Mycketvillhamer sa:glitch sa:Mycketvillhamer sa:glitch sa:Finns det nån ny favorit i klassen? Mina Morvelo Overland är så där sköna....bylsig pad, och inte så följsam lycra, känns som man sitter på gel sadelöverdrag typ.
Såhär 900 pendlingsmil och två till tre tvättar i veckan senare är jag fortfarande supernöjd med mina DHB Aeron, ser ut och känns som nya.
Känns som de gör om dhb kläderna stup i kvarten? Har du länk till dem du har?
https://www.wiggle.se/dhb-aeron-bib-shorts-herr-2/
NickPick sa:Mycketvillhamer sa:glitch sa:Mycketvillhamer sa:glitch sa:Finns det nån ny favorit i klassen? Mina Morvelo Overland är så där sköna....bylsig pad, och inte så följsam lycra, känns som man sitter på gel sadelöverdrag typ.
Såhär 900 pendlingsmil och två till tre tvättar i veckan senare är jag fortfarande supernöjd med mina DHB Aeron, ser ut och känns som nya.
Känns som de gör om dhb kläderna stup i kvarten? Har du länk till dem du har?
https://www.wiggle.se/dhb-aeron-bib-shorts-herr-2/
Hatar mina. Går väl i nödfall men dom är inte bra för mig.
Pearl izumi elite är prisvärda.
Tycker vi snackar för lite prisvärda Bibs, trots allt en av de viktigaste sakarna i en cyklists ägo :)
Därmed kommer jag börja redovisa min Bibsamling med runt 1000 kr som pristak i syfte att kanske kunna hjälpa en och annan i sitt val.
Som vanligt är passning högst individuellt så ta det för vad det är.
Cyklisten ifråga är 181 lång, relativt normalt förhållande torso/ben, kanske något långa ben i relation till överkropp.
Vikt 71-72 kg. Byxmått 30".
Först ut, DHB Aeron Speed, 900 pengar på Wiggle.
Dessa braxor är rätt sköna tycker jag. Relativt "firm" pad som behåller formen bra. Yttertyget på låren är i något slags våffelmönster med förevändningen att det skulle ge aerofördelar (yeah right). Detta går igen i hela byxan som har lite kompressionsplaggskänsla och sitter åt rejält framförallt runt låren på gott och ont.
I det stora hela en bra bralla som jag kört upp till 5 timmar med utan några större bekymmer.
Ett par negativa punkter finns dock:
- Den övre vita delen blir lätt missfärgad av annan tvätt om man blandtvättar med mörka kläder.
- De platta hängslena korvar sig lätt och är inte supersköna, har inte haft skavproblem förvisso men är som skönast med en tunn underställströja under
- Byxornas vita del är rätt lågt skuren = bra för kissandet, men det blir en rätt skarp kant av sömmen som skulle kunna skapa tryck
- Beroende på grovlek på låren så blir silikonavsluten rätt tighta, som sagt det är verkligen kompressionskänsla så man får i början på turen "dra dem tillrätta" en del innan de sitter som de ska.
- Har inte kört dem supermycket, men texten börjar redan flaga och de ser lite dassiga ut som sagt då det vita tyget blir solkigt.
Men överlag en rätt bra byxa för pengen tycker jag.
Visa bilaga 463063
Visa bilaga 463064 Visa bilaga 463064
Jag har ett par cykelbyxor med hängslen från Decathlon som är riktigt brta, men det var en utgående modell så de finns nog inte kvar, dessutom kommer jag inte ihåg vad modellen heter.Bumpar denna tråd för även jag funderar på att skaffa blöjbrallor med hängslen till våren. Undrar om någon har erfarenhet av decathlons bibs? Framför allt Rc 500.
Trist att de inte funkar för dig, för mig har de funkat bra.storleksanvisningarna är mer eller mindre obefintliga
Jag har deas flossade modell med samma pad, helt ok men över en timme så domnar det fint i nedre regionerna.Bumpar denna tråd för även jag funderar på att skaffa blöjbrallor med hängslen till våren. Undrar om någon har erfarenhet av decathlons bibs? Framför allt Rc 500. Ser ut att vara mycket blöja för pengarna, men storleksanvisningarna är mer eller mindre obefintliga
Sök
www.decathlon.se
Precis som de andra, Decathlon har riktigt bra kläder för priset men satsa på Van Rysel eller Triban RC900. Decathlon har under länken "storleksguide" en funktion där de beräknar rätt storlek från din höftomkrets eller andra mått för andra kläder. Deras beräkningar har fungerat bra på de kläder jag har köpt.Bumpar denna tråd för även jag funderar på att skaffa blöjbrallor med hängslen till våren. Undrar om någon har erfarenhet av decathlons bibs? Framför allt Rc 500. Ser ut att vara mycket blöja för pengarna, men storleksanvisningarna är mer eller mindre obefintliga
Sök
www.decathlon.se
Annars är mitt tips på prisvärda bibs Neopro.
![]()
Please Log In
neoprocycling.eu
Storlekstabellerna stämde perfekt för mig.
När jag inte kör Neopro blir det Castelli Free Aero Race.
Decathlons storleksguide har aldrig krånglat för migStorleksguiden har kraschat de gånger jag försökt använda den, men kan ju lika gärna vara min telefon från yngre bronsåldern som ställer till det.
Det där med klimatet håller jag inte med om när det gäller bibsen. Jag tycker de är rätt kraftiga i tyget. Varmare än castellis free aero race.Helt rätt.
De bästa jag har. Men det är vad jag tycker.
(men notera, Neopros kläder är för varmt klimat! Inte svalare än svensk högsommar)
Har du en Decathlonaffär i närheten, så är det ju ett stort plus att kunna prova i butik första gången man köper bibs. Pris/prestanda är fantastisk, men som andra säger - håll dig till deras topputbud istället! 900-serien, Van Rysel och så. Sortera Decathlons utbud i fallande pris så löser det sig.Bumpar denna tråd för även jag funderar på att skaffa blöjbrallor med hängslen till våren. Undrar om någon har erfarenhet av decathlons bibs? Framför allt Rc 500. Ser ut att vara mycket blöja för pengarna, men storleksanvisningarna är mer eller mindre obefintliga
Sök
www.decathlon.se
Någon som har koll på de bibs/shorts som ventilerar bäst? Ska försöka hitta något bättre till inomhusträningen tänkte jag.
Möjligen att Decathlons ultralight variant är värd ett försök, vill inte punga ut med för mycket. Le Col har väl någon "lyxvariant" för inomhusbruk som är lite över smärtgränsen dyra kan jag tycka men finns säkert flera. Rimligen bör de här ultralight varianterna fungera precis lika bra ute varma sommardagar som inne.