charlies skrev:
-------------------------------------------------------
> Pebben skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Träna mindre, D.v.s mer vila mellan passen.
> Men
> > träna med kvalité. Köra dubbel pass
> istället
> > för träna varje dag. Det brukar få mig att
> > längta till nästa pass. Sitter nu med ben som
> > bara skriker efter mer träning. Men nä, nä,
> nu
> > ska dom vila tills på måndag.
>
>
> Ah, det låter ju helrätt! Att träna mindre ger
> ju en jäkla ångest = känner sig tvungen att
> träna hårdare när det väl är dags!! Haha!
> Där har vi det rätta konceptet! :)
Jag skulle väl inte kalla det för ångest, men varför inte. Nej för min del är det snarare ett sug efter träning. Det jobbiga blir inte att träna. Det jobbiga är att låta bli att träna. Men ändå våga träna när man ska.
Själv har det tagit mig tre år innan jag vågat lita på mig själv där. Att träna precis innan sugen dalat ut. Så här gjorde jag i min ungdom utan att veta varför. Nu vet vi ju att det ger en sk. "Superkompensation" att vill tillräckligt länge, men inte för länge. Detta ger även att man kan köra på en högre belastning. Och en högre belastning ger att man inte behöver träna lika länge, vilket i sig kan vara en fördel. Att träna mindre med ett bättre resultat tror jag sällan är fel.
http://www.marathon.se/traning/superkompensation-a-den-basta-aterbaringen
Sen en annan sak. Glöm inte att stärka upp buk/rygg/överkropp. "Core" mm är en ypperlig mellandagsträning tycker jag. Dag 1, kör man dubbelpass. Dag 2, kör man "core" mm. Dag 3/4 vila. Beroende på hur man känner sig.