Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!

Balans

Ny medlem
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
Som vinterprojekt funderar jag på att bygga en lätt mtb. Nånstans mellan 8-8.5 kg har jag tänkt mig.
Ge mig gärna tips på ramar, hjul, vevlager, bromsar eller andra huvudkomponenter som matchar målvikten! (helst inte astronomiskt dyrt - vad det nu betyder)
 
Senast redigerad av en moderator:
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
vad blir det för användningsområde typ långloppsykel?

lägg upp bilder på delarna allteftersom du handlar dem.
 
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
Du kanske ska komma med lite mer spec, typ:
Helstel eller fullgung?
2 eller 3 delat fram?
Vrid eller "tryck" reglage?
Färdiga hjulpar eller bygga själv?
Riser eller flat styre?
Budget?

Allt sånt måste man veta innan man börjar ge tips på grejor!
 
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
helst vill jag inte speca så mkt, men ok detta är vad jag tänker mig:
LL/XC
stel bak, dämpare fram, lockout från styre
växelsystemet har jag (xtr)
Färdiga hjul
flat styre
budget: helst inte mer än totalt ca 25 kilo

Den enkla frågan är: Ram runt kilot? tips?
 
Senast redigerad av en moderator:
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
ska han ha ner den mot 8-8,5 kg kan vi nog utesluta FS, det går i alla fall inte ihop med "helst inte astronomiskt dyrt - vad det nu betyder". men vad som menas med det skulle vara bra att veta. om det betyder 10000 kr eller 20000 kr osv. o om det ä till xc, eller liknande. men ett snabbt ihopkok:


Ram: http://www.ciclib.de/Rahmen/MTB-Har...sionId=&a=article&ProdNr=A3877&t=46&c=47&p=47 , normalt ligger de på runt 1000-1050 gram för en 19" vilken ä väldigt bra. speciellt sett till priset

Gaffel: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=25860 eller en Magura durin SL, som faktiskt går att få tag i för ganska precis 5000 kr och som väger en hel del mindre.

Hjul: http://cnc-bike.de/product_info.php...=2456&osCsid=61f2e07c2b8858fb786dc4b75c7eecc3 eller http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=40833 som ä lite billigare, men väger ungefär samma och håller samma kvalitet

vevparti, styrstam och sadelstolpe från kcnc.

växlar osv, shimano XT, XTR eller sram X.0

Magura marta, avid elexir, formula r1 eller hope mono mini bromsar

sen komplterar man det me lite andra fina grejer, så har man en grym hoj :D men visst, nu snackar vi om en hoj i 22-25000 klassen. svårt o veta vad trådskaparen avser med att det itne ska vara astronomiska summor.

bygge med den ramen: http://fotos.mtb-news.de/photos/view/503556


bygge med samma ram, men under annat märkes namn:
P1000170.jpg ht=544

090701.jpg ht=483


en som slipat bort lacken på sin:
comp_IMG_6143.jpg ht=367

comp_IMG_6188.jpg ht=367
 
Senast redigerad av en moderator:
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
jensen: riktigt bra tips! Jag tror min maxbudget är nånstans runt 25 ksek (om det sen räcker till ner mot 8 kg är ju inte säkert men då får jag ta lite komponenter från "förrådet" sålänge...). Tack igen. Konstruktivt!

Fler tips?
 
Senast redigerad av en moderator:
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
vad har du liggandes då? xtr grejer? o det finns ju fler alternativ, men jag tror vikt kontra priset på nosaint ramen, samtidigt som det är en rätt dokumenterad ram, tror jag ä rätt svårslaget.
 
Senast redigerad av en moderator:
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
jensen: Vad är det för komponenter i övrigt på ditt bygge? Vad landar vikten på? (jag har full xtr-grupp inkl hjul att flytta över men vill ju helst köpa nytt)
 
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
Har du XTR så är du halvvägs hem. Fixa en smutt ram, porrig stolpe, stam och styre och en clean gaffel så är saken biff. Lägg resterande stålar på att kläder, skor och anmälningsavgifter.
 
Vinterprojekt: Hjälp mig med lätta cykelkomponenter!
på mitt bygge? jag har ingen nosaint, jag har en 9,7 kg heldämpad yeti as-r alloy :D

det går säkert få den att väga 8 kg med pedaler. absolut. men det är inte superlätt. kolla t.ex. http://www.nosaint.de/Raeder/MTB/Ha...onId=&a=article&ProdNr=A4661&t=98&c=108&p=108
8,5 kg med sram x.x som isig ä 300 gram lättare än xtr gruppen. men handlar mycket om vilka hjul man bygger med, sadel, sadelstolpe, styre osv.

en tråd där det finns en hel del bilder o information: http://www.mtb-news.de/forum/showthread.php?p=6390417

t.ex. 8,5 kg me komponenter som inte ä allt för dyrt. rent viktmässigt så ligger väll dina xtr på samma vikt som den där killens sram x.0:
100_0188b.jpg


från tråden, en annan som räknat lite på hur lätt man kan bygga, skär ner lite i den där listan, till lite billigare saker, så landar man nog på runt 8 kg. kan vara lite fel vikter i listan, men inte nått kg fel:

"Rahmen MaxAri Carbon 19" roh 1010gr
Kurbel/Lager XTR 770gr
Gabel Manitou R7 MRD Absolute 1250gr
Bremsen Hope Mini X2 Pro 580gr
LRS Tune Olympic Gold II 1150gr
Lenker Schmolke TLO 70gr
Vorbau Syntace F99 120 mm 110gr
Schaltwerk XTR 183gr
Trigger XTR (Züge Gore-Ride On mit Nokon Carbon-Hülle) 195gr
Umwerfer XTR 148gr
Sattel Tune Concorde 45gr
Sattelstütze Schmolke TLO 89gr
Steuersatz Tune Bubu 66gr
Kasette Tiso K7 Ultra 123gr
Kette KMC X10SL 220gr
Sattelklemme Tune Skyline 6gr
Schnellspanner Tune Skyline MTB 24gr
Reifen 2xFurious Fred 600gr
Pedale Eggbeater 2Ti 218gr
Milch 60gr
Griffe 20gr

Summe: 6926gr "
 
Senast redigerad av en moderator:
Tillbaka
Topp