Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Justerat upp nu så gott det gick, nu funkar den igen men inte lika krispigt som innan, b-skruven var helt åt helvete fel så den har flyttat sig på något sätt, men antar att problemet är växelöra eller att ”cagen” är lite sned ändå, beställt ett nytt öra från Propain så får vi se vad det blir av det.
Min GX AXS fick en smäll på en spång nyss och började växla svindåligt.. hur bör jag felsöka på bästa sätt? Det tråkiga är att det är typ fjärde gången jag cyklar med AXS sen nytt.
Växelörat ser rakt ut ockulärt men kanske är väldigt små toleranser?
Ska man testa att justera om allt på nytt...
Verkar ligga på ca 4k. Så frågan är om man ska köpa ett exempelvis DT Swiss 1900 för runt samma peng eller blinga till det lite med ett finare nav och låta lbs montera. Kanske kostar mer än vad det smakar med arbetstiden?
Då är nog navet skrot, kunde kunde snurra det med fingrarna när jag tog i lite.
Till nästa fråga då om jag åker på navbyte. Detta borde passa va?
Har 32 ekrar
Sram GX
Magura MT7
https://www.bike24.com/p2740388.html?sku=2531152
Jag har beskrivit problemet längre upp i tråden, bakhjulet slutade driva framåt när jag trampade helt enkelt.
Hur menar du glapp mellan bilderna?
Jag har inte monterat något själv utan köpte en Propain Tyee som fick detta problem efter endast sex kortare turer tyvärr.
Men jag får ta med...
Uppdatering:
Fick loss den efter att jag testade att skruva på kassetten en gång till och sedan knacka runt om bakifrån genom skiva och ekrar.
MEN, det här såg inget vidare ut? Klackarna verkar gå som det ska men något dåligt har uppenbarligen hänt där inne, frågan är om hela navet behövs...
Nej det var det jag trodde den skulle göra men sitter som fan, testade skriva på kassetten några gängor också för att kunna lirka lite men hjälpte inte heller. Förmodar att det är klackar eller nåt som gett med sig.
Det skumma är att jag bara cyklat sex gånger på den sen inköp (ny)
Undrar...
Frågar expertisen då jag är kass på sånt här, min Propain Tyee al5 slutade driva framåt när man trampar idag, misstänker bodyn, inte hunnit plocka isär något än men ställer frågan så länge.
Sitter Stans flow s2-hjul på med GX drivlina. Passar denna...
Var precis likadant för mig, såg typ två veckor efter beställning att de hade bytt till coil för samma pris, dock innan leverans. Fick min coil!
Hade jag varit du så hade jag låtit det vara, fin dämpare ju
När jag köpte min Trance X där för snart två år sedan så hade dom flera modeller inne, Trance, Reign, Trance X m.m
Fina cyklar, varit väldigt nöjd med min :)