33 Fjällnäs-Anderssjöåfallet-Hamra
Observera att denna tur inte finns i det officiella utbudet längre, samt att en, beroende på vattenstånd, nödvändig bro är bortspolad.
Tips på alternativ är att kombinera tur 537 och 538.
Trevlig tur med startpunkt i Fjällnäs. Leden börjar med en tuff stigning på en kilometer, underlaget är mestadels fint men tidvis blöt-myr.
Variationer:
Vid ca 5,9 km går det går lätt att förlänga turen genom att cykla upp på Hamrafjället när du ser lift-stugan (nedlagt lift), istället för att fortsätta rakt fram ned i skogen igen. När du sedan vänder tillbaka får du en fin nedförslöpa av varierbar längd, beroende på hur långt du orkade upp :-)
Vid ca 9,6 km: För en enklare nedfart, fortsätter man rakt fram till det spårtorg man först kom upp till och följer samma spår ned som upp istället för att följa den lite trixigare stigen efter vänstersvängen i slutet på spåret.
Officiell led-sida:
https://www.funasfjallen.se/sommar/aktiviteter/33-fjallnas-anderssjoafallet-hamra-11km/
Markering: Märkt med MTB-skyltar
Insänd av: fhloston, senast uppdaterad 2021-07-31 22:00
Ladda upp foton Ladda upp video
Längd: 11,1 km
Starthöjd: 812 m
Målhöjd: 812 m
Starthöjd: 812 m
Målhöjd: 812 m
Högsta punkt: 928 m
Lägsta punkt: 794 m
Lägsta punkt: 794 m
Höjdstigning: 355 m
Höjdförlust: -355 m
Höjdförlust: -355 m
Dela