[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående

Aron

Inventarie
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Manus: Nationaldag på Sörmlandsleden

Prolog:
Vår protagonist står och rotar igenom en påse med bars och sportgel. Han kastar hälften eftersom de är från 2011 och äldre. De som är från 2012 och nyare stoppar han i en ny påse. Överst lägger han en "preggobar". En sportbar för gravida kvinnor. Lite folsyra är säkert bra för återhämtningen tänker han.

Förtexter:
En lång rad ursäkter till varför man inte kan följa med på turen passerar i revy.

Scen 1:
Vår protagonist rullar in på pendeltågsperongen, orolig för att han ska behöva cykla ensam. Han skiner upp när två kamrater skyndar fram. De tar varandra i hand och börjar sjungandes dansa runt i ring.

Scen 2:
Våra hjältar sitter på pendeltåget. De tjattrar uppspelt som femåringar på väg till Liseberg.

Plötsligt inser de att det blir närmare att hoppa av några stationer tidigare. En skallgångskedja arrangeras för att hitta ytterligare deltagare på tåget. Man hittar bara en cyklocrossåkare. Han vill inte följa med på Sörmlandsleden.

Scen 3:
Sällskapet har nått fram till starten på Sörmlandsleden. Det är hett och luftfuktigheten är kvävande. Vår protagonist ropar upprymt "Whoop, Whoop". De två andra tycker att uttrycket är pinsamt och tittar på sina skor.

Sträckan inleds på motionsspår och diskussionen handlar främst om alla fina hällar man ser kring spåret.

Sedan börjar det roliga. Efter att ha hoppat, droppat och kurvat sig ned för den första riktiga utförslöpan så ser alla ut som om de är med i en tandkrämsreklam.

Man passerar en grotta, men ingen bryr sig. Det går ju inte att cykla i grottor.

Scen 4:
Detta är den utlovade Skräcksträckan. Som enligt allmän utsago krossar cyklister som digestivekex i händerna på en dagisklass. Våra hjältar fnyser tappert och bestämmer sig för att det är dags att visa 5:2 vem som bestämmer.

Sjön Muskan kan rundas på bägge sidor. Cribba påstår sig bestämt känna till några fantastiska klippor på östra sidan vilket avgör saken. Klipporna visar sig vara lodräta stup som hovrar 40 meter över vattenytan. Sällskapet cyklar raskt förbi utan att kommentera saken ytterligare.

I Segersäng, där Slaktarsträckan börjar på riktigt, så sträcks det sista halmstrået ut till våra cyklister. Här kan man ta en grusväg upp till Hemforsa. Sällskapet skrattar döden i vitögat och väljer farans och ärans väg.

Snart når man den första terrorrotmattan. Sedan blir det rotsurfning deluxe. Våra vänner skrattar högt och blåser på, de är ju unga, snygga - och har 29:ers. Protagonisten ropar upprymt "Brap, Brap". De två andra tycker att uttrycket är pinsamt och tittar på sina skor.

På några ställen råder rena regnskogskänslan med ormbunkar, rötter och kvävande hetta. Visst är detta parti ansträngande, men nu i sommartorkan så enas man om att den snarare kvalar in som en Snattar-godis-sträcka än en Mördar-din-mamma-med-en-jättevasskniv-sträcka. Alla spänger ligger över vatten och allt utom några korta småsnuttar är cykelbart.

Planen var att äta lunch på Tullberget, mitt på 5:2, men väl där så bestämmer sig vännerna för att berget är bättre lämpat för hällsurfning. Lunch kan man äta senare.

Cribba börjar få kramp. Det märks främst genom hans små skrik och svordomar.

Scen 4:
De sammansvurna lunchar vid Transjön, sedan vilar man lite. Några barn i närheten fångar grodyngel. Det är ganska idylliskt.

När man korsar landsvägen kastar Cribba in handduken och cyklar till Tungelsta och pendeltågstationen. Den stackarn missar de helt överjävligt-megafantastiska-superstigar som börjar norr om Prästängen. Nu är de två kvarvarande framme i Hanveden och det är som att gud sträckt ned sitt finger och skapat ett mecka för stigcyklister. Vår protagonist ropar upprymt "Whoop, Whoop" och "Brap, Brap" om vartannat. Mattias bryr sig inte. Han har för roligt.

De två kvarvarande hittar ny energi. De hoppar och studsar mellan klippor och över rötter som påtända illrar.

Mattias säger att det är som en naturlig BMX-bana. Vår protagonist förstår inte vad han menar, men tycker att det låter coolt så han håller med.

Sameslingan avverkas av bara farten innan man når Paradiset och låter sig svalkas av det fantastiska brunnsvattnet.

