Vilodag och tar mig tid att beskriva lördagens tur runt GC i ett försök att beskriva VÅRT vägval för den som själv vill testa. Alla vägnummer börjar med GC och utelämnar därför (GC).
Visa bilaga 517745
Startar dagen med stor portion fruktsallad o mjölk. Skulle kanske varit 30% grädde. Dessutom en stor baguette med mycket marmelad o ost. Har två sådana i fickorna n tillsammans med ett par bananer och en förpb Vitargopulver när jag rullar ner till 500. En flaska vatten o en m Vitargo på ramen. Träffar Ane vid MercadonaSjukhusrondellen 08:07 o drar vidare västerut. Leif kommer från Puerto Rico och är tidig. ”Morn da”!!
Vid rondellen i El Pajar kör vi in i Soria dalen på 505. Kan nog egentligen heta Baranco Arguineguin och högre upp Barranquillo Andrés. I vilket fall en av de allra populäraste cykelvägarna i söder. Vi kör mycket defensivt. Sällan över 200w med mina 78kg. 17 grader i dalgångens skugga. Riktigt skönt. Svag motvind som det oftast är före 09:00 innan bergen blir solvarma. Har fortfarande vissa besvär att sitta efter min partiella höftledsfraktur efter just denna väg 2018 så jag står första 2/3. Lugnt o fint. Låg kadens. Norskarna pratar o jag lyssnar. Påfåglarna på rymmen idag igen. Leif lyckas härma påfågelskri men får inte fart på dem.
Nu lärt mig att när en Norrman ligger först och utbrister ”AllemanAlle??” så betyder det ”Är alla med??”
Börjar bli klart varmare när det är dax att ta vänster in på förbjudna vägen som är fortsättningen på 505. (Ser nu att Google maps satellit bild avslöjar vart nya asfalten slutar). Tydligt skyltad Mogan om man är observant.
Jag upplyser sälskapet att jag planerar öka belastningen något för att ta några bilder.
Visa bilaga 517752
Visa bilaga 517753
När bilderna tas har vi varit på rull i 1:45. Första bananen är i magen tillsammans med halv flaska vatten.
Skramlar på bra efter toppen ner mot korsningen 605 där det oxå är skyltat Mogan. Nu är vi inne i den berömda ”Testbacken” som även kallas ”Cerenity climb”. Strava segment för er som har Strava. Svalkar skönt med fuktiga kroppar.
Oooooups. Gäller tydligen ta det försiktigt här
Visa bilaga 517755
(Foto Ane Evjent). 3 offer på 5 år. Backen norr om första Miradoren var det 6 på 5 år.
Står ”Motoristas” men vi kör klokt ändå.
Soria inkl Tauropass är nog den brantaste o längsta klättringen på rundan.
När 605an möter 200 kör man INTE vä mot Mogan utan hö Aldea San Nicolas på 200. Klättringarna före stupet ner mot Aldea är betydligt snällare än det vi avverkat. Ane överger pensionärerna som far värdshus förbi vid Veneguera. En liten by med trevlig restaurang. Där har jag käkat en soppa som kallas ”Gamla kläder” (ropa vieja). Med bröd till så sitter den som en smäck när man varit ute i typ 3 timmar.
Stupet ner mot västkusten kräver bra bromsar och gott omdöme. Leif föreslår första vattenhål ”i väggen” på hö sida innan vi är helt nere i Aldea. Ett par bananer o 1,5 l vatten 1€. Fyller o drar vidare. Vi sitter aldrig ner denna dag utan bara pumpar på. Snuddar Playa när vi fortsätter på 200 riktning Agaete och Las Palmas. Tidigare kunde man köra 200 längs hela västkusten. Han göra det ett par gånger innan den stängdes på grund av rasrisk. Världsarvsklass om ni frågar mig. Nu tvingades vi hålla till godo med 2an. 4 km med snitt 6% I MOTVIND. Tjenare !!!!
