Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Mayday gravel med Bauhaus sportklubb. Mellanlandade i Sigtuna för fika på Strandkafeet. Vi var 40 gravelister på rundan. Fick ihop härliga 130km på dammiga grusvägar.
Topptur idag, kort runda 32km och 556hm. Klättrade upp till toppen på Björnberget/Grönkltt. Väldigt mycket snö kvar på toppen. Blåste kalt från norr. Stötte på en isbjörn måste vara från den tiden när det var djurpark.
Tog en lång grusväg från Hemus/Mora till korvkiosken i Venjan men den var stängd försökte med alternativ IOGT samma där. Cyklade vidare lätt besviken mot Läde, planen var att ta Vasaloppsleden Eldris till Hemus. Kom 500m , snön hindrade min framfart. Vände och tog asfalten. Rundan var björnfri...
Ramset GR201 med styre och sadelstolpe. Beställde från TanTan. Byggde hjulen och lackade ramen själv. Lösa delar från bla SRAM, WheelTop, Shimano och Token. Lite Kina skit delar.
Fick lite tid över igår eftermiddag. Körde slottsrundan, Kungsängen-Runsa-Rosersbergs slottspark. Blåste hårt från sydöst, fick fin medvind till vändpunkten. Hemåt lite motvind men höll mig i lä av skogen i så stor utsträckning som möjligt.
Blev 56 happykilometer.
Rättelse fredag ska det vara, ber om ursäkt för att jag ställde till det. Måste vara ångesten över införandet av sommartid. Dåligt med öl på Soldathemmet som drivs av en andlig övertygelse, inte tron på alkoholen.
Körde juniorrundan igår lördag. Alldeles för soligt för att sitta inomhus. Var på I1:s övningsområde planerade att köra på skjutfältet men det var spärrat. Blev kort distans 30km och 400hm. Gott om fina grusvägar och backar.
Använder slang för att trycka bort luftbubblor på fälgtejpen. Pumpar upp och låter hjulen / däcken stå några timmar. Använder slanglöst på racerdäcken -30mm breda och gravelhjulen / däckbredd 48mm poppat fint på fälg.