Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Fick bli en lite okonventionell metod då jag tog till vinkelslipen och kortade av gängdelen på navet där kedjan löper in. På så sätt kunde jag sedan greppa tag i den trasiga delen och skruva ut den.
Har nu ersatt den med en ny.
Ska nu bara försöka hitta någon handlare som kan tillhandahålla en...
Underbart med detta forum.
Har nu som först kikat närmare på mitt nav och ser att kedjan till växeln har gått av en bit in. Givetvis når jag inte med ens den "näbbigaste" tång jag har. Hur göra för att lyckas skruva ur resterna. Ljupt tacksam för tips.
Stort tack för svaren. Nu till en annan fråga i ämnet. Hur vet jag om navet jag har är 3-växlat? Det kan ju eventuellt vara fler växlar. Detta skulle ju i så fall påverka vilket växel-reglage jag skall inhandla.
Kul för övrigt med så pass engagerade medlemmar på detta forum. Guld värt.
Oj, detta var en gammal tråd men testar iallafall. Om hjulaxeln ser ut som på bilden, är det då lönlöst att försöka fixa eller kan man fortfarande montera dit kedjeväxel-delen som saknas. Torde väl krävas lite kirurgi?