
Lite mer nyheter och bilder.
Text: Anders Jansson (aj@happymtb.org) Foto: Anders och Peter Jansson
Tjusningen med Eurobike är den stora mångfalden bland utställarna. Med över 900 utställare finns det mesta inom cykelvärlden representerat.
De stora tillverkarna har enorma montrar där upp till 100 olika modeller kan beskådas. Mängder av personal finns för att dela ut broschyrer och svara på enklare frågor.
Sedan finns det små tillverkare som har ett litet monterbås på några få kvadratmeter där de visar upp en eller ett par cyklar. Hos dessa mindre företag är oftast ägaren själv på plats och kan berätta om tankar och idéer kring produkten som ställs ut.
Ett sådant litet företag som vi fastnade för var Baum cycles. En australiensisk firma som tillverkar ramar i stål och titan. Drivs av Darren Baum, en tidigare flygtekniker och svetsare som skolat om sig till rambyggare. Bygger ramar enligt önskemål och har modellutbud inom MTB, 29er, landsväg och touring.
Baum delade monter med Carbon-Ti och det märktes av utrustningen på den utställda titan-MTBn.
Namnen på cyklarna avslöjar både italienska influenser och en passion för kaffe då de är döpta efter kaffedrycker. Vad Darens egen cykel även skulle märkas med var ganska givet.
När vi ändå är inne på titan kan vi göra ett svep över några av mässans titancyklar.
Paduano 29er med några av företagets andra modeller i bakgrunden.
Van Nicholas visade upp många av sina modeller.

Två modeller från Conway.

Kocmo CX med skivbromsar.
29-tum från Carraro.
Cube Elite Super HPT. Ramen tillverkas av amerikanska Lynskey.
Seven.
Litespeed.
Den tyska cykelbutiken Roseversand visade upp cyklar under ett nytt eget namn, Rose. Cyklarna utvecklas och designas helt av Rose själva och skiljer sig därmed mot butikens andra egna märke Red Bull. Samtliga modeller har ramar i aluminium med intern kabeldragning och BB30-vevlager.
Uncle Jimbo är den grövsta cykeln i sortimentet. Har ISCG-fäste och 160 mm fjädringsväg fram och bak. Fyra olika modeller från 1999 till 3649 EUR.
All Mountain modellen Granite Chief med 140 mm.
Rose visade även två prototyper i kolfiber på mässan. Hardtailen Psycho Path och heldämpade Thrill Hill med inriktning mot mer XC/Marathon-cykling.
Med luden heltäckningsmatta på golv och väggar hade tyska Kraftstoff mässans hårigaste monter.


Ännu en mässdag, ännu fler Hammerschmidt-cyklar.
Scott Ransom.
Marin Attack Trail 6.9.
Ghost AMR Square.
Mässans enda (?) cykel med ovanliggande dämpare hittade vi hos danska Pronghorn.
Apropå lite udda design så tror några tillverkare att ramar med hål är nästa stora grej. För det som inte finns kan som bekant inte väga något.

Hålteorin tror även Roel Paulissen på.
Lefty utan täcklock sparar värdefulla gram på Roels Cannondale Scalpel.
Höghöjdstält för den som känner ett behov.
Spanske mästarens gula Pinarello.
Continental visade upp lite nya däck. Kaiser med 2.5-tum och 1150g.
Lerdäcket Rain King DH även det 2.5-tum och 1150g.
För Cykelcross kommer två nya Continental däck. Cyclocross race (till vänster) är 35 mm brett och väger 360 g. Cyclocross Worlcup Tubular (till höger) är ett 32 mm brett tubdäck och väger 450 g.
Nya Rock Shox Reba med 80/100/120 mm slaglängd. Finns med Maxle Lite 20×110 mm axel och i 29er version.
Rock Shox lockout-remote.
Höjdjusterbara sadelstolpar från Crank Brothers. Med eller utan remote.
Likadant hos Kind Shock. Justering med spak under sadeln eller remote från styret.
Landsvägsbromsar från TRP. 
De Taiwanesiska utställarna var som sagt många på mässan och de hade en del lustiga produkter i sina montrar. Eller vad sägs om en minicykel (?) i kolfiber.