Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Jag har en längre tid kollat på Canyons Grizl, men dessa är ju nästan alltid slut eller på kommande. Så när jag via en tråd här såg en länk till Bike-discounts husmärke Radon Regard 7.0 fanns för omgående leverans så klickade jag hem en.
Radon Regard 7.0
1427€ levererad till dörren, lådan...
Jag böt ut ett uppnött 17T drev i min 11 växel kassett med ett 18T ur en 10 växel kassett, det verkar fungera fint så länge man byter ut 11s spacern mot en 10s.
Jag lyckades inte googla mig till någon som hade provat, så jag hamnade att testa själv.
Enda nedsidan så är den lite udda...
RT-66 skivorna är de billigaste Shimano om man vill kunna köra organiska & metallbelägg och vill ha 203mm. Behöver man CL verkar RT-64 ge samma fördelar som RT-66 för ungefär samma pengar < 20€ skiva.
Det är inget direkt fel på t.ex. RT-54, men Shimano rekommenderar inte dessa för metallbelägg...
Buntband har räddat färden för mig mera än en gång.
Skärmarna har fått ge vika för Maxxis rekon 2,6".
Bak gick däcket fritt i skärmen, men fram så tar det i.
2,6" är nog det största jag vågar köra fram med eller utan skärm.
Bredare däck verkar hjälpa med pedalislagen, cyklade ganska...
Där bak så kan nog skärmen klara lite lera (ännu bättre efter att man har skurit lite i skärmen vid sadelstagen för att få den högre upp).
Framtill så är det mindre marginaler (det går att skära lite i skärmen där med för att vinna 1-2 cm vid gaffelkronan).
Kottar och grenar lär orsaka bekymmer...
Sent omsider så har jag fått fast mina skärmar.
Framskärmen så är jag relativt nöjd med :
Klämmorna som någon frågade om så står det 22,2 på så jag antar att de är 22,2mm, de verkar passa helt ok :
Bakskärmen så är kanske inte lika snyggt installerad, men den får duga för tillfället ...
En segdragen köksrenovering så saktar ner framfarten, men det blir custom fästen för fram och bakskärmen:
För att hålla fast bakskärmen nere vid vevhuset.
för att hålla "stagen" för framskärmen på gaffelbenen.
Alla delar är hemma, det är bara att finna tiden för montering.
Det ser ut att vara den kortare versionen av Bluemels 75, men annars lika.
Jag är 188 cm lång har 70mm stam på XL ram, så jag borde testa en kortare misstänker jag.
Snygg?
Det är alltid kul att se uppdateringar i denhär tråden.
BMX styrstam verkar intressant, måste köpa hem en sådan och testa vid tillfälle.
Min egen cykel står och väntar på SKS Bluemels 75 skärmar för höst / vinter pendling.
Jag kan återkomma efter montering med en rapport om hur...
PX 650B framgaffel så går att köra med XL ram, men du får endast 1 st 5mm spacer under styrstamen. Åtminstone så var det så för mig när jag köpte 650B XL ram + gaffel från PX i våras (det stod fö inte ett ord om att det inte skulle passa då jag beställde).