Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?

brnomort

Ny medlem
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Hejsan allihopa! Vågar man beställa en billig XM-L T6 lampa från Ebay? Typ en sån här: http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XM-L...isure_Cycling_Bike_Lights&hash=item27be09aceb
Priset verkar ju lite för bra för att vara sant men folk verkar ha beställt och ganska nöjda.
Jag bor i Tjeckien så jag kan inte beställa från DX eller XXL. Liknande lampor i Tjeckien kostar ganska så mycket mer.
Vad är era erfarenheter av dessa kinalampor från Ebay? Någon som har köpt och kan dela med sig av sina erfarenheter?
Tack!
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Ser exakt ut som den som jag köpte häromveckan. Funkar finemang so far :)
Jag köpte dock min från www.bikeshop.no där den kostar 489 NOK. Då ingår ramfäste för batteriet och pannlampssetup.
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
brnomort skrev:
-------------------------------------------------------
> Hejsan allihopa! Vågar man beställa en billig
> XM-L T6 lampa från Ebay? Typ en sån här:
> http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XM-L-T6-LED-Bike-Bi
> cycle-Light-HeadLight-headLamp-/170692029675?pt=UK
> _SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item27be09
> aceb
> Priset verkar ju lite för bra för att vara sant

Just den där är inte så bra eftersom det bara är två celler i batteriet.

Den här är nog bättre t ex:
http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XM-L...048?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2311ffbcd0

Jag köpte en P7 av den säljaren förra året. Snabb leverans, och den har fungerat bra.
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
OK, tack för tipset marmot! Det finns till synes oändligt många lampor på ebay som ser nästan likadana ut, svårt att veta precis vilka som är bra..
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Enligt deras hemsida skickar dom inte till Tjeckien, inte till Sverige heller. Uppenbarligen skickar dom till Sverige ändå, fast det vet jag inte om dom gör till Tjeckien. Anses DX vara bättre än andra Ebay-handlare?
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Jag vet inte om det blir för kort lystid med bara tvåcellsbatteriet, förhoppningsvis inte. Folk kör med ficklampor med bara ett 18650 och det brukar räcka ca 2 tmmar.
Efter en hel del studerande på nördiga ficklampeforum beställde jag denna: http://www.manafont.com/product_inf...headlight-418650-battery-pack-inlcuded-p-8034
Den butiken var omtyckt av nördarna så jag satsade på den istället för Ebay. Jag återkommer när jag fått och testat lampan!
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
brnomort skrev:
-------------------------------------------------------
> Hur funkade den du köpte på tidigare Totteman?
> Man kan ju hoppas att det är samma som du köpte
> från Norge ;-)


Min fungerar bra.
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Jag beställde två så fort denna tråd dök upp. Lamporna dök upp idag.
Visst tvåcelliga batterier, men allt ser väldigt bra ut. Får se hur länge batterierna håller...
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Köpte denna lampa på blocket av en kille i Gävle som importerade dessa, funkar utmärkt lät min stå på i garaget och batteriet klarade 2 Tim 45 min på max ljusstyrka
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
2 celler är ju grymt, då kan man ju fästa batteriet på hjälmen.
Brukar köra en kvällsrunda på timmen, blir perfekt.

-Lampans fäste är nog ingen höjdare på klassiskt lampfäste, blir klumpigt. Karnske går att byta med gamla P7'an

+Huvudställningen verkar vara snäppet vassare än DX lamporna, lampan kommer tight mot ställningen. Blir bra för dotterns kommande nattorienteringskarriär!
 
Vågar man beställa kinesisk lampa på Ebay?
Nu fick jag min lampa från Manafont! Den lyser otroligt starkt! Man måste klicka sig igenom alla lägen, starkt, svagt, stark strobe, av, starkt osv... kanske inte helt perfekt men men.. Kvaliten känns bra, lampan i gedigen metall och batteriet ser ok inpackat ut.
Ska bli kul att prova den i mörkret ikväll!
 
Tillbaka
Topp