Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble

smogz

Medlem
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Vet inte om ni lagt märke till det men ännu en tjej ska ge sig ut på en jordenrunt resa.

http://www.thebikeramble.com/

http://www.utsidan.se/cldoc/jorden-runt-pa-1000-dagar.htm

Önskar man hade haft de visionerna när man var ung. Nu med fru, barn, hus, suv osv. känns det inte görbart.


Är dock inte avundsjuk på biten från Istanbul, genom mellanöstern och massa gamla Sovjetstater. Men hon verkar tuff öppen och det går säkert bra.
 
Senast ändrad:
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Tycker om sånt här!
Lite förvirrad om vad hon heter. Det står Fredrika på sidorna du länkar?
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
BOFH skrev:
-------------------------------------------------------
> Tycker om sånt här!
> Lite förvirrad om vad hon heter. Det står
> Fredrika på sidorna du länkar?

Ja vafan, jobbar med hennes mamma Anna. Därför blev det lite tokigt. Helt rätt. Fredrika heter hon. Ändrat nu.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
coolt, ska följas. Men som sagt, mellanöstern och bortåt kommer bli hårt. Minns berättelser från Göran Kropp där ungar i Afghanistan stod bredvid vägen och slängde sten på dom
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Jag är rätt säker på att jag mötte henne i söndags någonstans runt Sösdala, Rickarum (?) Jag vinkade som en galning i alla fall. :D
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Nu är hon i Istanbul sedan några dagar. Eftersom mitt företag sponsrar med cykel och vi gör en grej av att vi gör en förändringsresa samtidigt och ungefär lika lång som hennes resa så har vi lottat ut en resa för två att åka och intervjua henne i Istanbul. Jag hade turen att vara en av dom. Så på lördag ska det bli intressant att höra hennes erfarenheter på riktigt.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
smogz skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu är hon i Istanbul sedan några dagar. Eftersom
> mitt företag sponsrar med cykel och vi gör en
> grej av att vi gör en förändringsresa samtidigt
> och ungefär lika lång som hennes resa så har vi
> lottat ut en resa för två att åka och intervjua
> henne i Istanbul. Jag hade turen att vara en av
> dom. Så på lördag ska det bli intressant att
> höra hennes erfarenheter på riktigt.

Kul, det blir väl ett referat här?
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
smogz skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag kan se om jag kan få ihop nått..


En RR som i ReportageResa!
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
smogz skrev:
-------------------------------------------------------
> Nu är hon i Istanbul sedan några dagar. Eftersom
> mitt företag sponsrar med cykel och vi gör en
> grej av att vi gör en förändringsresa samtidigt
> och ungefär lika lång som hennes resa så har vi
> lottat ut en resa för två att åka och intervjua
> henne i Istanbul. Jag hade turen att vara en av
> dom. Så på lördag ska det bli intressant att
> höra hennes erfarenheter på riktigt.

WOW!
Jag vann en övernattning på södra berget när vi hade tävling på mitt jobb förra sommaren. Inte riktigt lika häftigt som Istanbul.
Fråga i vilket land trafiken varit otäckast.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Trafiken är otäckast i storstäderna. Det är tydligen en hel vetenskap att ta dig in i storstäder, men det finns lite forum där man kan få erfarenheter avandra. Istanbul värst hittills. Men i övrigt väldigt lite trafikrelaterade problem. Räknas flockar av aggressiva vildhundar och byig sidvind det?

Mycket fokus på cykling hittills, mer fokus på administration i form att fixa visum från nu. Kommer med lite längre text sedan.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Från 8e mars till 23 maj har hon cyklat 450 mil och passerat 19 länder nu befinner hon sig i Istanbul eller har just cyklat vidare därifrån.

Det har hittills varit mycket fokus på cykling och att uppleva nya länder, kulturer och människor. Hon har ca 70% av nätterna bott hos människor som bjudit in henne att äta och sova under deras tak och alla är väldigt gästfria. Ett bra sätt att bli inbjuden är att söka upp nån hus och markägare och fråga om det finns någon plats där hon kan få slå upp tältet på. Det slår nästan aldrig fel att man då blir inbjuden att både äta och bo hos den familjen. Säkerligen är det en fördel, i alla fall i Europa att vara tjej. Man ser nog ingen risk med att bjuda in en tjej att äta och sova.

De länder som upplevts som större utmaningar är de fattiga länderna Albanien och Bosnien främst. Där har det uppstått situationer som inte alltid varit jätteroliga. Människor som är fattiga och inte har något kan lätt se med visst habegär på en fin, dyr cykel och all utrustning. Men än så länge har allt gått bra. Albanerna upplevdes som väldigt kaxiga oavsett ålder med en rätt aggressiv attityd.

Grekland var tydligt präglat av krisen och alla pratade verkligen hela tiden om den. Hon soffsurfade hos en kille i Thessaloniki som drev eget företag och det gick så pass dåligt att han inte hade råd att ha kvar sin lägenhet så han bodde på sitt lilla kontor. Det hindrade dock inte honom från att bjuda in henne och bo där några dagar. Dessutom hade han bjudit in en annan tjej, grek som inte hade nånstans att bo. En fattig vardagshjälte.

