Kompabilitet Campagnolo/Sram

Mapach

Aktiv medlem
Kompabilitet Campagnolo/Sram
Håller på att plocka ihop en budgetgravel som lite terapi efter skilsmässa och husförsäljning, och har fått tag i en äldre 9 delad Campagnolo mirage grupp.
Samtidigt har jag en Sram X9 grupp liggande och fick ju då givetvis snilleblixten att para Mirage reglagen med X9 kassett och bakväxel för lite lägre växlar.
Men funkar detta i praktiken? Har fått för mig att "allt" 9 delat funkar tillsammans, men Campagnolo kanske har kört nån egen grej?
 
Kompabilitet Campagnolo/Sram
Nja, det finns inte bara två olika (såklart...) niodelade system hos Campagnolo med lite olika utväxling - det är dessutom om jag inte minns fel nästan 50% skillnad i utväxling mot vad SRAM hade. Jag tror inte att det kommer att lira.

Kolla i listorna om du hittar någon lämplig variant av Jtek Shiftmate som kanske kan para ihop systemen!
 
Tillbaka
Topp