Tips önskas angående trail/ xc hjälm för avångt huvud.

martinmalmberg

Aktiv medlem
Tips önskas angående trail/ xc hjälm för avångt huvud.
Hej är på jakt efter ny hjälm efter att ha chraschat min Bell Sixer, som sitter skönt men inte ultimat, behöver spänna åt hårt för att den inte ska sitta löst och vobla runt vid hopp och liknande.
Har avlångt huvud och jag upplever det som att många hjälmar sitter högt på huvudet som att toppen av skallen bottnar i hjälmen och den inte kommer ner tillräckligt djupt samt glappar på sidorna.
Har nu provat förutom Bell sixer:
Bell super air spherical medium och large.
Giro Merit spherical medium.
Poc tectal medium.
Av dessa tycker jag att Giron sitter stadigast men inte särskilt skönt, skulle önska att den satt lixom djupare på huvudet.
Ja tar tacksamt emot tips om det är någon som har erfarenhet eller sitter på kunskapen om vilka hjälmar som passar bra på utifrån vad jag beskriver .
 
Tips önskas angående trail/ xc hjälm för avångt huvud.
Jag har avlångd huvudet och Specialized hjälm är de enda som sitter bra på mitt huvudet. På stig kör jag Ambush. Har en gammal Ambush som sitter perfekt. Har just också börjat använda en ny Ambush med MIPS SL, den sitter några mm högre på huvudet, men framförallt är omkretsen på gränsen för min stora huvudet. Det är fortfarande bästa stig-hjälm jag känner till.

Sweet Protection passar min huvudet också, men lite mindre bra, framförallt för det är lite spetsig.
 
Senast ändrad:
Tips önskas angående trail/ xc hjälm för avångt huvud.
Samma problem med huvudform. Köpte i höstas en Specialized Tactic III som sitter som en smäck! Så testa den eller Ambush som nämnts ovan ?
 
Tillbaka
Topp