Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Jag beställde från Burgtec i februari 2022 för knappt £250, fick betala runt 940 kronor i tull. Många brittiska säljare skickar via lager i Europa och kringgår därför tull och moms.
Det passar fint. Nämnvärt är att kedjan och kassetten ofta slitit in sig tillsammans, så är kedjan sliten så bör man kolla om det också är dags att byta kassetten.
Handwraps/boxarlinda är grymt bra, har gjort att jag kunnat cykla cirka två veckor tidigare vid både handleds- och lillfingerbrott. Båda gångerna efter cirka 4-5 veckor.
https://r2-bike.com/PROBLEM-SOLVERS-MisMatch-Adapter-12-right-Shimano-I-Spec-II-Brake-for-SRAM-Shifter
Denna kanske passar? Googla ”shimano brake sram shifter adapter” så får du upp fler alternativ.
3,5 står för stroke, alltså vilken slaglängd fjädern har. Så du ska ha en fjäder som är 3,5” (tum) lång. Köper du en fjäder från ett annat märke än Rock Shox själva, så dubbelkolla att den har måttet 38 mm som är för fjädrar som passar till Rock Shox...
Dock stängs den ju av med band vid blöta förhållanden då leden kan ta skada, så inte en garanti att det är okej att köra den om man inte vill riskera att ha ÅBC efter sig
https://www.tcmcykel.se/kassetter/sram-pg-1070-10-vxl-kassett?utm_source=shopello_se&utm_medium=cpo&utm_campaign=google+shopping+ads&utm_term=cykeldelar-1195&gclid=CjwKCAjw092IBhAwEiwAxR1lRtT-SrWg7iFthPHUdhFMyCUL-hHlWySdeV5TILbaag-9CY3eTHLAgxoC53UQAvD_BwE
Står dock inte hur många tänder det är...
Kan inte göra annat än att hålla med. Många i tråden som verkar veta exakt vad Jenny borde göra och inte göra, samt hur hon ska hantera och planera sin framtid som cyklist.
Om jag inte är helt fel ute så börja med samma tryck som du har i uppe (positive), sen om du vill ha mer eller mindre progression så höjer respektive sänker du trycket i den nedre "negative".