Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Har nog aldrig fått ett tempo eller tröskelpass med så kort tid med högre tempo av klockan. Idag 20 min, på onsdag 2x15min tröskel. Typ mellan 20 till 35 minuter arbetstid är det vanliga.
Det där ser väl rimligt ut. För mig blir det alltid lite högre tempo i början av intervallerna innan jag hittar ett lagom nivå.
Här är min puls från dagens morgonjogg: 10 min uppvärmning, 20 min tröskel, 10 min nedvarvning:
Du kan ändra så att Garmin skapar pass baserat på puls istället för tempo. I kombination med att utgå från tröskelpulsen för zonerna så tycker jag att det gjorde passen betydligt bättre
Har också slängt in mitt resultat från i lördags i Vdot calculator och rent krasst så matchar base/z2 som det blir med Garmin vdots beräknade tempo för easy pace med.
Låg volym och låg intensitet är ju en dålig kombination. Jag tycker att de lugna passen är ok eftersom jag är lite orolig över att öka volymen för fort och de passen sliter lite.
Pulsbaserat. Men ja, det gör lite ont för egot och så vill man ju ta i med. Speciellt på långpass när man ändå får lite pulsdrift och tempot sjunker. Å andra sidan så känns tröskelintervallerna bra och man uppskattar variationen mer. Plus att jag har kunnat öka i volym utan att skada mig eller...
Har nu genomfört ett Garmin run coach-program för 10k sen mitten av mars till i lördags när jag sprang Söder runt. Började året i min sämsta löpform de senaste 18 åren så satte ett rätt enkelt mål för programmet.
Programmet har varit mestadels lugna (z2) baspass, tröskel och det Garmin kallar...