[OT] Gaminglaptop - köptips? Max 15 k (gärna mindre)

tobiascyklar

Aktiv medlem
[OT] Gaminglaptop - köptips? Max 15 k (gärna mindre)
Hej, jag letar en gaming laptop till barnen. Skall vara hyggligt ok jag tror det kostar mellan 10-15 k (fast det kanske går med mindre??). Tror inte de behöver så stor skärm, men borde ju inte vara ett problem med stor skärm (kommer användas med extern skärm typ nästan jämt) . Finns oändligt mycket att välj på. Just nu spelar de inga tunga spel, men det kanske är för att deras nuvarande dator knappt orkar de lätta spelen (mest valorant - och det kanske det stannar vid, det är där kompisar håller till) :-) Någon som har ett ord på vägen? Vad är prisvärt, vad behöver man, vad skall man tänka på?
 
[OT] Gaminglaptop - köptips? Max 15 k (gärna mindre)
Köpte själv en Lenovo Legion 5 för snart ett år sedan, måste säga att den har fungerat utmärkt. Mest för skärmen men då ni tänker köra med extern skärm så är det ju bättre att lägga pengarna på mer annat som mer minne (16GB), disk (1TB) eller vassare graffekort.
Kolla upp så det är bra kylning för datorn kommer bli HET om det inte ventilerar ordentligt. Nvidia 3060 eller 3070 ser man ut att få under 15000:- AMD eller Intel är beroende på preferens. :)
 
Tillbaka
Topp