I december kom en rejäl skur med kritik mot Svenska Cykelförbundet (SCF) och deras hantering av utförsdisciplinerna inom mountainbike. Vi pratade med nyckelpersonerna för att höra vad det hela gick ut på och om Swe Cup Enduro 2022 blir av eller ej?
I mitten av december 2021 började plötsligt en lång rad cyklister dela ett upprop som handlade om att satsningen på svensk utförscykling var hotad om nedskärningar från Svenska Cykelförbundets (SCF) sida.
Huvudpunkten handlade om att Adrian Hörnqvists visstidsanställning löpte ut utan förlängning samt en osäkerhet kring satsningen på enduro och downhill framåt. Det står nu klart att den nya förbundskaptenen som ersätter Adrian får en lägre tjänstegrad, från 25 % ned till 10 %.
Sven MartinSvenska teamet på tävlingen 2021 UCI MTB World Champs. Val Di Sole, Trentino, Italien. Adrian Hörnqvist i mitten med hjälm.Ben Zwar, näst längst till höger, diskuterar med brorsan Oliver Zwar hur en stenkista ska tas.Under sina två år på SCF har Adrian byggt upp konceptet och plattformen SWE MTB GRAVITY och samtidigt varit förbundskapten för landslaget i utförsdisciplinerna.
Från SCF menar man dock att oron är obefogad, det blir en endurocup även i år 2022 och de kommer att satsa mer på gravitygrenarna framöver.
Robin Wallner kritisk till förbundet
Oron över förändringarna kring den satsning på utförscykling som varit under de senaste åren fick bland annat Robin Wallner att på Instagram dela ett filmklipp där han ifrågasätter dessa beslut.
Robin lyfter fram det gedigna jobb som Adrian har gjort och pekar bland annat på de stora ungdomsklasserna i endurocupen 2021 som visar på ett växande intresse som man måste ta vara på. Istället tycker sig Robin se ett minskat engagemang från SCFs sida vilket han reagerar mot:
– Förbundet måste inse att vi måste göra något för utförscyklisterna, rent pekat för bara utförscyklisterna och inte bara mountainbike. Det stör mig så förbannat mycket att det kan bli på det här sättet, men det är tyvärr inte jätteförvånande, säger Robin Wallner.
Robins inlägg fick en väldigt stor spridning och genererade många kommentarer där en oro för framtiden och för SWE CUP Enduro 2022 var tydlig. SCF bemötte inte den kritik som framkommit, i alla fall inte offentligt, vilket ledde till att spekulationerna tog fart. Först den 4:e januari gick SCF ut med ett pressmeddelande och berättade om sin nya organisation kring mtb där tre nya förbundskaptener presenterades, mer om det längre ned.
Vad säger cykelförbundet?
Vi ville själva höra med SCF om deras syn på saken då kommentarsfälten saknade fakta om turerna kring Adrian och det fortsatta arbetet kring enduro och downhill.
När vi i mellandagarna fick tag på Leif Karlsson, generalsekreterare på Svenska Cykelförbundet frågade vi honom om hanteringen av detta och om framtiden mtb och utförsgrenarna inom förbundet. För samtidigt som Adrian Hörnqvists tjänst tog slut så slutade även Fredrik Kessioakoff, utan koppling till Adrians avgång, sin tjänst som övergripande förbundskapten för mtb på förbundet.
Leif är högst medveten om kritiken och beskriver det hela som ”olyckligt” och att det som lyfts fram tyvärr till stor del baseras på en felaktig information som spridits. I själva verket handlar om en satsning på mtb och gravity och inte en nedskärning.
– En gren som är på framväxt minskar vi ju inte stödet till, säger Leif Karlsson generalsekreterare på Svenska Cykelförbundet (SCF).
SCFLeif Karlsson är generalsekreterare på cykelförbundet sedan november 2017.Hösten 2018 tog internationella cykelförbundet (UCI) in enduro som en gren under deras paraply och 2019 anordnades det första världsmästerskapet. Enduro som disciplin hade dock existerat ett bra tag både utomlands och i Sverige, vi hade redan ett par världsåkare inom EWS och den tidigare populära enduroserien ESS var sedan flera år sanktionerad av SCF men utan stöd.
