Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Desto mer intressant är frågan "hur mycket snabbare blir en medelfet rackare utför en serpentin på snitt 6.7% med 37 böjar om fälgens innerbredd ökar med 4mm och plånboken tappar 20 000 kr". Högst ickelinjär dynamik då eftersom det beror på ifall det hjälper vederbörande undvika krasch. Svårt...
Brutalt tung, jävla mycket drag redan vid 30 liksom. Är ju inge vidare för CdA vara tjock heller så kan nog vara så det aldrig kommer ikapp.
Min spontana reaktion var "minst ett ton", orkade inte räkna själv men stämmer jävla fint enligt tjattgepete:
Med CdA inräknad kommer den aldrig ikapp...
Ja alltså 150w för stilla är ju riktigt jävla brant om man inte väger satan och exemplet förutsätter såklart att tidigare moment hunnit brännas upp. Steady state, exakt. Var mest för att illustrera konceptet.
Stå är mest för variation och vila röven känner jag. Se bara till kunna spinna utan att studsa även upp mot 110 (vilket iofs sällan behövs uppför om säger så) så blir övergångarna lättare eftersom inte behöver vara fullt lika pass på med växlandet.
Apropå växlande gör det stor skillnad i slutet...
Mest för snittfart gör att köra hela rundan ut åt helvete utan trafikstopp, tidvis cykelbane-manövrerande osv. 30 är enkelt då, ankrat i stan hamnar jag oftast mer kring 25-27 på längre rundor.
Men även med korta backar gör vikt ändå mycket - energin kommer tillbaka nedåt visst, men äts upp av...
Vem behöver sånt, kör även dagstid lampor på blink fram+bak (båda med visst sken även åt sidorna). Varför spöka ut sig?
Men då var det lite som jag gissade då, svårt att hitta för att det knappt finns...
Men grejen är ju att fingrarna blir inte _så_ kalla om det ändå är några plusgrader och...
Idag är det 12 grader och börjar bli typ tempen jag vill ha nåt på händerna. Och vanliga "fingerlösa" handskar för sommarbruk funkar ett tag till. Men snart blir det för kallt.
Brukar köra på "pogies" sen när det är riktigt kallt och jävligt (med vanliga sommarhandskar) men år lite sådär...
Avvaktar också. Konstigt de för tredje gången verkar köra äldre långsammare chipset, sett till klagomål på att det fortfarande är visst lagg. Sån bråkdel av kostnaden och jämfört med försäljningspriset, fattar verkligen inte.
Hade hoppats på OLED och modernt SoC = snabbare UI och ännu bättre...
Jo även fram, kanske mest för att blev att jag sålde av alla mina gamla däck lite plötsligt. Men tycker det funkar bra, visst kan bli lite slip men så fort det sker biter ju kanten till liksom, iaf med lägre tryck. Därav det jag skrev om att vänja sig.
Kör i regel inte speciellt mycket lera...
Kör G-one RS, mycket pga graveln är allt-i-allo-cykeln som används för det mesta inkl stad. Lika bra på asfalt rejält uppumpad som på grus med betydligt lägre tryck (vilket dock gör de squirmiga värre för asfaltspassager).
Tar lite tid att vänja sig vid hur abrupt övergår från slick till bitigt...
Så är det!
större drev för högre fart på väg nedför. större kassett för bättre lir i skogen. Min gravel är min ”allt i allo” som jag även budar en del på och använder för transport (även om oftast blir fixien för senare) och pallar inte hålla på byta delar fram och tillbaka, usch.
Just drev är...