Spec av stigcykel (AM/Enduro)

Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Yes, då har vi ännu en av dessa stigcykeltrådar =)

Jag hänger på ett bilrelaterat forum och där är det vanligt att folk lägger ut sin spec på en ny bil för att få input på färgval, fälgval samt om någon extrautrustning är överflödig alternativt missad. Så min tanke var att lägga ut min specifikation här så får vi se om happykollektivet har några åsikter, jag kan ju t.ex. ha tänkt helt fel i min kombination av prylar.

Ram: Radon Slide 160 ED**
Bakdämpare: Fox RP23**
Framdämpare: Fox 32 Talas RL Open Bath Evo 2012 (1.5" + 15QR) eller ska man ta en RS Revelation 120/150?
Styrlager: Cane Creek 40 (ZS49 1 1/8" samt EC49 1,5")
Styrstam: Ritchey WCS*
Styre: Easton MonkeyLite*
Sadelstolpe: Ritchey WCS*
Sadel: Selle Italia SLR XP*
Vevparti: Deore* initialt (för att jag har ett över med tillhörande vevlager, XTR på sikt)
Hjulset: Hope Pro 2 Evo + DT Comp + ZTR Arch EX
Däck: Schwalbe Hans Dampf Evo Snake Skin PaceStar/TrailStar (stansade)
Bakväxel: XT Shadow+ GS
Kedjestyrare: Ej bestämt ännu, tänkte börja utan.
Framväxel: Utgår pga 1x10 setup
Växelreglage: XTR
Kedja: KMC X10SL
Kassett: SRAM PG1070
Bromsar: XTR 975*

*Saker jag har sedan tidigare
**Ram beställdes idag

Det jag är mest osäker på är kombon gaffel - styrlager - ram.

På sikt tänkte jag låta detta mynna ut i en byggtråd...
 
Senast ändrad:
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Jag rekommenderar att köra med däck, eventuellt även med slang med luft ;)

När det gäller gaffel skulle jag kört på Rock Shox-alternativet om det inte är så att du gillar att betala massvis med pengar.

Du lär dessutom behöva en kedjestyrare om du tänkt ha normalt framdrev.

Annars ser det finfint ut :)
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Jag säger också Revelation gaffel framför fox. Jag tycker att fox open bath gafflar är väldigt svåra att ställa in så att de fungerar bra.

Om du har en rp23a sedan tidigare som du tänker sätta på ramen bör du kontrollera att det är rätt tune på den, om inte så går det att lämna in på tex tftuned och fixa det.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Sådär, nu har jag lagt till däck =)

RP23an var matchad med ramen så jag la till en "*" så det blev rätt.

När det gäller gaffel så ser jag ingen större prisskillnad mellan Fox Talas och R-S Revelation.
CRC är i alla fall väldigt billiga på Fox verkar det som.

Om man skippar open bath då och går på en:
Fox Suspension 32 Talas RL FIT 1.5" Forks 2012
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=94945
Fast med 1,5" styrrör så finns det inte så många styrstammar att välja på, framförallt inte begagnat... så det är väl lite att måla in sig i ett hörn?

R-S Revelation kan man få för runt 4k om man kan nöja sig med 1 1/8" och QR9, nu när jag har chansen att börja från grunden så känns det som att jag vill ha 15 mm axel och tapered.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
passar ens 1,5" i radon-ramen?

Jag hade antingen gått på en Sektor eller en Rev, givetvis med genomgående axel.
fast är inte slide 160-ramen gjord för 160mm gaffel? Isf hade jag försökt hitta en mz55rc3ti eller Lyrik till bra pris, det brukar kunna finnas om man shoppar runt lite
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
>R-S Revelation kan man få för runt 4k om man kan nöja sig med 1 1/8" och QR9, nu när jag har chansen att börja från grunden så känns det som att jag vill ha 15 mm axel och tapered.

Jag tror du kommer ångra dig om du väljer QR9 på en amhoj, försök o skrapa ihop till en 15 alt 20mm-axlad gaffel.

