Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en gammal webbläsare. Den kanske inte visar den här eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare.
Fanns en analog variant av detta redan på 80-talet när jag körde cross. De allra mest hängivna (skruvade) crosspapporna brukade gå ut och ställa sig vid bromspunkten i någon kurva och släppte deras unge gasen före denna punkt så fick dom en sten i bakhuvudet.
Har du fortfarande papper och penna framme? I så fall kan du ju även notera att Brynäs IF nu är det lag som har fått tugga i sig mest Smålandsstock genom alla tider i Elitserien/SHL:s historia.
Grattis!
Utöver alla de som bröt och fick repet så var det även ett okänt antal som egentligen skulle haft repet, men som arrangören tvingades låta fortsätta på grund av det inte fanns några bussar tillgängliga.
Officiellt var reptiden förlängd med 30 minuter, vilket senare ändrades till 60 minuter, men...
Såg inte när det hände, så jag vet inte hur det gick till. Hörde honom berätta för personalen i skidservicen i Mångsbodarna. Sedan åkte han förbi mig i elljusspåret före mål.
Sammanfattning av mitt vasalopp:
En kille bröt båda sina skidor i startbacken, sprang till Mångsbodarna, fick låna skidor i skidservicen där. Han kom i mål före mig.
Nej!
Nu har jag vallat och sitter på bussen så nu kollas inga prognoser.
Ser ni en fet gubbe som står ensam kvar på startgärdet kvart över åtta imorgon bitti och med gråten i halsen försöker applicera kall Swix KN44 på blöta skidor med bara händerna så är det jag.