Nishiki Pro till svart (ramskydd)

Anders090

Medlem
Nishiki Pro till svart (ramskydd)
Hej!

Jag tänkte påbörja ett projekt att göra min Nishiki Pro helt svart (ekrar, ram vevparti osv. Mest för att lära mig skruva, men känns också som ett roligt projekt. Jag har inte tänkte lägga några stora pengar på detta, så ist för att lacka om ramen var min tanke att försöka med svart eller carbonfärgat ramskydd. Problemet är att jag inte hittat några sådana som verkar lämpade för uppgiften, de flesta jag hittat är för MTB enudro, DH osv, och är dessutom transparenta.

Jag är en total novis inom detta så jag tänkte höra om det finns det någon där ute som har några tips eller tankar (jag kanske tänker helt fel?).

Tacksam för idéer.

/Anders

(bifogar ett stock photo, då jag bara har originaltillbehör)
 

Bilagor

  • nishiki.jpg
    nishiki.jpg
    104.3 KB · Besök: 170
Nishiki Pro till svart (ramskydd)
Eltejp är ju ofta svart, det kanske funkar? Jag tejpade min svarta ram med eltejp som skydd och tejpen sitter kvar 1 år senare.

Att byta ut silverfärgade ekrar mot svarta ekrar låter i princip enkelt, men om du behöver ~70 st ekrar så sticker hundralapparna iväg. Jag har även lärt mig den hårda vägen att man behöver en ekertensiometer för att cykeln ska gå att cykla på.

Köp svart hobbyspray från biltema eller classe annars?
 
Nishiki Pro till svart (ramskydd)
Jag tror du tänker fel.
Skruva isär, rengör, smörj och skruva ihop igen. Strunta i färgen. Du kommer att ha lärt dig allt värt att veta.
 
Tillbaka
Topp