Det snällaste man kan säga om 2an är att asfalten är bra, vägen är bred och man får Vuelta de Spania vibbar…….. och det är skoj att cykla. Motvinden är nyckfull. Höger, vänster. Stötig, konstant o ibland vindstilla. Försöker hålla upp mot vinden så Leif ska få plats på läsidan. Innebär att jag ibland slickar asfaltskanten på den väl tilltagna vägrenen och ibland sidlinjen. Dock svårt att hålla stabil kurs i kastvindarna så det krävs säkerhetsavstånd. Otroligt vägbygge detta. Hinner tänka att hade de investerat kostnaden för 3-4 km här på raset vid PdMogan samt förbjudna vägen så hade många cyklister blivit glada. 4 sega km avklarade o så framme vid tunneln. Visade bilder inifrån tunneln för några år sedan. Kollar varandras baklysen o så bombar vi på i ett härligt partempo i svagt medlut o utan sidvind. Tror inte 2an är färdigbyggd ännu. Såg ut som det planeras fler tunlar. Nu övergår 2an till gamla hederliga 200 sista biten före Agaete. Solbelysta Agaete är en vacker syn när Fred Olsens färja lämnar hamnen riktning Tenereriffa. Gissar vi är på ca 300 möh när vi ser Agaete första gången. Intrycket är att vi är så nära att vi borde kunna sträcka ut armen o ta på idyllen. Men så är det INTE. Vi behöver först bemästra ett otal Barrancos innan vi når utkanten av Agaete. Tidigare när jag cyklat gamla vägen till Agaete har jag tagit mig ner till strandpromenaden och avnjutit butiksfikat barfota med strumporna på tork på ramen innan jag vänt hemåt igen. Denna gång blåste vi bara förbi. Osäkra på hur lång tid vi skulle behöva. Inte skoj att behöva cykla i mörker. Efter Agaete följde vi 2an igen riktning Las Palmas. Trafiken blir allt intensivare. Påfarter och avfarter avlöser varandra allt tätare. Här skulle man önskat ögon i nacken så man åtminstone såg vem som körde över oss om olyckan varit framme. Inte alls trevligt. Vilken fil är säkrast? När byter vi fil säkrast? När kan vi skära in över den avsmalnande påfartsfilen.
Så här fortsätter det nu utan motvind tills vi svänger av 2an in på 330 skyltat Firgas Banderos. Nu blev det mindre trafik. Åker igenom Banderos men är aldrig nära Firgas. När 330 möter 300 håller man vänster (österut) på 300. Byter sker i trakten av Arucas som har en fantastisk katedral. Ser den på håll från söder. Borde ta mig dit o kolla på den senare men då via östkusten. Vi ger oss alltså aldrig in i Las Palmas utan fuskar bort nordöstra delen av ön. Kör länge på 300. Svänger både hit o dit. Jämför gärna Google maps själv. Här är det många klättringar och snabba utförskörningar. Banan plantager o andra odlingar överallt. Får intrycket att man byggt höga murar längs vägkanterna på ena sidan (bergssidan) för att skapa någorlunda vågräta odlingslotter. Imponerande byggen. 300 överges till förmån för 310 (ev med kort snutt på 340 för att nå 310). När 310 når 110 i söder körde vi bara några 100 meter på 110 för att nå 801. I noterna skrev jag 810 men svårt att styrsurfa även när det går sakta uppför. Det måste vara 801 och det är skyltat Los Hoyos och snart även Telde. Här någonstans hittar vi en Sparbutik. Jag köper cola, vatten o wienerbröd. Äter, dricker o fyller utan att sätta i vrångstrupen. 801 övergår i 800 som snart förde oss till 100. Skyltat Telde dit 100 leder oss. 100 fortsätter även söder om Telde till Agüimes. Osv.
Finns säkert många andra vägar att välja på norra sidan men detta är hur vi körde.
Kanske tar mig tid senare att beskriva hur vi ofta kör till o från Telde ifrån Maspalomas.
Idag som sagt vilodag o lovat bistå vid dagens shopping.
Overklig tillvaro detta. ?