Södertälje CK fick äran att arrangera premiären för den nya tävlingsformen XCE, Cross Country Elimination.
Text och Foto: Anders Jansson (aj@happymtb.org)
Cross Country Elimination är cykelsportens recept för att öka intresset kring cykling. XCE är en utslagstävling som ska gå på banor som är mellan 500-1000 meter långa. Banan ska dessutom innehålla naturliga eller konstruerade hinder. Tävlingsformen finns från junior-klassen och uppåt.
Tävlingen startar med ett tidskval där deltagarna startar en och en. Tiden i kvalet avgör sedan placeringen till efterföljande elimineringslopp.
De 16 snabbaste i tidskvalet går vidare till kvartsfinal. Där går sedan de två snabbaste i varje heat vidare till semifinal. Från varje semifinal går de två snabbaste deltagarna till A-final och gör upp om segern. De fyra som slås ut i semifinalerna får köra om plats fem till åtta i B-finalen.
För Kringelloppet gällde att tidskvalet kördes ett varv, kvartsfinalen två varv, semifinalen tre varv och finalen fyra varv.
Bana av park-karaktär
Banan i Södertälje var belägen i Kusens Backe. Ett skogsområde med park-karaktär lokaliserat i de centrala delarna av staden. Den 1000 meter långa banan gick på omväxlande skogsstigar och elljusspår. Banan bjöd inte på några större tekniska svårigheter.
Några konstruerade hinder fanns inte. De torra lättrullade stigarna hade enstaka rötter. Det fanns en snabb mindre stökig utförslöpa samt en klättring med slakmota in mot varvning/upplopp.
Endast två klasser i premiären
Då minst 12 åkare krävs för XCE-tävling var H40 och herrar Elit de enda klasserna som hade tillräckligt med deltagare för att genomföra en elimineringstävling. Övriga klasser körde banan som shorttrack-tävling.
H40
I H40-klassen var det 14 deltagare anmälda. Samtliga gick därmed vidare från tidskvalet till kvartsfinal. På grund av antalet deltagare gick det inte att fylla upp fyra kvartsfinaler med fyra deltagare i varje, så två kvartsfinaler fick gå med tre deltagare.
Efter fyra kvartsfinaler och två semifinaler hade fyra cyklister vaskats fram att köra om segern i A-finalen.

Direkt efter starten satte hemmaåkaren Ulf Johansson upp ett snabbt tempo och fick en lucka ut ur varvningsområdet. Vid varvning efter första varvet var det dock återsamlat. Efter två varv var det tre i täten medan Tommy Olsson sladdade lite och hade fått släppa en liten lucka. Vid varvning med ett varv kvar hade Michael Johansson gått ifrån och hade ett försprång på några sekunder ner till Gunnar Töjrén och Ulf Johansson.

Den ordningen stod sig in i mål och Michael Johansson blev därmed premiärvinnare av XCE i H40-klassen.
Resultat H40
A-Final
1 JOHANSSON Michael CK Hymer
2 TÖJRÉN Gunnar CK Norrtälje
3 JOHANSSON Ulf Södertälje CK
4 OLSSON Tommy Norbergs CK
B-Final
5 SKOGLUND Kristian Hässleholms CK
6 VRANG Erik MTB Täby
7 LARSSON Stefan CK Norrtälje
8 SPETZ Peter MTB Täby
Utslagna i kvartsfinal
9 ÖRN Peter Tullinge SK
10 NORLIN Stefan Spårvägen CF
11 CLAAR Christer Borlänge CK
12 EDVARDSSON Mats IK Jarl Rättvik
13 AHL Kent-Inge Hjo Velocipedklubb
14 PERSSON Hans Åstorps CK
Herrar Elit
I Herrar Elit var det 25 deltagare anmälda. Efter tidskvalet försvann nio och de 16 främsta tiderna gick vidare till kvartsfinal. Fyra kvartsfinaler, två semifinaler och en B-final senare var det dags att avgöra A-finalen.
På startlinjen stod Fredrik Edin, Mikael Flockhart, Håkan Löfström och Tomas Kristoffersson.