Svenska världsåkare fick betala VM ur egen ficka
Till VM 2019 i Finale Ligure fick Adrian, efter påtryckning från våra världsåkare, ta med en trupp till mästerskapet. Det blev en succé då Robin Wallner, Zakarias Blom Johansen och Alexander Kangas tog hem silvermedaljen. Resan finansierades helt eller delvis av cyklisterna själva (teamen Ibis och Cube) och trots framgångarna nåde nyheten inte SCFs sociala medier.
Förmodligen var succén en av anledningarna till att Adrian under 2020 fick möjligheten att arbeta med dessa discipliner på 25%. Tyvärr kom pandemin och flera tävlingar blev inställda detta år. Men landslaget lyckades under året ta sig på både ett internationellt läger, en världscup i enduro och en världscup i downhill plus ett antal träningsträffar hemmavid för de cyklister som inte ännu tävlade utomlands.
Under 2021 hände det desto mer och landslaget åkte på både läger och tävlingar utomlands utöver träningsträffar hemmavid. Dessutom genomfördes SWE CUP Enduro och SM i enduro, downhill och pumptrack inom plattformen SWE MTB GRAVITY.
SCF2021 fick disciplinen enduro en egen Sverige Cup (Swe Cup) som Svenska Cykelförbundet stod bakom, cupen fyllde tomrummet efter tidigare tävlingsformatet ESS där förbundet inte aktivt varit med.Ny organisation kring mtb: tre nya förbundskaptener
Adrian hade en tvåårig tidsbegränsad anställning som assisterande förbundskapten för MTB på SCF som nu alltså inte har förlängts. Varför är dock inte helt klar då alla tycks överens om att han har gjort ett bra jobb. Detta vittnar inte minst namninsamling ”Vi vill ha kvar Adrian Hörnqvist!” som har drygt 1500 namnunderskrifter.
Även Leif Karlsson på SCF säger att Adrian har varit en bra tränare.
–Vi har sagt allihop att Adrian har varit en bra coach och bra tränare, det är ingen som har ifrågasatt det, säger Leif Karlsson.
Men han vill samtidigt inte kommentera detta vidare:
– Interna diskussioner är inget vi diskuterar offentligt, säger Leif Karlsson på cykelförbundet.
Adrian själv säger att han är djupt rörd över alla fina kommentarer och den startade namninsamlingen. Adrian jobbar fortsatt på Dala Sports Academy Elit, där SCF är medfinansiär. Där kan han nu kan lägg sitt fokus på att träna flera av våra främsta utförscyklister:
– Jag är såklart stolt över det jag har lyckats bygga upp gällande framför allt landslagsverksamheten, men såklart har det också varit väldigt roligt att se utvecklingen av SWE MTB GRAVITY och våra nationella tävlingar. Jag hoppas nu att man löser detta så att vi kan jobba vidare mot gemensamma mål, säger Adrian Hörnkvist.
Vart går pengarna inom svensk mtb?
Svenska Cykelförbundets budget för mtb har varit på samma nivå under flera år samtidigt som gravitygrenarna i relation till xc har fått en allt större del mot tidigare menar Leif Karlsson.
Mer exakt hur fördelningen har sett ut är dock inte något vi har kunnat granska.
På grund av pandemin tappade SCF under 2020 ca 50 procent, vilket motsvarar ca 5 miljoner kronor, av sin normala självfinansiering (sponsorintäkter, licensintäkter, startavgifter och liknande). Genom Riksidrottsförbundets återstartstöd har en del av detta tapp kompenserats och detta stöd förlängs även för 2022. SCFs totala budet består av 50 procent av statligt stöd på cirka 11,2 miljoner kr och andra halva är självfinansiering.
Tappet i den ordinarie budgeten motsvarar alltså en fjärdedel av de totala medlen. Trots detta gjorde man ett plusresultat för 2020 på drygt 2 miljoner kronor.