Scen 5:
Våra cyklister spelar sten sax och påse om var man ska ta vägen sedan. Protagonisten fuskar och det "bestäms" att man ska cykla till Ågesta. Vid vägskälet börjar Mattias prata om att han vill cykla till Björkhagen. Vår protagonist antyder försiktigt att det är 45 km till, ungefär lika långt som man cyklat hittills. Mattias blir bekymrad och funderar på hur han ska få ihop 100 km.

Tillsammans cyklar de mot Handen. Det är dagens lättaste sträcka och de flyger fram.

I Handen tänker vår protagonist att "I am to old for this shit" och tackar för sig. Mattias cyklar vidare mot Björkhagen och når sitt mål några timmar senare. Det är ytterst imponerande.

Scen 6:
Vår protagonist klättrar över ett staket intill Gudöleden och skriker okvädningsord åt de pissmyror till trafikplanerare som inte orkar få tummarna ur sina feta byråkratarchlen skylta cykelbanorna mot grannkommunen Tyresö.

Epilog:
Vår protagonist dricker vin och äter pizza.
Cribba dricker öl och äter pizza.
Mattias cyklar längs med Årsjön och drömmer om öl, vin och pizza.


IMG_8105.jpg

Spångkonstruktören gjorde en berömvärd extraansträngning med detta bygge men glömde planera för cyklister med styren bredare än 530 mm.

IMG_8102.jpg

Finstig.

IMG_8097.jpg

Vildmarksstig.

IMG_8110.jpg

Paradiset.


---------------------
Ursprunglig inbjudan:

 
Senast ändrad:
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
...eller kanske en sväng förbi Ghetto efter Paradiset/Riddartorp för att sedan vika tillbaka in på SML mot Rudan?

Flottig mat finns i Västerhaninge :)
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Wtf?! Här hade det nappat som i ett pirayastim för några år sedan. Är det bara trenduro och aptrista långlopp som gäller nuförtiden?
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Du måste köra Sportident på den här turen, Aron. Då jävlar kommer det smälla in anmälningar.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
För mycket hemma just nu för att hinna med en sådan härlig långtur! Senare i sommar kanske! Hoppas det kommer lite folk!
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Mathias skrev:
-------------------------------------------------------
> För mycket hemma just nu för att hinna med en
> sådan härlig långtur! Senare i sommar kanske!
> Hoppas det kommer lite folk!

+1 Kan bara instämma, synd o skam att man är uppbokad på annat en så fin cykeldag.

Själv sitter jag o funderar på att köra Sörmlandsleden Östertälje -> Handen, fredag den 4 Juli.
Starta i Östertälje vid 14-15 (efter jobbet) och rulla i mellantempo (dvs sparsamt med pauser) för att landa på Oleary's i Haninge Centrum där en passande Amerikansk middag intas.

Det blir alltså en repris på denna: http://happymtb.org/forum/read.php/1/2199940/2199940#msg-2199940 men i raskare tempo.

// Larsa
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Alltså, det låter sjukt trevligt, men jag kommer vara på 60-års-kalas den dagen.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Ohhh, alla dessa ursäkter. Jag vet nog att ni kommer att stå utanför slottet ivrigt flaggviftande iklädda folkdräkter. Sen skyndar ni upp till Skansen och paxar platser inför kvällens allsång.

Men skogen då? Vem ska fira vår magnifika Svenska natur?
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Luthman Photography skrev:
-------------------------------------------------------
> Dagen innan åre?

Jo jag blev varse det under lunchen. Får titta på ett annat datum :/
// Larsa
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Lite knepigt med logistiken kanske för mig. Du skall inte komma till Strangeness och cykla lite med mig istället? Dock med reservation att jag inte kollat med min bättre hälft än...
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Vore ju roligt, nu kan jag inte på fredag.
Men håller fortfarande våran episka tur på sml från Gnesta till Hammarby högt på listan över episka turer...
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
det skulle kunna gå om jag hinner få mina sista ramdelar och om allt passar ihop… Men det lutar åt testcykling i närområdet.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Hej! Undrar ungefär vilket tempo som kommer att hållas och vilken typ av stigar det är (är det tekniskt)?
 