ED160 är väl designad med en fox 34/36/Lyrik eller liknande då den är tänkt som enduro?(kan ha fel)
Kolla även bb-höjden med den tänkta gaffeln, är den låg(under 340mm) så går en talas bort då du kommer slå i pedalerna rätt mycket vid tekniska klättringar o liknande.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
marran: Det står så här om ramen: "Steuerrohrdurchmesser: 1.5 semi-integrated (ZS49 oder EC49)" så det tolkar jag som att jag kan köra 1 1/8", 1,5" tapered och 1,5" beroende på styrlager. Rätta mig gärna om jag har fel! Det här är första cykeln jag bygger.
Ska absolut kolla upp de gafflarna!

ErikH: Det är möjligt, jag hade faktiskt tänkt väcka frågan om 150 eller 160 är rätt väg att gå. På B-D står det inte vilken gaffel de baserat geometrin på =(
Hur ska man kunna veta vad man får för BB-höjd med respektive gaffel?

Så sammanfattningsvis kan man alltså säga att mina farhågor kring varför det alltid är QR9-gafflar på rea är sann =)
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Radon säljer/sålde väl hela cyklar byggda på den ramen, det som sitter från fabrik lär ju vara det som passar och det som geometrin utgår från. Fox 34 Float 26 CTD O/C taper 15QR om jag inte är ute och reser. Ramen heter ju 160 så det lär väl vara 160mm varianten som geometrin bygger på.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Ubu skrev:
-------------------------------------------------------
> Om du väljer zee istället för xt på bakväxeln
> så får du en kortare cage. Zee är en 1x10
> version av Slx.

+1
det finns 2 varianter av Zee beroende på vilken kassett du använder
Om du vill ha XT, välj GS varianten

en bashguard rekommenderas också!
/E
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Går man upp på en Fox 36 blir det ju en helt annan prisnivå än jag budgeterat för. Lyrik går att få för bra pris (runt 5000 kr) men den är inte låsbar =(.

En annan lösning vore att gå på en Fox 32 150 mm 650b, det är såklart inte efter skolboken men det är väl aldrig spännande att följa den? =) Hans Dampf 2.35" finns ju för 650B så...

Med ett Cane Creek EC49 som "nedre" styrlager så får jag en stackheight på 12 mm vilket borde hjälpa till BB-höjden.

Ubu/happymtb.fr: Zee har jag helt förbisett, det var däremot GS varianten av XT (RD-M786 GS) jag hade tänkt mig.

Hade tänkt prova mig fram med om jag vill ha 30t, 32t eller 34t fram innan jag bestämmer bashguard just för att kunna få en så slimmad som möjligt.
 
Senast ändrad:
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
EC49 borde funka med 1,5", grymt! Då har du lite fler options.

Jag hade definitivt klivit upp på en 160 eller 170-gaffel, klart ovärt att sumpa geometrin bara för att spara en tusenlapp eller ett halvkilo vikt.

Har du någon gång testat en 160-gaffel med bra inställningsmöjligheter? Personligen tycker jag inte låsning tillför mycket om man inte ska stå upp och spurta på asfalt/grusväg, men ska man det köper man ju inte en sån hoj. En bra lågfartskomp tar bort det allra mesta av gunget när man kör stig, samtidigt som du fortfarande har en fungerande gaffel. Jag vet iaf en som hojar stig med en 170mm Lyrik MiCo Dh, dvs utan låsning, och det går utmärkt.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Håller med tidigare kommentarer om 160mm-gaffel. Själv har jag kört rätt mycket med Fox 36 med stålfjäder och jag har aldrig kännt att jag skulle behövt låsa den eller ha möjlighet att sänka. Känns som att det behovet blir större om man bor i så pass höga berg att man kör transportsträcka för att hämta hem höjdmeter. Vad gäller 1.5"-styrrör så bör du beakta att det begränsar utbudet på styrstam ganska mycket.

Som Ubu nämnde så bör du välja bakväxel med kort cage när du kör 1x10. Är väl Saint och Zee som kan vara intressant från Shimano och X7 och X9 från SRAM. Vad gäller kassett så tycker jag XT 11-36 funkar bra och den ska vara några gram lättare än SRAM 1070 om jag inte minns fel.

/David
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Sitter man bara ner och trampar som folk gungar det inte nå mycket, om ens alls, tycker jag. Jag kanske är trög, men kan faktiskt inte förstå varför någon annan än xc-racers skulle vilja ha någon form av låsning alls, både fram och bak. Bra lågfartskomp är allt jag någonsin behövt. Då slipper man dessutom fippla med spakar och grejer.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Nu har jag långt ifrån testat alla, men jag tycker Deville är bättre* än RS Pike och Fox36van rc2 från 2009. Jag skulle gissa att MZ44/55 rc3ti är riktigt bra också, och fox lär ju ha gjort ngt med rc2-systemet sen 2009 så de kan säkert också vara riktigt bra.

