Det är väl att ta i lite, men lite förundrad blir man allt. Nog f-n tävlar skidskyttarna betydligt mer än längdåkarna, utan att de håller på och står över tävlingshelger annat än möjligtvis den sista inför mästerskapet. Visst TdS är lite speciellt, men den har ju med åren bantats ner så det är ju inte extremt längre. Sedan verkar ju världscupen ha lite högre status i skidskyttet också. Att de har VM varje år kanske bidrar till det.Det räcker alltså för dom största stjärnorna att vara stjärnor och håva in sponsorpengar. Dom behöver inte åka skidor och vara med på tävlingar längre. Sånt är bara jobbigt..
Enligt Aftonbladet skippar hon Tds.Undrar om hon funderar på (en del av) TdS eller om hon skippar den helt?
Så Östersund nu, sedan julledighet och därefter sannolikt Falun i mitten på januari och helgen efter VC-debut för säsongen i Livigno!? Sen är det Les Rousses och Toblach de två följande helgerna kvar före VM. Är det efter Toblach VM-truppen spikas finns det ju fortfarande en del chanser att kvalificera sig, för nog lär hon behöva visa några resultat i VC för att få åka till VM.Enligt Aftonbladet skippar hon Tds.
Otroligt, det trodde jag aldrig FIS skulle gå med på, hon är ju inte norska…![]()
Längdskidor: Glädjebesked för Linn Svahn – får tillbaka sina Fis-punkter
Linn Svahn får tillbaka sina Fis-punkter. Förbundet gör ett undantag och skadestatusen förlängs retroaktivt. Det meddelar tävlingsdirektören Michal Lamplot till Aftonbladet.www.svt.se
Vet du om det visas på någon stream/hemsida/kanal?Rejält startfält i sprinten i Östersund imorgon. Hela 166 herrar i startlistan. Bland damerna är det 80.
Det är väl BonnierNews som har rättigheterna, så ex.vis på Expressen-TV men även alla sina lokaltidningars webbplatser lär visa streamen.Vet du om det visas på någon stream/hemsida/kanal?
Ingen Maja heller ...Blir inte många svenskor till sprinten i Davos tydligen.
![]()
Sverige kan inte fylla platserna i världscupen: ”Förstår om man reagerar”
DAVOS/STOCKHOLM. Sverige är en av de starkaste sprintnationerna på damsidan. Men till världscupen i Davos, Schweiz, fårwww.aftonbladet.se