I andra delen av Jon ”Television” Bokrantz NZ-guide får vi följa med till nordön och cyklingen omkring världsberömda Rotorua. Jon hälsar också på hos gearboxhoj-tillverkaren Zerode och hinner med en liten intervju med mannen bakom cyklarna.
Text, Foto och Video: Jon Bokrantz
Efter fem månader i Queenstown var det hög tid att prova på något nytt. Missförstå mig nu inte; Queenstown är galet fett, men det är lätt att fastna här och inte uppleva andra delar av Nya Zeeland. Jag hade innan jag kom hit ett antal ställen som jag verkligen ville besöka, ett av dom var Rotorua på nordön..
Rotoroa är sannolikt det ställe som jag fick höra mest lovord om innan jag stack iväg, alla som varit där påstod att cyklingen där var helt otrolig. När sommaren nu börjat närma sig sitt slut så tog jag tag i det hela, och tillsammans med min franska vapendragare Florent Carreyron satte jag mig på ett flyg för att korsa sundet över till nordön.
Rotorua är känt för sin geotermiska aktivitet, något som syns överallt i form av bubblande svavelkällor, naturliga hot pools och den medföljande karaktäristiska stanken av ruttna ägg. Ett av stadens smeknamn är ”Sulphur City”, och det finns inte många hörn där du lyckas undvika stanken av svavel. Men låt nu inte detta hindra er från ett besök hit, och i taxin från flygplatsen fick vi ta del av ett citat som rätt väl beskriver Rotorua: ”It’s not a stinky place, it’s just a smelly place”.
Cyklingen i Rotorua är världskänd, kallas ibland för ”The Disneyland of Mountain Biking” och var värd för VM år 2006. Innan jag ens börjar beskriva Rotorua som cykeldestination så vill jag bara påpeka att det här stället ligger i den absoluta toppen av cykling jag någonsin provat på. Det är helt %#¤”! galet bra cykling i Rotorua!
Cyklingen i Rotorua
Näst intill all cykling här kretsar kring skogsområdet Whakarewarewa Forest, eller Redwoods som det även kallas. Naturen i Rotorua skiljer sig starkt från Queenstowns alpmiljö och är istället mer tropiskt med regnskogsliknande vegatation, något som spelar en central roll till varför cyklingen här är så bra. Den första banan i området, kallad Genesis, började byggas redan 1989, så i över 20 år har detta nätverk av banor utvecklats till något i absolut världsklass. Med över 90km av magisk singletrack så är det bara att förbereda sig för på ett överflöd av endorfin, adrenalin och ren och skär njutning.
Hela nätverket är näst intill 100% singletrack i dess allra finaste form: fart, flow, kurvor, hopp, rötter, episka djungel-miljöer och oändligt med grepp tack vare regnskogens rika jord. Alla banor är skulpterade till perfektion och är så inåkta och stenhårt packade att det är bara att ladda för fullt och hålla i sig. Det är inte i närheten av så brant och loose som i Queenstown utan här handlar det om att pressa perfekta berms, swischa fram genom träd och ormbunkar i den grönaste av skogar, boosta, scrubba eller langa whips i alla hopp och pressa ut smaskiga bredställ. Det är nästan svårt att beskriva hur sjukt rolig cyklingen är här, jag hade ett ständigt leende varje gång cykeln rullade och jag skrek av glädje som en exalterad liten flicka minst en handfull gånger. Bara genom att skriva det här gör mig exalterad, så låt oss helt enkelt fastställa detta påstående: Reser du till Nya Zeeland för cykling så är det en hädelse att inte besöka Rotorua.
Men med så många olika banor att välja på kan det vara svårt att veta hur man ska hitta guldkornen. Det första du skall göra är att inhandla en ledkarta i första bästa cykelbutik, utan den kommer du med största sannolikhet cykla vilse. Om du gillar snabbare och mer avancerad åkning, som jag gör, bör du börja bekanta dig med kartan och hitta området ovanför den övre av de två shuttle pick up points. Här är det något brantare och banorna är mer utformade med fokus på utförsåkning. Är du istället mer ute efter att snurra runt i bekvämt tempo på XC-cykel bör du hålla dig i närheten av Waipa Carpark som även huserar den nedre shuttle pick up-platsen. Mitt tips är att cykla raka vägen till de övre stigarna då de helt enkelt erbjuder roligare cykling. Härifrån kan du sedan välja att cykla grusväg ca 35min till toppen eller utnyttja shuttlebussarna som går Tisdag och Torsdag kväll samt Lördag och Söndag. Klättringen är inte särskilt extrem, men du får ut mycket mer cykling med hjälp av shuttlingen, så ta chansen om du kan! På en vardagskväll hinner du med 2-3 shuttlingar och under en helgdag upp emot 5.
Väl uppe på toppen så finns det massor av olika alternativ, men det speciella med hela området är att du kan länka ihop flera banor till loops på upp till 40min med minst hälften av tiden stadigt utför. Det går att bränna ner hela vägen på några enstaka minuter, men det ger mycket mer att ta sig en noggrann titt på kartan och knyta ihop ett antal spår som ger en lång runda. Shuttlingen är även relativt dyr, så det är onödigt att försöka pressa in så många snabba åk med bussen som möjligt.
Topplistan
Nedan följer några av mina favoritkombinationer som borde kunna passa vilken åkartyp som helst.