*"bättre" i det här fallet betyder att det är lätt att hitta ett läge där den både ger stöd för trampning, bromsdyk osv utan att tappa all finkänslighet, det lyckades jag aldrig riktigt med på Foxen.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
>Nyfiken fråga (trådkap): Vilken gaffel har bäst lågfartskomp? (i 140-160mm spannet), subjektivitet inget hinder.

Jag tycker att fox 36(float rc2 2009) håller sig högre upp i slaget än lyriken(solo air micodh 2011) men lyriken har bättre högfartsdämpning. Allt handlar nog inte om dämpningen utan det beror nog också på hur luftfjädern är utformad.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Ska du gå på Lyrik så tror jag på RC2 och inte R, som ju inte har justerbar kompression alls. Vill minnas att Happy testade en hoj med lyrik R för ett par år sen och var mindre imponerade jag just lågfartskompressionen, jag kan ifs minnas fel.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
marran skrev:
-------------------------------------------------------
> Ska du gå på Lyrik så tror jag på RC2 och inte
> R, som ju inte har justerbar kompression alls.
> Vill minnas att Happy testade en hoj med lyrik R
> för ett par år sen och var mindre imponerade jag
> just lågfartskompressionen, jag kan ifs minnas
> fel.

Problemet är att då passerar jag 700€, jag hade tänkt mig en maxgräns kring 550€ typ =(.

Alla verkar vara överens om att 9 mm QR är skit, vilket jag köper helt och hållet. Ser ni på samma vis på tapered vs 1 1/8"?
Märks det stor skillnad i flexet?

Kan man tänka sig 1 1/8" med 15 mm axel så finns det många billiga Revelationgafflar (typ 3500 kr).

Jag satte "AM/Enduro" i rubriken eftersom jag inte är ute efter en ultimat enduro utan snarare en kombination AM/Enduro. Är det då helt fel tänkt att, tvärt emot rekommendationerna, gå på en Revelation 150 mm med minst 15 mm axel?

Det tappade måttet krona-axel skulle jag tå kompensera med ett styrlager som bygger 12 mm. Den google-research jag fått till har gett mig att de specifikationer jag hittat på Radon Slide ED 160 8.0 och 9.0 har både haft styrlager som inte bygger mer än någon millimeter (med Lyrik Solo R och Fox 36 gafflar)

Jag har envisats med helstelt fram till 2013 så även om Revelation är second choice, borde jag inte bli lycklig ändå?
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Lyrik finns till bra pris på bike-components.com
Som någon sa tidigare tror den gör sig bäst med 160-170mm. Dumt att spara några hundralappar på dämpningen och sen märka om ett halvår att man skulle ha tagit den större gaffeln.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
En fox float eller lyrrik solo air går ju alltid att sänka med brickor invändigt i luftfjädern om man vill köra den t ex i 150mm för t ex vanlig stigcykling. Det är relativt enkelt och går ju att höja igen om man vill ha mer slag till bikeparken/enduro etc.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Jag kan inte påstå mig ha märkt ngn större skillnad på taper och 1 1/8" det lilla jag provat (jag har kört trenduro på 1 1/8" och snigel dog inte).

Att köpa för kort gaffel och bygga upp med styrlager känns lite som det sämsta av två världar. Du får den höga fronten från en lång gaffel men prestandan från en kort.

Dessutom är ramen dimensionerad för 160mm, och det är definitivt ett biffighetsgap mellan 150 och 160mm bland mainstreammärkena. Både när det gäller chassi och hydraulik på gafflarna. MiCo är en nedskalad Boxxercartridge, medan MoCo är en uppskalad SID-cartride kan man lite tillspetsat säga. (Jo, jag vet att 32mm-boxxer hade MoCo, men det är ju hedenhös och dackefejd, de hade ju inte ens 29" eller CTD på den tiden, så de kunde väl knappt cykla alls egentligen).

Mao, jag hade hellre köpt ett slx-växelreglage, en billigare kedja och Superstar-hjul och optimerat dämperiet. I min värld är priorieten Däck -> Ram+dämpare -> Bromsar -> hjul -> resten givet att man håller en lägstanivå på Deore eller motsvarande.

