Vittoria Döper Om Hela Gravel-Linjen och alla däck får en T-klassning

Datum:
06 oktober 2025 11:01

Att välja grusdäck har länge varit en djungel. Nu gör däcktillverkaren Vittoria ett radikalt drag och döper om hela sin populära Terreno-serie. Syftet? Att ta bort gissningsleken och ge varje cyklist ett tydligt ”Terrängbetyg” – det så kallade T-Score.

Gravelcykling har exploderat, och med det har utbudet av däck blivit nästan överväldigande. Vittoria har lyssnat på cyklisterna och insett att de gamla namnen som ”Terreno Dry” eller ”Terreno Wet” inte räckte till för att beskriva däckets verkliga användningsområde.

Lösningen är Gravel Terrain Score, en skala från T10 till T90, där ett högre nummer indikerar ett aggressivare däck för lösare och grövre underlag. På Seaotter Europe träffade vi Daniele som går genom nya skalan med oss och gav oss en liten teaser på ett kommande däck och även diskuterade lite kring trender på däcksidan.


Det Nya Nomenklatursystemet: T-Score

Vittorias nya system bygger på en skala från 0 till 100, där varje däck nu får ett T-värde (Terrain Score) i tiotal som är inbakat i namnet.

  • T10: Närmast slät (slick) – för asfalt och fastpackat grus.
  • T90: Aggressivt mönster – för lera och mycket löst underlag.

Här är en översikt över hur de kända Terreno-däcken har döpts om, samt introduktionen av det helt nya T50-däcket:

Vittoria Terreno T10

Terreno T10 Hardpack (Tidigare: Terreno Zero)

  • T-Score: T10
  • Terräng: Hardpack (Fastpackat grus/asfalt)
  • Profil: Detta är i princip ett semi-slick-däck med minimalt mönster, designat för maximal rullhastighet på fasta underlag. Perfekt för cyklister som kör mycket asfalt eller snabba, torra grusvägar.
Vittoria Terreno T30

Terreno T30 Fine Loose (Tidigare: Terreno Dry)

  • T-Score: T30
  • Terräng: Fine Loose (Fint, löst grus)
  • Profil: Har ett snabbt, centralt fiskbensmönster som rullar lätt, men med lite mer grepp än T10. Utmärkt som ett allround-däck i torra förhållanden där du behöver pålitligt kurvgrepp utan att kompromissa med farten.
Vittoria Terreno T50

Terreno T50 Mixed (Nytt Däck)

  • T-Score: T50
  • Terräng: Mixed (Blandade förhållanden)
  • Profil: Detta är det nya däcket som fyller gapet mitt i sortimentet. T50 har ett mångsidigt mönster med riktade sajpningar för bättre grepp i kurvorna, samtidigt som det behåller god rullförmåga. Det är designat för att vara ”bäst på det mesta” – snabbt på hårt underlag men tryggt i lösare grus och på rötter.
Vittoria Terreno T60

Terreno T60 Mixed

  • T-Score: T60
  • Terräng: Mixed/Coarse Loose (Blandade, stökigare förhållanden)
  • Profil: Detta däck har ett lite aggressivare mönster än T50, och har därmed högre grepp och bättre kapacitet i lite lösare och mer stökig terräng. T60 är ett utmärkt val för dig som ofta växlar mellan snabba grusvägar och lättare stigar.
Vittoria Terreno T70

Terreno T70 Coarse Loose (Inspirerad av: Mezcal)

  • T-Score: T70
  • Terräng: Coarse Loose (Grovt, löst grus/stökigt)
  • Profil: Med knoppar inspirerade av Vittorias MTB-däck Mezcal, erbjuder T70 ett betydligt aggressivare och högre mönster. Detta däck väljer du när grusvägen blir mer lik en stökig stig och du behöver maximalt grepp och punkteringsskydd.
Vittoria Terreno T80

Terreno T80 Coarse Loose

  • T-Score: T80
  • Terräng: Coarse Loose (Mycket grovt/lös grus, lera)
  • Profil: T80 tar greppet ett steg längre än T70, med ett ännu mer uttalat och öppet mönster. Det är ett alternativ för dig som har riktigt lösa, leriga eller tekniska partier på dina grusrundor och behöver maximalt fäste.
Vittoria Terreno T90

Terreno T90 Mud (Tidigare: Terreno Mud/Wet)

  • T-Score: T90
  • Terräng: Mud (Lera)
  • Profil: Detta är det mest aggressiva mönstret, med höga, breda och glesa knoppar för att rensa bort lera snabbt. Oumbärligt när du kör i leriga förhållanden eller på riktigt mjuka skogsstigar.

Behövs En Ny Skala?

Målet med T-Score är att göra däckvalet intuitivt. Istället för att gissa vad ”Dry” eller ”Mix” faktiskt betyder för din lokala terräng, kan du som cyklist snabbt välja ett däck baserat på hur stökig (eller slät) din rutt kommer att vara.

Vittoria har även uppdaterat gummiblandningen i sin Endurance Formulation med Graphene, vilket ska ge bättre rullmotstånd och längre livslängd, oavsett vilket T-värde du väljer.

Även om det krävs lite omställning att lära sig de nya numren, pekar Vittorias drag mot en framtid där cykeldäck har namn som är mer informativa än säljande – vilket i slutändan gynnar cyklisten.

Cykling i inboxen

Missa inte det senaste från Happyride, signa upp dig på vårt nyhetsbrev.


Författare

Tobias Björkgren
Happyride redaktör från 2025, inbiten crosscountry cyklist som gärna tävlar i långloppscupen och gillar utmaningar, ny teknik och lite cykelbling. Jobbar också som fotograf och är ordförande för Echelon cycling and triathlon club.

Senaste kommentarer

Marten D 2025-10-07

Tycker att det låter bra. Om samtliga däcktillverkare enats om detta märkningssystem vore det fantastiskt.

KÖP & SÄLJ