Bästa ös: Billy T – G Rock – Chestnut Link – Rollercoaster – Moonshine
Långt och naturskönt: Tihi O Tawa – Billy T(eller Tuhoto Ariki – Hatupatu) – Split Enz – Pondy Downhill – Pondy New – Chop Suey Berms &
Hopp: Huckleberry Hound – Little Red Riding Huck
Långt och varierat: Huckleberry Hound – Hot X Buns – Bunny Jugs 2
DH: National Downhill
Den lokala tillverkaren Zerode
Med ett så stort nätverk av banor och en stark cykelkultur så finns det naturligtvis massor av hemliga spår som inte går att finna på kartan. Det enda sättet att på riktigt få uppleva dessa är att cykla med någon local, något som jag och Flo hade turen att få göra. Vi mötte upp med Rob Metz som är hjärnan bakom Zerode och deras växellådsutrustade DH-cykel G-1. Rob kan det här stället utan och innan, och han visade oss såväl de bästa rundorna som några av de förbjudna spåren. Hans egna spår (som börjar på andra sidan vägen där Billy T och Tehi o Tawa korsar varandra) var en riktig höjdare med massor av rötter, offcamber och branta switchbacks. Inte nog med att han är en formidabel cykelingenjör, han är även en läskigt duktig cyklist. Att jaga honom, ta samma linjer och gaps och försöka hålla jämn fart är bland det roligaste jag gjort.
När jag väl hade chansen att spendera en dag med en cykeldesigner så tyckte jag det var ett ypperligt tillfälle att få insikt i ett företag som gör något annorlunda än merparten av dagens cykelföretag. Nedan följer en mini-intervju om växellådshojjar i allmänhet och Zerode i synnerhet.
Du har uppenbarligen valt en annan väg än majoriteten av dagens cykeltillverkare. Tror du att växellådshojar någonsin kommer bli ett ”hot” mot konventionella utanpåliggande växlar? Och är fördelarna stora nog för att få företag att invstera i teknologin som krävs för att göra växellådshojar som kan konkurrera prismässigt?
Fördelarna med den här konstruktionen är på riktigt! Lägre bakhjulsvikt, bättre axelbana, bättre viktfördelning, inget oljud, ingen bakväxel eller öra att sål sönder.. Jag är övertygad om att fördelarna överväger nackdelen av lite extra vikt. Zerode har aldrig handlat om att vara mainstream och göra det alla andra gör. Det handlar om att sätta ihop prestanda i ett paket som jag kunde ta till marknaden.
Jag tror att vi kommer få se en ökad investering i växellådshojar framöver och en andel av DH, AM och stigcyklar som är utrustade med det. Jag har cyklat med det i sex år nu och tänker inte gå tillbaka till vanliga växlar!
Vad är storyn bakom din All Mountain-konstruktion? Har du några tydliga mål med att släppa en produktionsmodell snart, och kommer vi få se den i Europa?
Jag vill verkligen släppa en AM-cykel, men det är några hinder kvar att skutta över först. Jag har några prototyper men tycker inte att dom är riktigt redo för marknaden än.
För siffernördarna där ute – vad satsar du på för vinklar?
Det kommer bli de vanliga långslagiga AM-vinklarna.
Tror du att fördelarna med en växellåda på en AM-cykel är tillräckliga för att göra den konkurrenskraftig på marknaden?
Det kommer att finnas en liten viktnackdel som gör att en del inte kommer överväga den. Men det finns en stor del av marknaden där köparna bryr sig mer om bra fjädringskaraktäristik, snabb och driftsäker växling och tystnad än att bränna snabbast uppför en grusväg. Jag tror att den typen av köpare verkligen kommer gilla Zerode Gearbox AM.
Kommer du släppa några andra typer av cyklar framöver?
Min egen passion är stigcykling och downhill, något jag inte tror kommer ändras framöver. Så jag tror att Zerodes produktutbud alltid kommer att återspegla detta. Däremot har jag en del intressanta idéer om framgafflar, som jag hoppas ta fram snart..
Det här skulle inte vara en riktig intervju med en konstruktör om jag inte frågade om hjulstorlekar. Vad tycker du om de nya storlekarna (29 och 650b), är dessa framtiden eller tror du att det bara är en trend? Har du själv några storhjulingar på g?
Jag har inte spenderat så mycket tid på någon 29er, men om du kollar på hur de rullar över terräng så finns det helt klart en liten fördel av att ha större hjul. Samtidigt finns en nackdel vad gäller styvhet och tålighet hos hjulen, såväl som ändrad tröghet och kontaktyta. För att vara helt ärlig så hör jag folk prata om hur fantastiska deras 29ers är, men för att vara helt ärlig har jag fortfarande inte sett någon bli en betydligt snabbare cyklist genom att byta till 29ers.. Det finns helt klart en del situationer där 29 är vassare än 26, men man ska komma ihåg att motsatsen också är sann. Jag tycker själv att det är bättre att dra ut och sladda och cykla på bakhjulet än att debattera hjulstorlek.
Som det ser ut nu så fortsätter jag satsa på 26-tummare då geometrierna är beprövade och den mindre hjulstorleken är lättare att passa in i min nuvarande designfilosofi.
Har stigarna i Redwood inspirerat dig när det kommer till cykelkonstruktion?
Hehe, näe. Stigarna i Redwood är riktigt roliga men min inspiration kommer från de riktigt tuffa stigarna, back-country-cykling som man måste jobba hårt för att nå.
Faktarutan Rotorua
Komma hit: Rotorua ligger på Nya Zeelands nordö. Det handlar alltså om att resa till andra sidan jorden.
Vilken hoj: I mina ögon är en 5-6” AM-cykel det bästa valet om du vill kunna prova på allt, men det går även utmärkt på en XC-cykel och de få DH-spår som finns är riktigt bra.
Shuttlemöjligheter: Tisdag och Torsdag kväll samt Lördag och Söndag
Länkar
Kommentera och diskutera på forumet