En helt annan grej, såg att du skulle ha ett monkeylite-styre. Nu vet jag inte exakt vilket det är, de har väl också funnits sen mellankrigstiden i olika versioner, men jag kan verkligen rekommendera att testa att gå upp i bredd till runt 740-760mm. Det är inte för alla, men de flesta verkar nuförtiden tycka att det är grejen på en AM. Samma sak med styrstammen, WCS får mig att tänka på en 100mm lång xc-stam, 50-60mm styrstam är de flesta överens om passar bäst för cykeltypen. Styrbredd och styrstamslängd hör dessutom i viss mån ihop, å andra sidan hör alla mått på cykeln ihop och påverkar varandra.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Ser att du ska köra 1x10. Har du funderat att köra nya Zee som bakväxel och eventuellt Saint el XT reglage? Har själv inte kört Zee men den har fått bra kritik. Då har du sparat lite pengar så har du råd med Lyriken :). Skulle nog inte rekommendera att köra utan styrare. Kan göra ont. Själv gillar jag styrare med sliders istället för trissor. Känns som det är mindre som kan kärva i leran.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Haakan skrev:
-------------------------------------------------------
> Lyrik finns till bra pris på bike-components.com
> Som någon sa tidigare tror den gör sig bäst med
> 160-170mm. Dumt att spara några hundralappar på
> dämpningen och sen märka om ett halvår att man
> skulle ha tagit den större gaffeln.

Absolut, Bike-components var en butik jag inte kollat hos. De är "billiga" på Lyrik men det är inte hundralappar vi talar om i skillnad utan 249€.
Då jämför jag med en Revelation RLT 150 mm (15 mm) från Merlin, skulle man nöja sig med en Revelation RL 150 mm (15 mm) så är differensen mot Lyrik 350€.

ErikH skrev:
-------------------------------------------------------
> En fox float eller lyrrik solo air går ju alltid att
> sänka med brickor invändigt i luftfjädern om man vill
> köra den t ex i 150mm för t ex vanlig stigcykling.
> Det är relativt enkelt och går ju att höja igen om man
> vill ha mer slag till bikeparken/enduro etc.
Jag har inga problem med längre slaglängd (160-170) i sig utan det är mer inköpskostnaden jag har problem med =)

marran skrev:
-------------------------------------------------------
> Jag kan inte påstå mig ha märkt ngn större
> skillnad på taper och 1 1/8" det lilla jag provat
> (jag har kört trenduro på 1 1/8" och snigel dog
> inte).
>
> Att köpa för kort gaffel och bygga upp med
> styrlager känns lite som det sämsta av två
> världar. Du får den höga fronten från en lång
> gaffel men prestandan från en kort.
>
> Dessutom är ramen dimensionerad för 160mm, och
> det är definitivt ett biffighetsgap mellan 150
> och 160mm bland mainstreammärkena. Både när det
> gäller chassi och hydraulik på gafflarna. MiCo
> är en nedskalad Boxxercartridge, medan MoCo är
> en uppskalad SID-cartride kan man lite tillspetsat
> säga. (Jo, jag vet att 32mm-boxxer hade MoCo, men
> det är ju hedenhös och dackefejd, de hade ju
> inte ens 29" eller CTD på den tiden, så de kunde
> väl knappt cykla alls egentligen).
>
> Mao, jag hade hellre köpt ett slx-växelreglage,
> en billigare kedja och Superstar-hjul och
> optimerat dämperiet. I min värld är priorieten
> Däck -> Ram+dämpare -> Bromsar -> hjul -> resten
> givet att man håller en lägstanivå på Deore
> eller motsvarande.
>
> En helt annan grej, såg att du skulle ha ett
> monkeylite-styre. Nu vet jag inte exakt vilket det
> är, de har väl också funnits sen
> mellankrigstiden i olika versioner, men jag kan
> verkligen rekommendera att testa att gå upp i
> bredd till runt 740-760mm. Det är inte för alla,
> men de flesta verkar nuförtiden tycka att det är
> grejen på en AM. Samma sak med styrstammen, WCS
> får mig att tänka på en 100mm lång xc-stam,
> 50-60mm styrstam är de flesta överens om passar
> bäst för cykeltypen. Styrbredd och
> styrstamslängd hör dessutom i viss mån ihop, å
> andra sidan hör alla mått på cykeln ihop och
> påverkar varandra.

