Jag är ungefär lika stor som dig och har en XL, tror båda alternativen funkar, har inte provat en L så kan inte jämföra direkt, trivs på min XL och vill inte ha en mindre, men det känns som en stor cykel.Hej, hur upplever ni storleken på Stoic? Jag är 188 cm med 90 cm grenmått och ska enligt Canyons tabell därmed ha en storlek L (rekommenderad längd 183-192 cm). Tror ni det blir bra med en L (480 mm reach) eller ska man satsa på en XL (505 mm reach)? Det kommer uteslutande cyklas teknisk gbg-stig. Lika mycket uppför som nedför.
Ok, tack för svar! Hur kom du fram till att XL var rätt storlek innan beställning?Jag är ungefär lika stor som dig och har en XL, tror båda alternativen funkar, har inte provat en L så kan inte jämföra direkt, trivs på min XL och vill inte ha en mindre, men det känns som en stor cykel.
Ville inte riskera att cykeln skulle kännas trång, så chansade på en XL 🤷♂️😅.Ok, tack för svar! Hur kom du fram till att XL var rätt storlek innan beställning?