Säkerhetsventil på Charger-dämpare?

skier

Aktiv medlem
Säkerhetsventil på Charger-dämpare?
Efter ett ganska intensivt bunnyhop-pass började min gaffel bete sig lite konstigt (RS Sid RL 2019 med Charger2-dämpare). När jag körde över rotmattor kändes det som att det var glapp översta cm av slaget och det var ett lätt klonkljud när gaffeln sträcktes ut helt.

När jag rev isär gaffeln var det mycket mer olja i dämparbenet än i luftbenet, så det verkar som dämparen släppt ut en del av oljan. Jag har nu fyllt på ny olja och luftat och nu verkar den fungera som vanligt igen (jag kunde inte märka att dämparen läckte nånstans när jag luftade den).

Kan dämparen trycka ut oljan utan att något är trasigt om trycket blir för högt? Om inte, var kan den tänkas läcka? När jag tittar på servicekit så finns inte själva gummiblåsan med i kitet, däremot den nedre, tätade delen av dämparen där luftningsskruven sitter. Eller är det något helt annat som gjorde att det klonkade som har självläkt av att jag tog isär och gjorde rent allt?
Edit: la till en bild så man ser vilken variant det är.
20200503_184040.jpg
 
Tillbaka
Topp