Kashmirsocialist
Aktiv medlem
[OT] Vad lyssnar du på för musik just nu?
Starkaste spåret på den plattan! Helt i klass med mkt från deras första fullängdare. Dom var bäst när dom var som mörkast. Skuggan Av Ett Tvivel tycker jag slår det mestaNu närmar sig Alla hjärtans dag med stormsteg. Ni som känner er för gamla för att ligga i fosterställning och lyssna på Love hurts med Nazareth har ett schysst alternativ av Lustans Lakejer:
Och en helt ok liveversion
Jag körde revival på Do Not Tailgate för ett tag sedan. 10/10. Skall spana in nya plattan.Såg att Fireside kommer till stan om ett par månader och det fick mig att lyssna lite på senaste släppet. Låter riktigt bra måste jag säga och det är lite av en nostalgitripp då jag inte lyssnat på dem sedan de släppte Uomini D'onore för 20 år sedan.
Apropå Tom Waits och Bob Dylan så gillar jag inte nån av dem. Men jag gillar Chester Burnett desto mer.
Såg dem live några gånger på 90-talet och de levererade alltid. Såg även Kristofer solo ett par gånger.Jag körde revival på Do Not Tailgate för ett tag sedan. 10/10. Skall spana in nya plattan.
Såg att Fireside kommer till stan om ett par månader och det fick mig att lyssna lite på senaste släppet. Låter riktigt bra måste jag säga och det är lite av en nostalgitripp då jag inte lyssnat på dem sedan de släppte Uomini D'onore för 20 år sedan.
Såg att Fireside kommer till stan om ett par månader och det fick mig att lyssna lite på senaste släppet. Låter riktigt bra måste jag säga och det är lite av en nostalgitripp då jag inte lyssnat på dem sedan de släppte Uomini D'onore för 20 år sedan.
Ja jävlar, snart måste man börja leta reda på lådan med gamla foton och se vad som finns kvar.Såg dem live några gånger på 90-talet och de levererade alltid. Såg även Kristofer solo ett par gånger.
Sista gången jag såg dem var nog hösten -99 när jag och en dåvarande kollega från USA var i Borlänge på ett jobb och av en slump råkade hamna på deras gig på Bolange. Kollegan blev helt såld och såg till att köpa ´Do Not Tailgate´ på CD innan han lämnade Sverige.
Den här tråden väcker många gamla minnen till liv och börjar snabbt bli favorittråden här på Happy.
Letade efter ngt enkelt rockigt till trainerpasset idag och Spotify föreslog en lista som sammanfattade hela mitt populärmusikaliska (?) 90-tal. Om vi nu är inne på nostalgi.Såg dem live några gånger på 90-talet och de levererade alltid. Såg även Kristofer solo ett par gånger.
Sista gången jag såg dem var nog hösten -99 när jag och en dåvarande kollega från USA var i Borlänge på ett jobb och av en slump råkade hamna på deras gig på Bolange. Kollegan blev helt såld och såg till att köpa ´Do Not Tailgate´ på CD innan han lämnade Sverige.
Den här tråden väcker många gamla minnen till liv och börjar snabbt bli favorittråden här på Happy.
Dagen till ära.
Mycket gamla favoriter i den listan.Letade efter ngt enkelt rockigt till trainerpasset idag och Spotify föreslog en lista som sammanfattade hela mitt populärmusikaliska (?) 90-tal. Om vi nu är inne på nostalgi.
Breeders’ Cannonball var en förvånansvärt bra svettas-låt, så även Cake.
Och Radiohead’s high and dry lät ju helt annorlunda i ett par vettiga hörlurar.
Edit: är det forats fel att man inte förhandsgranskar Spotifylänkar längre?
Såg den med. Förväntade mig inget nytt alls, men där var rätt mycket footage som jag aldrig sett/hört talas om.Mycket gamla favoriter i den listan.
På ämnet såg jag K-Special om grunge på SVT Play idag. Kanske inte den bästa dokumentären jag sett, men ändå helt okej.
På tal om dokumentärer är ju Made Of Stone om Stone Roses alldeles förträfflig!
På tal om dokumentärer är ju Made Of Stone om Stone Roses alldeles förträfflig!
Kan ju diskuteras om det är hårdrock, eller över huvud taget vad det är, men detta har jag en känsla är precis din kopp te.Ett av de mycket få hårdrocksband som jag kan fördraga.
Kan ju diskuteras om det är hårdrock, eller över huvud taget vad det är, men detta har jag en känsla är precis din kopp te.![]()
Börjar lite mjukt idag.
Skönt fredagsgung.
Kommer spela Drake när jag kommer hem. Ackompanjerat av ett bra vin. Frugan kommer be mig sätta på nåt roligare. Det säger hon ofta när jag tycker jag får feeling.Börjar lite mjukt idag.
Känner igen det där. Har ofta fått höra att jag bara antingen spelar "hårdrock från 80-talet", eller "musik som gör att man blir deprimerad och vill ta livet av sig".Kommer spela Drake när jag kommer hem. Ackompanjerat av ett bra vin. Frugan kommer be mig sätta på nåt roligare. Det säger hon ofta när jag tycker jag får feeling.
? 😁 (sorry men det är ju fredag!)Frugan kommer be mig SÄTTA PÅ nåt roligare.
Det säger hon ofta när jag tycker jag får feeling.? 😁 (sorry men det är ju fredag!)