Erfarenheter av cyklingen har till stor del varit positiv, inga egentliga incidenter att tala om möjligen förutom stormarna i Tyskland första tiden. Det svåraste är att veta vilken väg man ska ta för att ta sig in i en storstad. I en mångmiljonstad som Istanbul som är massor av mil lång är alla infarter i princip motorvägar där man inte vill cykla. Därför får man hänga på forum och försöka ta lärdom av andra cyklister hur dom gjort. Hon hade för att komma in i Istanbul cyklat runt stan och kommit in från ett annat håll. Dock finns en sak som är rätt otäck första gångerna man upplever det. Nu på sista tiden har det förekommit att flockar med aggressiva vildhundar i princip gått till anfall, huggit efter hälarna och väskorna på cykeln. På något sätt verkar en cykel i rörelse trigga deras jaktinstinkt. Lösningen på detta är inte att försöka cykla ifrån dom. Utan att stanna, då stannar hundarna, och antingen vänta ut dom. Dvs vänta tills de tappar intresset och drar vidare eller att göra som lokalbefolkningen ta upp en sten. Så fort dom ser att man tar upp en sten springer dom iväg. Lokalbefolningen kastar med största sannolikhet stenen också.

Efter en veckas soffsurfande i Istanbul ska hon nu bege sig in i nästa världsdel. Asien. Det innebär att fokus till en del tas från cyklingen och riktas mer mot Visumproblematiken. Att fixa visum till olika länder är tydligen en hel vetenskap. Men språket och att läsa vägskyltar med arabiska fiskekrokar kan lätt bli ett problem. Det blir till att träna charader för att hitta tältplats, mataffärer och liknande.

Första delmålet är Erzerum 124 mil bort (enligt vägbeskrivning Google maps). Där ska hon fixa visum till Iran, det kan ta allt från 1 dag till en vecka. Där är det meningen att hennes Pappa ska möta upp och Cykla med henne mot Iranska gränsen. Men det är ju så mycket om och men med cykling och Visum. Så det kan lika gärna bli så att de får hänga i Erzerum en vecka och vänta på visum. Planen är också att vänta in någon annan cyklist att passera gränsen till Iran med.

Iran innebär inte bara visumproblematik utan även annan problematik. Med den strikta Muslimska regimen så måste man också klä sig på ett visst sätt. Hon måste ha slöja och Heltäckande icke åtsittande kläder. Ett tips från andra tjejer som cyklat i iran är att skaffa sig en svart pyjamas för män att cykla i. I Iran finns också en Visum-möjlighet. Enligt andra cyklister så är enda stället man kan skaffa sig 60-dagars-visum till Kina i Teheran, annars är det 30-dagar som gäller. Det innebär att Teheran är ett delmål. Ytterligare ett visumstrul med Kina är att hon kan tvingas köpa en flygbiljett ut från kina för att få Visum in i kina. Sen är det ju förstås i princip omöjligt att cykla de 500 milen genom kina på 60 dagar men det går tydligen få det Visat förlängt med 30 dagar inne i kina.

Efter Iran är tanken att cykla genom Turkmenistan. Där finns också en Visumproblematik. Dels (om jag minns rätt land) så behövs en inbjudan för att få Visum överhuvudtaget. Då finns det agenter som tar betalt för att skicka dessa inbjudningar. Sen får man max 5 dagars Visum till landet och det är ca 60 mil att cykla i bergigt landskap och med konstant motvind (enligt andra cyklister).

Nästa land är Uzbekistan. Där är det lite lugnare med Visum (än en gång om jag minns rätt på land, finns så många ...stan länder därikring). Men där är problemet att man inte får bo hos familjer eller i tält utan måste bo på en hotell eller liknande. Det vet tyvärr hotellägarna om så när det kommer en cyklist på kvällen och vill hyra ett rum och det är 4 mil till nästa ställe så börjar priserna gå upp rejält för boendet.

Efter Uzbekistan är planerna mindre konkreta. Det finns tydligen en väldigt vacker väg genom Tadzjikistan som är väldigt vacker men den går också på väldigt hög höjd. Finns 7000 meterstoppar i det landet med det för mig mest kända bergsområdet Pamir. Men hon är osäker på om hon klarar den vägen eller om hon istället väljer att cykla genom Kirgizistan, där det tydligare är lite lättare cykling. Även om det är bergigt där också.

