Displayen har ett eget batteri inuti. När det batteriet är tomt, så slocknar displayen (stängs av).
Om displayen stängs av, så stängs också cykeln av. Det är ekvivalent med att du tar loss displayen, även då slutar cykeln att assistera. Jag misstänker att orsaken till din cykels beteende är att batteriet i displayen är slut.
Har du en Purion (lilla displayen, ej löstagbar, sitter på vänster handtag) så har den ett eget knappcellsbatteri som man kan byta.
Har du en Intuvia (stor löstagbar LCD-display mitt på styret) så har den ett inbyggt li-ion-batteri. Detta batteri ska hållas laddat av cykeln. Men om kontakterna är skitiga så kan det hända att den inte får tillräckligt eller alls el från cykelns elsystem och då blir det lilla batteriet i displayen urladdat efter ett tag. Då stängs cykeln av.
En Intuvia kan du ladda med USB-porten på höger sida av displayen, bakom en gummiplopp. Äldre standardmobilladdare till Android typ USB Micro-B fungerar att ladda displayen med. Om du kan ladda displayen och cykeln fungerar igen efter detta kan du nog säkert veta att den inte tar laddning från själva cykeln. Rengör kontakterna enligt tidigare inlägg, se till att displayen sitter som den ska i hållaren.