Efter starten och de tre följande varven var de fyra deltagarna samlade. Placeringarna skiftade emellanåt men klungan höll ihop.
På sista varvet ökade dock tempot rejält. Håkan Löfström och Fredrik Edin lyckades gå ifrån de två andra och fick en lucka på 10-15 meter. Olyckligtvis för de båda krokade de ihop i strax innan upploppet och fick se Tomas Kristoffersson smita förbi och spurta som segrare in i mål. Håkan blev tvåa och Fredrik trea. Mikael Flockhart rullade i mål som fjärde man.
Segraren Tomas Kristoffersson som är förstaårssenior och debuterar i herrar Elit var även snabbast i tidskvalet.

Flera av finaldeltagarna tyckte att fyra varv i finalen var i längsta laget. Det blir inte mycket av sprint då, menade de. Därför utvecklades loppet som det gjorde med de tre första varven i moderat tempo och sedan ökande tempo på det sista. Upplägget var dock inte planerat utan föll sig så.
Resultat Herrar Elit
A-Final
1 KRISTOFFERSSON Tomas Härnösands CK
2 LÖFSTRÖM Håkan IK Jarl Rättvik
3 EDIN Fredrik Cykloteket Racing Team
4 FLOCKHART Mikael Team-MTB-shoppen
B-Final
5 BLOMQVIST Alexander Vincent Alingsås SC
6 BLECKUR Lars Cykloteket Racing Team
7 BYHLINDER Oscar IK Jarl Rättvik
8 JOHANSSON Tommy Falu CK
Utslagna i kvartsfinal
9 KARLSSON Erik Alingsås CK
10 DAHLBOM Erik Cykloteket Racing Team
11 HJORTSBERG Jesper Gävle CA
12 GUSTAFSSON Jesper Hjo Velocipedklubb
13 CARLSSON Stefan Kolmårdens MTB
14 CARLSSON John Mjölby CK
15 ERIKSSON Martin Cykloteket Racing Team
16 ÖBERG Joakim Cykloteket Racing Team
Utslagna i tidskvalet
17 EK Ludvig Södertälje CK
18 JOHANSSON Pontus Cykloteket Racing Team
19 DAHL Stefan Cykloteket Racing Team
20 OHLSSON Vilhelm Älvsjö Bmx-klubb
21 AXELSSON Johan Kolmårdens MTB
22 HERMANSSON Joakim Cykloteket Racing Team
23 STRÖMBERG Isak Cykloteket Racing Team
24 JANSSON Stefan Spårvägen CF
25 NORÉN Johan Mariestad Cyklisten
Publikfest?
En av anledningarna till den nya tävlingsformen är att locka publik till cykeltävlingar. De korta intensiva sprinttävlingarna är tänkta att vara spännande för publiken att titta på och enkla att förstå.
Blev det då en publiksuccé? Nej, inte direkt. Förutom de närmast sörjande samt en och annan hundägare, som förvirrat undrade vad som stod på i deras favoritskog, var det väldigt glest med publik utmed banan.
Men syns man inte finns man som bekant inte. Vi som bor i Södertälje har inte sett någon reklam för evenemanget. Lokaltidningen Länstidningen hade förvisso en artikel i lördagens tidning. Men det är så dags då, bara några timmar innan tävlingen startar när helgplanerna är uppbokade sedan länge. Läget och tävlingens placering är inte heller någon ursäkt. Med 10 minuters promenad från centrum och pendeltåg är området inga större problem att vare sig hitta eller att ta sig till.
Kringelloppet fortsätter i morgon söndag 24/4 med XC-lopp.
Resultat finns hos Södertälje CK
Kommentera och diskutera i forum-tråden om Kringelloppet




