AM-Prylar + ANNAT

Mendel

Aktiv medlem
AM-Prylar + ANNAT
Här har vi en tråd där vi samlar AM prylar(per egen definition), tar mig friheten att börja med ett par vill ha prylar.

Crankbrothers Mallet 3

mallet_3_red.jpg


http://www.crankbrothers.com/pedals_mallet.php

Fox DOSS (Om de kmr med annat reglage)

fox_doss.jpg


http://interbike.mtbr.com/fox-doss-adjustable-seatpost

Vilka skor?
 
AM-Prylar + ANNAT
Till AM?

EDIT: Skriv inte i min tråd, hur skulle du känna om jag skrev i din inköpslista va ? Mjölk, Ägg, RAKHYVLAR, VASELIN, Havregryn..

Nu går jag och lägger mig, godnatt och godmorgon på er!
 
Senast ändrad:
AM-Prylar + ANNAT
De här skorna fungerar bäst med CB Mallet. Fungerar hyfsat att stå utan att clipsa i. Mycket bra om man skall gå på cykeln i en brant nedförsbacke. Eftersom pinnarna tar i gummit kan man ställa klossen i liten utlösningsvinkel, så att man kommer lättare ur vid plötsliga fall.

63971.jpg
 
AM-Prylar + ANNAT
koryak.image.-backgroundImage.dash.jpeg

http://www.pro-bikegear.com/publish/content/pro_2010/nl/en/index/kits/kit_mtb/koryak.html
Tänkte slå ett slag för detta paket av AM-komponenter ifrån PRO! Har kört med en uppsättning Koryak under 2011 (andra färger än de som är för 2012) och är jättenöjd. Ganska lätta saker i förhållande till sitt pris. Snygga och bra lagom geometrier. Enda nackdelen var att färgen skavde av lite för lätt.

Så den som vill kitta upp en AM-hoj kan gott ta en kik på dessa delar. =)
 
Senast ändrad:
AM-Prylar + ANNAT
Westman skrev:
-------------------------------------------------------
> Glöm inte att även sadelvinkeln blir flackare.
> Och att du måste kolla frigången så att inte
> bakdäck/sving slår i sadelröret.


+1
 
Tillbaka
Topp