Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Hej!
Letar med ljus och lykta efter en flat bar på 25.4 diameter, silver/krom, gärna med lite riser och liiite back sweep. Inte superviktigt exakt hur mkt av något. Gärna något som inte kostar skjortan.
Förslag?
Hej,
Har ni koll på någon cykelverkstad i Stockholm som kan, och har erfarenhet av, att konvertera äldre MTB's till typ city cruisers?
Kan även tänka mig betala någon privatperson om det finns något proffs där ute som kan tänkas göra det mot en peng.
Alla förslag uppskattas!
Har en racer till övers som är tänkt att bli trainer för hemmet. Någon som har tips på mekaniker som kommer ut och fixar i Stockholmsområdet?
Behöver dras vajra(växel och broms) och sen monteras på en trainer.
Hoppar över dom då. Såg att wiggle har ett par från "lifeline" som typ väger detsamma, kostar något mer, men känns tryggare.
https://www.wiggle.se/lifeline-snabbkopplingsset-titan
Undrar om inte denna skulle få ned vikten en betydande del.
https://www.cykelgear.se/reservdelar/kedjedrev/shimano-race-kompatibla/cannondale-hollowgram-spiderring-10-arms-5339
Tänkt göra en bikefit innan jag gör några permanenta justeringar av gaffeln. Sitter lite väl upprätt har jag upplevt men vill inte göra några misstag svåra att återställa.
Några förslag på cranksets som passar ramen?
Som någon skrev weightweenies tråden så är stammen och styret relativt lätt, så blir svårt att spara mycket mer än 100g där - och det kan dessutom bli dyrt.
Vevparti verkar vara boven. Någon som har förslag på var man kan få tag i ett spidering crankset eller något alternativ till detta...
Kommer försöka behålla gruppen. Hjulen har jag investerat i ett par 50mm kolfiberhjul som tog ned vikten med ett par hundra gram, där är jag nöjd. Sadel och sadelstolpe är ok.
Prio är väl styrstam och styre som idag är standard aluminium. Steg 2 är väl vevparti. Förslag på dessa delar kanske...