Ja jag har inte bestämt mig ännu hur jag ska köra, men som jag förstår det är en Lyrik på 170 ett betydligt bättre val än en Revelation på 150 just för att Lyriken har en bättre uppbyggnad även om båda i just detta fallet sabbar geometrin genom att avvika från 160 mm.

Anledningen till XC-prylarna (rätt gissat alltså) är att det är grejer jag har liggandes och därför gärna skruvar dit initialt. Storleksmässigt ligger jag mitt emellan 20" och 22" så därför är jag rädd att en kortare stam kan bli för kort, då känns det bättre att börja med en längre som är gratis och sedan känna sig fram till vad som känns rätt. Jag har med nöje tagit del av tråden där axelbreddens relation till styrbredden diskuteras, så ett bredare styre kommer det bli... framöver =)

Haakan skrev:
-------------------------------------------------------
> Ser att du ska köra 1x10. Har du funderat att
> köra nya Zee som bakväxel och eventuellt Saint
> el XT reglage? Har själv inte kört Zee men den
> har fått bra kritik. Då har du sparat lite
> pengar så har du råd med Lyriken :). Skulle nog
> inte rekommendera att köra utan styrare. Kan
> göra ont. Själv gillar jag styrare med sliders
> istället för trissor. Känns som det är mindre
> som kan kärva i leran.

Det är fler som tipsat om Zee så jag ska fundera på det. XTR reglage finns det väl ingen anledning till egentligen men det är ju känslan man vill åt, lite lyx i leran och när man bara ska ha ett reglage så blir prisskillnaden inte så stor i hundralappar även om den är stor procentuellt sett.
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Om vi släpper gaffeln en stund, hur vet jag vilket QF-mått jag ska ha på vevpartiet?

Jag tänkte gå på ett XX1 i stället för ett XTR-vevparti, men ska jag ha QF på 156 eller 168 mm ?
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
AlphaTango skrev:
-------------------------------------------------------
> Om vi släpper gaffeln en stund, hur vet jag
> vilket QF-mått jag ska ha på vevpartiet?
>
> Jag tänkte gå på ett XX1 i stället för ett
> XTR-vevparti, men ska jag ha QF på 156 eller 168
> mm ?


Jag gick på 168mm för att undvika eventuella problem med att slå i kedjestagen. Sen har jag inte upplevt några problem med att det är för brett mellan tramporna :) (168mm är alltså det vanliga)
 
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Sådär, först nu har jag fått loss tid till att få cykeln cykelbar.

Det blev XX1 vevparti och Zee bakväxel, jag ensvisades däremot genom att gå på en Revelation gaffel. Vi får väl se om den blir kvar eller om den byts ut mot en Lyrik framöver =)

Så det blev ingen regelrätt byggtråd eftersom första bilden kommer när den är rätt så klar:
 

Bilagor

  • I soffan.jpg
    I soffan.jpg
    84.3 KB · Besök: 24
Spec av stigcykel (AM/Enduro)
Igår blev det debut både på cykeln och i Hellas, eftersom jag vanligtvis cyklar i Leksand där det är mindre stök så var detta riktigt kul och vädret gjorde ju inte upplevelsen sämre direkt =)
20130712_174850.jpg


Däremot fick jag ta det väldigt försiktigt eftersom jag inte fått till bakbromsen, jag trodde att min adapter skulle fixa så att min ram med PM 160 mm skulle passa min IS-broms och med en 180 mm skiva. Jag köpte fel adapter, nämligen denna: http://www.bike-discount.de/shop/k612/a9143/adaptor-sm-ma-f180s-p-front-180mm-is-2000.html?mfid=43, med den adaptern verkar det vara en 203 mm skiva som behövs och det känns lite overkill. Jag kör ju 180 mm fram och kan tänka mig 160 eller 180 bak.

Är det här rätt adapter för mig? Kan det vara så att jag har PM fäste för 180 mm skiva på min ram?
Specifikationen säger bara "PM" och inget mer... men ramen är ju klassad som enduro och då känns väl 180 mer rimligt än 160?

Vilken adapter ska jag ha? Hur jag än letar på Bike-Discount eller Cyclecomponents så hittar jag inget som enligt beskrivningen gör så att PM på ram passar IS ok.
 
Tillbaka
Topp