Händer och huvud är alla viktiga delar för cyklister, därför är det viktigt att hålla dem bekväma när man är ute. HappyMTB.org har undersökt vad GripGrab har att erbjuda cyklisten för vår/höst och sommar i form av mössa och handskar.
(Text & foto: Luthman (bengt@happymtb.org)
GripGrab är ett dansk företag som grundats av bröderna Martin, Kristian och Björn Kröyer. Huvudakten i deras produktion är handskar men de gör även mössor, skoskydd, strumpor och andra tillbehör i klädväg för att hålla cyklister och löpare varma och bekväma. Jag har testat två par handskar och två mössor som ska passa främst under vår och höst, men även sommaren. Testet har pågått från sommaren 2014 till och med vintern 2015, de har testas under cykling i diverse former (främst i skogen) men också löpning och skidåkning.
Om produkten
Vi börjar uppifrån, från huvet. GripGrab har fem varianter av mössan Skull Cap, vi har testat de två som representerar helheten bäst. Skull Cap Windster och Skull Cap Hi-Viz. Båda mössorna är tillverkade till större delen i polyester och har en flossad insida och en slät utsida. Den grundläggande skillnaden mellan de två mössorna är att Windster har en frontpanel som är vindtät och Hi-Vis är neongul och saknar vindpanelen. Båda ska tvättas i 30°.
Skull Cap Windster
Pris: ca 240 kronor
Storlekar: S(54-57), M(57-60), L(60-63)
Färger: Svart
Skull Cap Hi-Vis
Pris: ca 240 kronor
Storlekar: S(54-57), M(57-60), L(60-63)
Färger: Neongul
Omdöme
Mössorna har fungerat bra under höst och stockholmsvinter. De fungerar bäst under aktiviteter som ser till att man blir ganska varm då de andas bra och ventilerar ut mycket värme. För skogscykling fungerar Hi-Vis bra, men vill man ge sig ut på vägarna och kommer upp i lite högre hastigheter så är Windster ett bättre val då den ger vindskydd framtill. Båda mössorna fungerar bäst från några plusgrader ner till några minusgrader. En stor fördel med båda mössorna är att de inte blir blöta utan håller sig hyfsat torra även om man blir väldigt varm, detta tack vare deras andningsförmåga. Båda mössorna testades i storlek M, Windstermössan satt något tightare trots att de borde ha samma mått.
I det stora hela är det trevliga mössor som fungerar till alla typer av aktiviteter med högre intensitet både höst/vinter och vår. Beroende på var man håller till. Den vindtäta mössan trivs, likt Uffe Lundell, bäst i öppna landskap, medan den mycket synliga, icke vindtäta fungerar bäst i skogen, eller när det är vindstilla. De har inte heller visat några tecken på slitage.
Plus och minus Hi-Vis
+ Syns bra
+ Andas bra
+ Passar bra under hjälm
– För kall för hög fart
Plus och minus Windster
+ Fungerar för hög fart
+ Andas bra
+ Passar bra under hjälm
– För tunn för riktigt kalla dagar
Handskar
Vi går vidare till händerna. Jag har, under samma förhållanden som mössorna, testat handskarna Supergel XC och Raptor. Dessa två handskar skiljer sig mer åt i konstruktion än vad mössorna gör. Supergel XC är en ren sommarhandske med gott om kraftig gelstoppning över handloven, en tunnare strip stoppning mitt i handen och ett tunt meshtyg som ovansida. Insidan består, förutom av gelstoppningen, av syntetisk mocka. Handsken riktar sig till de som söker maximal komfort. Fingrarna har silikontext på pek-, långfinger och tumme för bättre friktion på bromshandtagen och växelreglage. Det ska gå att styra en pekskärm med handskarna på.
Raptor å andra sidan är en höst/vår handske med tjockare tyg på ovansidan av handen som är vind och vattenavstötande. På insidan finns samma gelstoppning över handloven men den mittersta remsan saknas. Tyget på insidan av handen är tjockare men också av ett mockaliknande material. På Raptor har silikontexten för bättre grepp endast hamnat på pek- och långfinger. Den har dock fått en kraftigare kardborrestängning och en mudd av tunn neopren. Båda handskarna ska tvättas i 30° grader.
Supergel XC
Pris: ca 340 kr
Storlekar: S, M, L, XL, XXL
Färg: Svart/röd
Omdöme Supergel XC
Supergel XC är ett par rena sommarhandskar. De blir kalla så fort temperaturen börjar krypa ner under +10 grader. Men det går så klart hand i hand med att de är väldigt svala och sköna under sommaren tack vare ovansidan i mesh. Jag tycker i vanliga fall att tunna handskar och tjocka handtag är min melodi och därför var jag lite skeptisk till Supergel XC, men efter första rundan hade mina fördomar lagt sig. Handskarna är bekväma och fungerar utmärkt till de cyklister som (liksom jag) ibland har problem med händerna och behöver stoppning i antingen handtag eller handskar. Men givetvis lämpar de sig också till de som bara vill ha en skön handske. Men då kanske kombinerat med ett något tunnare handtag eftersom handsken i sig är ganska tjock (stoppningen över handloven är fyra millimeter tjock). De är dock kanske inte något för den som är ute efter lite extra skydd på knogarna eller fingrarna på grund av det tunna meshtyget. Fingrarna sägs fungera med pekskärmar och gör så. Styrningen blir inte fantastisk men det går att svara i telefonen och skriva kortare sms utan att tröttna. En smart detalj med Supergel XC är att i en liten flärp vid handloven på båda handskarna sitter magneter som gör att man kan fästa ihop handskarna på ett väldigt enkelt sätt. Smart och det fungerar faktiskt, tiden det tar att leta efter båda handskarna i min överfyllda handsklåda har kortats märkbart. Handskarna har fungerat väldigt bra för mig, de har dock inte testats lika länge som Raptor så jag kan inte uttrycka mig lika säkert om slitstyrkan. Men de är sydda av tunnare material så det känns rimligt att de inte håller lika bra.
Plus & minus Supergel XC
+ Skön stoppning
+ Bra grepp
+ Smart magnetfäste
– Skyddar dåligt
Raptor
Pris: ca 340 kr
Storlekar: S, M, L, XL, XXL
Färg: Svart
Omdöme Raptor
Raptor har varit den handske jag använt mest under vintern och hösten, helt enkelt för att temperaturerna har varit rätt för den. Från +10 ner till ett par minusgrader är perfekt för mina händer. De första gångerna jag använde handsken så störde jag mig lite på en söm som satt mellan tummen och övriga fingrar, men efter lite användning har den sömmen mjukats upp och är inte något problem, de har snarare varit väldigt bekväma. Den vind- och vattenavvisande ovansidan håller sina löften men andas fortfarande väldigt bra. Även om det är varmt så blir man inte blöt av svett. Under mina turer har handskarna fått sitta kvar på händerna när jag släpat undan träd och annat som hamnat över stigarna. Efter ett par månaders hård användning har silikonbokstäverna på fingrarna börjat lossna något vilket kommer att leda till att greppet runt bromshandtagen kommer att bli sämre. Men förutom detta har de hållit ihop väldigt bra. Handskarna har fungerat över förväntan och får tummen upp från mig!
Plus & minus Raptor
+ Vind- och vattenavstötande
+ Andas bra
+ Skön mudd
– Grepptexten på fingarna slets fort




