Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Skulle säga 95% väntat. 95% "vem vill betala för att se den där dokumentären?" och andra sidan 5% "varför investerar de i det där?".
Bara ersättaren är bättre än ursuperurusla Eurosport Player och om Matt Stephens kommer tillbaka så är jag nöjd.
Att stanna vid hajtänderna skapar ett problem för bilisten. Att köra förbi hajtänderna skapar ett problem för den oskyddade trafikanten. Vad väljer bilisten (psykopaten)?
Det är ofta jag fantiserar om att jag hade en Zwift-Tron-bike IRL som kunde skära igenom bilburar likt en Jedi. Jag har...
"Dags att vänta fem minuter innan du startar bil för att låta ögon anpassa sig till mörkret! Nu är hösten verkligen här och det är mörkare både på morgonen- som kvällstimmar. SLUTA KÖRA BIL HALVBLINDA!"
Jag lägger mig alltid i körfältet när jag passerar Immanuelskyrkan/Jarlhuset av just den här anledningen. I övrigt försöker jag köra på cykelbanorna (teknikträning om inte annat) men det här är det stora undantaget. Även om det snöar kraftigt lägger jag mig i körfältet där.
Många elmopeder, likt den nedan, verkar komma med framlyktan riktad snett uppåt av nån jäkla anledning. (Jaja, förhoppningsvis är snön snart här och cykelbanorna blir civiliserade igen).
Det har gjorts ett par vetenskapliga studier på vilka kläder som får bilister att hålla avstånd när de kör om cyklister. Det enda som fungerar är polisuniform. Här är en sådan studie:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001457513004636?via%3Dihub
Jackpot! 3 x bilister på hemvägen som körde om mig för att sen svänga in höger framför mig så jag var tvungen att bromsa. Antar att det har att göra med att det börjat bli mörkare. Eller så är det typ mello på tv och folk har bråttom hem. Eller så är det för lätt att få ta körkort.
Det verkar finnas ett optimalt fönster för cykelpendling i Stockholm mellan ungefär 06:40 och 07:10. Tidigare än så får man rött i varenda korsning och GC-vägarna används som lastzoner av lastbilar och skåpbilar. Senare har dårarna och lallarna börjat komma ut. Imorse kom jag iväg lite för sent.
Aerodynamiskt kroppsform däremot.
Researchgate: Analysis and Qualitative Effects of Large Breasts on Aerodynamic Performance and Wake of a “Miss Kobayashi’s Dragon Maid” Character