Rullbroms +/- ?

MoeJoe

Aktiv medlem
Rullbroms +/- ?
Appropå min tråd om Nexus 8-konvertering, http://happymtb.org/forum/read.php/1/492798/492798#msg-492798 , blir jag lite nyfiken på detta med shimano's rullbroms. Jämfört med V-bromsar och skivbromsar, hur bra/dåligt är det? tyngre och sämre funktion än båda? hur pass underhållsfritt och tåliga är de? håller det ett tag för mtb-åkande? Funktion när det är blött, isigt och lerigt?

Och hur fungerar en rullbroms egentligen? via en vajer spänner nåt ut/klämmer fast.. Ja, vaddå? Det som liknar en bromsskiva ska bara leda bort värme?

(Som med nexus-premium), rullbromsen är såpass billig att man blir sugen att testa bara för att testa.

rullbrms.jpg ht=510
,
 
Rullbroms +/- ?
Rullbromsen trycker något utåt. fick en bra förklaring av det när jag var och kollade på en Skeppshult Elit i våras. Den har visst ett "ABS"-system som gör att den inte låser om du inte tar i för kung och fosterland och lite till. Nackdelen med det systemet är att när man cyklar nyper till i bromsen för att prova så skakar det något så hejdlöst. Så man vill inte bromsa kraftigt så mycket. Ingenting att he ihop med dämpad gaffel tror jag.
 
Rullbroms +/- ?
Skivan leder bort värme. Helt riktigt!

Mantis gjorde för många år sen något som de tyckte var den ultimata gegg-cykeln. Den hade rullbromsar. Det var iofs innan skivbromsar blev det stora men skivbromsar fanns redan. Så deras val var rullbromsar.

Många touringcyklister använder rullbromsar med stora kylflänsar för att klara långa nerförslöpor.

I stort sett underhållsfritt, man sprutar i lite fett (en speciell sort) då och då.

Stalle
 
Rullbroms +/- ?
Mina erfarenheter av rullbromsar är iofs inte så uttömmande. Men någon 'ABS' funktion hade iaf inte den uppsättningen jag testade. Rätt 'kramgo'bromskänsla med trevlig modulering......
 
Rullbroms +/- ?
Surfade runt lite och hittade bla dessa siter; http://www.velorution.biz/?p=1020 och http://cycle.shimano-eu.com/publish.../city_and_comfort_bike/how_does_a_roller.html


"To summarise, Roller brake pros:

good braking modulation
pratically no maintenance required medium term
braking power is not affected by weather
no setup required
clean look of the bike

Cons:

not as powerful as Drum or Rim brakes; this is because metal-to-metal action is not as efficient as pads-to-metal."

rollerbrake.JPG ht=404


-Det är väl helt ok; Att ha en lite mindre krafull men underhållsfri och pålitlig broms bak, och sedan en starkare skivbroms fram med mer känsla.

Jag ska ta och testa med rullbroms först om jag kommer igång med nexus-konverteringen i vinter.
 
Tillbaka
Topp