Efter det kommer Kina och där är av naturliga själv inte planeran klara än. Hon räknar med att vara ute ur Kina i november nångång och då sikta mot Singapore. Och efter det Australien, eller möjligen Nya Zeeland först och Australien sen beroende på hur det passar med årstid att passera Australien.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Aggressiva albaner och hundar? Vet inte om hon är modig eller dumdristig, men jag håller tummarna för att inget tråkigt slall hända och att kropp och utrustning pallar hela resan.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Kul att höra!
Låter som ett härligt äventyr med rätt inställning
Uz har jag åkt en del i.
Det är vackert och människorna var trevliga. Många fina sidenvägs-städer att besöka.
Pamir highway lär ju vara grymt fin! Hoppas hon orkar sig på den stigningen!
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Minns jag rätt då, var det i Uz som man var tvungen att ha boende i form av hotell, vandrarhem eller liknande på nätterna eller var det i nått annat land?
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Nej det var nog Uz. Vet inte hur hårt det var (var där 2007 tror jag) Men man "behövde" få en liten underskriven papperslapp för varje natt tror jag.
Kommer inte ihåg om någon någonsin kollade dem dock.
Tråkigt att bli stoppad på gränsen för att man sovit på fel ställen
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Verkar som det är tuffare cykling redan nu öst om Istanbul, mycket halvdåliga vägar och mycket uppför och nerför så det har varit fysiskt väldigt tufft. Och att det skett några mindre incidenter där hon inte känt sig helt bekväm. Även om det inte varit någon fara.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Fredrika har nu nått gränsen till Iran. Imorgon kommer hon att passera tillsammans med två Schweiziska cyklister. Hon var väldigt bestämd på att hon inte skulle passera gränsen ensam.

Vigselring inköpt för att vara "upptagen", slöja klar, och troligen kommer hon att cykla i en svart pyjamas för män, inget aero-åtsittande där inte.

Nästa viktiga stopp blir Teheran för att fixa 60-dagarsvisum till Kina.

Blir nog struligare med rapporteringar under en tid i Iran kan jag tro, Facebook är förbjudet och det är väl oklart hur mycket mobilnät och W-lan som finns tillgängligt.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Tror på riktigt att det är förhållandevis ganska soft i Iran. Jag undrar bara på hur det påverkar att det råkar vara under ramadan? Kanske blir hion bjuden på fest varje kväll.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Sherpa skrev:
-------------------------------------------------------
> Tror på riktigt att det är förhållandevis
> ganska soft i Iran. Jag undrar bara på hur det
> påverkar att det råkar vara under ramadan?
>
Tja, 80 miljoner människor med lågt blodsocker i 40 graders värme. Vad kan hända? :)
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Stellan, som inte är särskilt aktiv längre på forumet, har ju cyklat alla de där länderna. Väldigt rolig läsning på hans blog när han var aktiv.
Skall följa henne via Facebook :-)
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Sherpa skrev:
-------------------------------------------------------
> Tror på riktigt att det är förhållandevis
> ganska soft i Iran. Jag undrar bara på hur det
> påverkar att det råkar vara under ramadan?
> Kanske blir hion bjuden på fest varje kväll.

Jag känner grabbarna i HappyTour.se lite grand. Förra året tog de den turen Fredrika tar. Fyra grabbar genom ett fantastiskt gästvänligt Iran, men de rekommenderade verkligen inte (ensamma) kvinnor att cykla där.

Hoppas de får en bra tur!
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
ikebana skrev:
-------------------------------------------------------
> Skulle inte hennes Pappa cykla med i Iran?


Nä han har cyklat med henne till gränsen. På väg hem nu.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Sherpa skrev:
-------------------------------------------------------
> Tror på riktigt att det är förhållandevis
> ganska soft i Iran. Jag undrar bara på hur det
> påverkar att det råkar vara under ramadan?
> Kanske blir hion bjuden på fest varje kväll.


Varför skulle det vara något med Ramadan? Det äts ju som aldrig förr, fast under kvällarna.
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Kung_Gustaf skrev:
-------------------------------------------------------
> Varför skulle det vara något med Ramadan? Det
> äts ju som aldrig förr, fast under kvällarna.

Jag funderade mest på hur det är att cykla långt i hettan utan att äta och dricka på dagarna, men det gick nog att smyga.
Tråkigt på jobbet kom jag att tänka på denna tjej. Hon har passerat Iran, Turkemistan och är nu i Uzbekistan!
Intressant läsning: http://www.thebikeramble.com/blog/
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
hm skrev:
-------------------------------------------------------
> Va på radion nyss iaf, men ser nu att det kanske
> va en repris...


Troligtvis en repris. Skulle vara förvånade om hon gett ytterligare en intervju medan de har sin jul-spurt från Dali i Kina till Laos, mål att nå åtminstone över gränsen innan julafton och de tog först fel väg och fick vända. 100 mil i bergsmassiv på 10 dagar och det på tungt packade långfärdscyklar. Hoppas de klarar det och inte kört vilse i bergen igen! Gänget hon träffade på i Dali verkade taggade att klara det iaf. Undrar hur långt de hunnit?
 
Fredrika Ek cyklar jorden runt - The bike ramble
Muntis skrev:
-------------------------------------------------------
> Följer henne på instagram. Grymt snygg bilder
> tagna av en ännu grymmare brud.


Eller på fb. Hon måste ge ut en fotobok när hon väl kommer hem! Inkluderande RR (utrag från denna i fb-statusar).
 
Tillbaka
Topp