Kikat live i Österrike, Nurburgring, Hockenheim, Monza, Spa, Monaco.
Och Monza är den enda jag återvänt till ett antal gånger, även fast du nästan ser racet sämst där så är den totala upplevelsen bäst, se till att sitta vid skärm / skaffa Kangaroo TV dock.
Även kul att gå gamla monza-banan och förundras hur jävla brant lutningen på ovalen var.
Mest såg man på A1 ring och Hockenheim där du kan se stora delar av banan från sittplatsen.
SPA kan verkligen rekomenderas för själva racet, men till/från, boende och allt runt omkring för övriga familjen lämnar nog rätt mycket att önska.
Monza vinner på stämning, ryan-air till bergamo, smidigt att åka till banan med bil, rätt tid på året, varmt som tusan i italien och börjar bli kallt hemma. Samt att det tar 2h upp till Gardasjön och cykla/slappa lite dagarna efter racet.
I början bokade jag alltid biljett i god tid innan, men de senaste gångerna köpt på plats, det finns alltid biljetter. Men är man fler än 2 som vill sitta ihop kan det finnas poäng att boka, men brukar inte vara någon panik.
Själv blir det nog Barcelona nästa år, tror det kan vara lika bra som Monza, alla förutsättningarna finns ju i alla fall där också med boende i skön storstad nära banan, billiga flyg och bra väder.