Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Ja precis, det är trasigt. Så du menar att enda alternativet om man vill behålla navet är att hitta ett zipp 188 10 speed? Finns inga andra som är kompatibla?
Hej!
Jag skulle behöva byta ett zipp 188 10 speed frihjulskropp / body / freehub. Är det någon som vet vad som kan tänkas vara kompatibelt med navet? Tror det sitter ett silver 88v6 2009-2011. Är ett zipp 303 firecrest hjul.
Tack på förhand!
Kan det stämma att aerohjälm är viktigare för lite längre åkare (eller sådana som inte sitter så aerodynamiskt) än för kortare? Tänker mig att huvudet "sticker upp" lite extra och inte drar nytta av framförvarande cyklister?
Det är sant.. Tänker lite så också.. Men gäller det även om det skiljer 300% i priset? Finns ju även billigare fast icke kinavarianter som borde hålla OK kvalitet till halva priset, eller?
Satt och hoppades på att du skulle svara! Ska köpa artikeln senare men slutsatsen verkar vara att de är ungefär likvärdiga? Lite förvånande ändå, antar detsamma gäller diskhjul, där finns ju alla prisklasser mellan 3000 och 20000?
OK, låter som det är hållbarheten man är ute efter :)
Annars har jag funderat på aerodynamik då bland annat Zipp brukar berätta att de testat hur mycket som helst i vindtunnel. Borde det inte vara lite skillnad där också då? Mellan ett bra och ett dåligt märke i alla fall?
Vad skiljer t.ex. Zipp Firecrest 404 och kines-kolfiberhjul med lika mycket profil?
Vikt? Hållbarhet? Aerodynamik? Hur stor skillnad gör Aero-ekrar?
Någon som vet eller var det gjorts tester? :)