Vad väger era cyklar?

AggresiveP

Medlem
Vad väger era cyklar?
Min ligger någon stans runt 5 kg skulle ja tippa på eller under då det går lyfta den över huvud höjd med en hand ?. Sjukt vad framtidens cyklar har förändrats. Men alltid varit nyfiken på detta då jag vet att det finns cyklar som väger betydligt mycket mindre.
 
Vad väger era cyklar?
 
Vad väger era cyklar?
1636402325068.png
 
Vad väger era cyklar?
Alltså, 5 kg är riktigt lätt. Känns larvigt när man lyfter en sådan. Ska du ner på den vikten krävs det en del pengar och/eller jobb.
Kan ha fel gemförde med en hantel. Men men det är nog den lättaste cykeln i min ägo idag ☺️ jadå annars är det inte svårt minska vikten på egen hand behöver inte kosta en förmögenhet.
 
Vad väger era cyklar?
Betyder det att varje cykel blir lättare ju fler man har? :unsure:

Det blir dyrt att banta 1,5 kg från varje cykel om jag köper en till. Skulle också göra mina pendlaren mycket mer stoldbegärligt. Enklare att själva blir 10 kg tyngre när jag köper en cykel till.

Men om jag skulle säljer en cykel flyger jag kanskw uppför backarna?
 

Köp & Sälj

Tillbaka
Topp