Kvällens tur var snabb, stökigt, lerigt och alldeles underbar. :-9 Minst tio var vi från start, ungefär hälften kvar sista halvtimman. Andreas hade otur med dåligt laddat batteri och fick ge sig efter en knapp timma? Hans var lite trött idag och körde sista biten i eget tempo. De flesta andra var rätt pigga, kanske tack vare det fina vädret? När vi i slutet passerade lilla Delsjön så svepte ljumma varma vindar förbi, häftig upplevelse så här i mörkaste oktober då det egentligen borde vara minst tio grader svalare? :-)
De roligaste stigarna avverkades i rask takt, först en bit av Nightmare banan ner mot Härlanda, sen upp mot brudarebacken och "nedre" mastslingan mot lilla delsjön. Sedan hoppade vi på svartvit och följde den nära nog hela vägen bort till bohusledens anslutning, sen golfbaneslingan ner mot Bertilssons och som en extra bonusavslutning för de som orkade/hann med upp till västra långvattnet och slingerstigen ner mot trollen och trollbäcken(som var rätt djup&blöt idag!). Sedan ner mot brudarebacken och vidare mot Härlanda och så förbi Skatås och hem.
Jo, lyckades återigen punka, nu på mastslingans högsta punkt innan man åker ner mot lilla delsjön. En vass sten låg där i en uppförsbacke, tror inte den låg där förr? Var ju på väg och ladda uppför för att hoppa över kanten, hann se stenen och rycka upp framhjulet, men bakhjulet fick sig en fin "snakebite". :-P Nu borde jag ha donerat tillräckligt många slangar till "punkaguden" för att slippa fler i år, kanske... ;-)
Tack för ikväll, kul att så många kom! Ses snart igen!
/Leo