Senast ändrad:
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Det är ungefär lika tekniskt som Hellas. Tempot blir, i brist på bättre termer, hyfsat friskt.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Är förkyld just nu, men om tillståndet förbättras är jag på. Har aldrig cyklat nynäs-paradiset, men kan guida lite finstig utanför de markerade slingorna i paradiset och vidare till ågesta om det skulle behövas.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Om vi utgick från Toftanäs skulle jag kunna ha varit med, det verkar vara där mina ramdelar har fastnat. I'm out.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Drog tyvärr lillfingret ur led när jag skulle över stenen på tresnåret, men det är riktat nu så det kanske bara är och tejpa och köra. Riktigt fina stigar vi blev visade i tisdags, måste provas med lite torrare underlag.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Hum hum tror att jag är för långsam/oteknisk för hyfsat friskt tempo, men om någon vill köra i allaskallmed kör jag gärna, annars blir det grusvägsutforskning (vilket folk också är välkomna på såklart).
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Jag försökte få folk med mig till samma sträcka i söndags, gick inge vidare då.
Nu har jag hittat en själsfrände/olycksbroder! I'm in!
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Så ändra nu till en vanlig hellastur med kanske lite stigvisning i älta! Då är jag game direkt. Alternativt kan jag lämna ett barn extra till din käresta som hon tar under dagen då e jag på långtur. Garanterad gråtfest borde locka henne;)
Har fått cykelpermis i morgon men hela dan är bara att glömma.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
(Jag pratade med Toftanäs igår. De låg tydligen efter rätt mycket i Tullen. Mitt paket med min Gravity Dropper skulle släppas i natt efter att ha legat där sedan i fredags.)
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Nästa gång någon undrar vad uttrycket: "att göra en Happy" betyder så får vi använda denna tråd som referensmaterial... :)

Jag börjar misstänka att klarhet vad gäller eventuellt sällskap kommer att ges först på Nynäsgamns station imorgon.

Jag kommer att stå där med en ros mellan tänderna och ett skälmskt leende.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
mmmrrrr skrev:
-------------------------------------------------------
> Hum hum tror att jag är för långsam/oteknisk
> för hyfsat friskt tempo, men om någon vill köra
> i allaskallmed kör jag gärna, annars blir det
> grusvägsutforskning (vilket folk också är
> välkomna på såklart).


Jag är inte heller särskilt snabb, men hyfsat tjurskallig. Häng på mmmrrrr, blir vi frånåkta så blir vi.
Jag hoppar på tåget en stund tidigare i Sumpan.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Kul! Det ser ut som att vi blir några st trots allt.

Jag kliver nog på i Farsta och siktar på någon vagn mitt på tåget.

@örgel: Det är inga problem. Vi kliver väl på leden ca 10:50. Anslut i Ösmo, Segersäng eller Hemforsa beroende på när du kommer. (Sörmlandsleden syns på eniros kartor)



(@hm: Märkligt nog är det aldrig någon som kommit med önskemål på en repris av DDT-turen. Jättekonstigt tycker jag)
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Låter episkt och härligt, ungefär som förra sommarens tur från Lida till HBB.

Jag är inte på, sitter i en bil imorgon på väg till bästkusten.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Hade gärna hakat. Men skall ut i ytterskärgården (stackars mig).
Men förhoppningsvis nästa gång.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Jag hänger oxo med fast jag har jour och kanske måste avvika om jag får utryckning! Aron, jag tänkte hänga på dig från Farsta. Vilken tid går tåget?
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Segersäng-Hemfosa är en riktigt episk snutt på den leden, i negativ bemärkelse. Annars är det finfint :-)
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Hade varit grymt kul, särskilt nämnda Segersäng-Hemfosa som jag kommer ihåg som episk för 15 år sen... men jag måste sympatiträna med en Vätternåkare.

Hoppas den blir av igen!
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
jomper skrev:
-------------------------------------------------------
> Segersäng-Hemfosa är en riktigt episk snutt på
> den leden, i negativ bemärkelse. Annars är det
> finfint :-)


Jaha, kan du utveckla det lite? ;) Är det teknisk cykling eller 2 timmar släpa cykeln på ryggen??
Finns ju en fin grusväg mellan dom byarna som kanske borde övervägas isf?
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Bittert, men jag får kasta in handduken. Trodde det skulle räcka med en justering för att fixa bakbromsen som ligger emot, men hjulet är skevare än jag trodde och måste riktas.
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Fasen också! Jag dagdrömde om en sån här tur för bara ett par dagar sen men kan inte svika familjen och Skansen.

Jag vill absolut komma med nästa gång men behöver extrem framförhållning för att få in skiten i familjekalendern. Satsar på 6/6 -15! Om det blir en repris tidigare än dess så ska jag verkligen försöka få till det också.

Hoppas ni får en fin tur!
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Lunchpaus på 5:3. Det är inte synd om oss.

5:2 var för övrigt en skrattfest.

BpclVV7IYAA51Zr.png
 
[RR] Nationaldag på Sörmlandsleden - Nynäshamn norrgående
Tack så mycket för en super tur med trevligt sällskap! Nästa gång kanske jag orkar hela vägen oxo:-).
 
Tillbaka
Topp