Med hjälp av materialet koyrod ska Smith Optics nya landsvägs- och cross countryhjälm Overtake vara både säkrare och svalare än konventionella hjälmar.
Koyrod ser ut ungefär som en bikaka i polymer och enligt Smith själva ska den absorbera upp till 30% mer energi än en vanlig hjälm i EPS. Det ska även förbättra ventilationen eftersom luften pressas genom jämnare större yta än endast genom ett flertal större hål.
Eftersom Koyrod även är tunnare än konventionell EPS så kan hjälmen även göras mindre. Något som påverkar både aerodynamik och vikt. Overtake väger in på 250 gram.
Overtake kommer att finnas i en variant med mips och en utan. Med mips hamnar priset på 310 GBP och utan 250 GBP (något svenskt pris har vi tyvärr inte fått). Om du vill köpa en Overtake får du hålla dig till slutet av hösten då den kommer att börja ploppa upp i butiker.
Om du tycker att tekniken i Smiths hjälmar låter spännande så finns det även en am-hjälm vid namn Forefront i samma material.
