DT skrev:
-------------------------------------------------------
> Förklaringen till Contadors krossning på femte
> etappen av T-A i söndags:
>
http://www.cyclingnews.com/news/contador-praises-n
> ew-coach-steven-de-jongh
>
> Höghöjdsträning på Teneriffa med hjälp av en
> tidigare sportdirektör för Sky med skumt
> förflutet.
>
> Joråsåatt...
Det är lätt att dra förhastade slutsatser baserat på hur det ser ut i ett race i mars månad, men tittar man på vilka siffror som Contador genererade sista biten av Passo Lanciano och till mål, så är ~5.7 W/Kg i ca 28 minuter inget världsrekord även om det är väldigt imponerande. Hade Contador gnetat ifrån sina konkurrenter i samma stil på Girot, TDF eller Vueltan så hade det absolut genererat frågor.
Som exempel snittade Froome 6.36 W/Kg i 23 minuter upp för AX3 förra året i TDF och hade Contador distanserat Froome med över 2 minuter som han gjorde med Quintana förra veckan, ja då kanske kritiken hade varit befogad då det hade genererat siffror som ingen lyckats med tidigare. Istället klagar folk över en grym prestation som har marginal att vara rimlig baserat på vad en drös cyklister presterat många gånger under de senaste året.
Froome snittade 6.7 W/Kg i 9 minuter under sista klättringen i Tour de Oman i år. Höghöjdsträning i Sydafrika? Joråsåatt? Ja, säkert helt rimligt.