Ingen koll alls men inte ens Klarälvsbanan plogas överallt, några tomtar har fått lov att dra skidspår mellan Ulvsby och Skived.Nån som vet om Klarälvsleden plogas i vintern? Så jag menar inte Klarälvsbanan men leden från Uddeholm/Hagfors till Sysslebäck (120km)?
Tror du har rätt! Hittade två kartor, och det ser ut som vanliga vägar. Tack!Klarälvsleden är väl den vägen mellan Hagfors och sysslebäck som inte är 62'an? Varför skulle den inte vara plogad? Folk bor ju där
Ja men på min nästa värmlandstur funderar jag på att skippa banan, i alla fall mellan Deje och Munkfors. Den gamla leden som går på bilväg är finare där tror jag.Men på Klarälvsbanan får man bara cykla, eller hur? Har cyklat några gånger där men inte hela vägen till Karlstad.
Nja, nu var det några år sedan jag var i de krokarna senast, men den vägen är inte särskilt rolig den heller. Nästan lika rak som Klarälvsbanan och naturmässigt går det jämnt upp.Ja men på min nästa värmlandstur funderar jag på att skippa banan, i alla fall mellan Deje och Munkfors. Den gamla leden som går på bilväg är finare där tror jag.
Den är mkt finare ändå från Karlstad till Munkfors på alternativ väg.Ja men på min nästa värmlandstur funderar jag på att skippa banan, i alla fall mellan Deje och Munkfors. Den gamla leden som går på bilväg är finare där tror jag.
Den vägen har jag cyklat! (fast jag tog grusvägen från Nilsby ner mot Kil istället) Håller med om att den är finare men nästa resa blir nog Karlstad-Hagfors-Sysslebäck, snurra runt lite i Norska finnmarken och avsluta i Torsby. Då blir resan upp till Hagfors på eller nära banan om ingen kan övertyga mig att 240'an är finareistället riktning mot Nilsby via Dömle, och följ sedan Mellan-Fryken upp mot Sunne. Därefter leder väg 241 fram till Munkfors.
240 är nog sämst med Karlstad som utgångspunkt.Den vägen har jag cyklat! (fast jag tog grusvägen från Nilsby ner mot Kil istället) Håller med om att den är finare men nästa resa blir nog Karlstad-Hagfors-Sysslebäck, snurra runt lite i Norska finnmarken och avsluta i Torsby. Då blir resan upp till Hagfors på eller nära banan om ingen kan övertyga mig att 240'an är finare
Det ska jag göra. Jag kommer från Malungsfors och tänkte Sysslebäck-Hagfors-Deje-Molkom-Storfors till hem igen. Eller jag skippar Deje och kör från Munkfors-Sunnemo-Molkom-Storfors osv. Dock enligt Google finns några vägar i rutten som är avstängda i vintertid så kanske ingen bra idé. Och det är lite för många mil för en liten testrunda (>60mil) så jag tvivlar.Skippa rundan till Hagfors, den tillför inget. Östra sidan Klarälven upp till Åstrand-Fastnäs sen västra sidan upp till Sysslebäck. Från Fastnäs är det mestadels grus men det bor ju fortfarande folk längs vägen som @uandt uttryckte det.