Mindre administration för förbundskaptenerna för MTB
Leif Karlsson lyfter tre prioriterade områden i den pågående budgetprocessen inför 2022 avseende mtb i ett större perspektiv:
– Till att börja med ska vi göra en fortsatt satsning på Dala Sports Academy – en elitmiljö för cyklister i samtliga MTB discipliner samt landsvägscykling, det andra är en ny övergripande förbundskapten för mtb med huvudfokus på xco, och det sista är att öka den centrala styrningen från förbundet när det kommer till det administrativa som inte ska göras av en förbundskapten, säger Leif Karlsson.
SCFPetter Mattsson tar nu över som ny övergripande förbundskapten för svenska MTB-landslaget, efter att tidigare toppcyklisten Fredrik Kessiakoff meddelat i höstas att han slutar vid årsskiftet.I praktiken innebär detta en 25 % ökad tjänst till Malin Lindgren Henttonen på SCF som är nationell tävlingsansvarig MTB, BMX, Trial. Hon har även ett utökat utvecklingsansvar inom alla MTB-discipliner. Denna tjänst ska lyfta bort administrativa uppgifter från förbundskaptenen.
Tanken är att de två nyanställda, Petter Mattsson som tar över som övergripande förbundskapten för mtb med huvudfokus xco och Felix Bäckeman som tar över som förbundskapten för gravity (enduro, downhill och 4X), ska kunna fokusera på att vara förbundskaptener och inte behöva lägga tid på allt för mycket administration. Dessutom får Filip Svanberg ansvar för pumptrack.
– Resurserna omfördelas och rollerna tydliggörs. Utöver Felix Beckeman har Malin Lindgren Henttonen med en tidigare professionell karriär i utförsdisciplinerna fått en utökad tjänst med ytterligare 25% riktat mot utvecklingsansvar och Filip Svanberg har fått ett uppdragsavtal att vara nationstränare/förbundskapten i pumptrack, förklarar Leif Karlsson
Velosolutions SwedenJärvsös stora pumptrack.
SCFFilip Svanberg, med bakgrund som BMX-cyklist på världsnivå, blir ny förbundskapten/nationstränare med fokusområde pumptrack.Leif Karlsson fortsätter att berätta om kommande satsningar:
– För Riksidrottsförbundet har fördelat ett återstartsstöd som kommer att kunna användas till att stötta arrangörer, föreningar och vissa cyklister. Det kommer även riktade satsningar mot barn och ungdomsverksamhet som kommer att presenteras här framöver, berättar Leif. Utöver detta kommer den centrala stöttningen med satsning på landslag, grengrupp, Swe Cup Enduro, resultatprogram, kommissarier m.m. att fortsätta.
SCFFelix Beckeman från Falun vann VM i fourcross (4X) 2017 och tog brons 2019 tar över som förbundskapten för gravity,Under vårt samtal i mellandagarna ville inte generalsekreterare Leif Karlsson gå in på procentsatser för Felix Beckemans tjänst då detta också var ”interna diskussioner”.
Efter årsskiftet när den nya organisationen presenterats framkom det dock att denna tjänst omfattar 10 % (vilket motsvarar 26 arbetsdagar på ett år), alltså 15 % lägre tjänstegrad mot den Adrian hade.
Under 2021 omfattade landslagsprogrammet som Adrian ansvarade för, med tävlingar, läger mm 39 dagar, då ej inräknat planering för dessa samt annat internt arbete. Felix kommer således att få betydligt mindre tid att lägga på just landslaget.
Adrian lade utöver sina 25 % väldigt mycket av sin fritid på att bygga upp organisationen kring enduro och downhill i hopp om att SCF skulle vilja öka stödet till dessa grenar. Ett ideellt engagemang som förstås är beundransvärt, men som SCF inte kan stå till svars för då det gjorts utanför arbetstid.
Hugo RöjgårdFörbundskaptenen ska jobba med landslaget och inte styra med Swe Cup Enduro menar generalsekreteraren på SCF.Om budgetmassan inte förändras betyder en satsning i en verksamhetsgren en minskning i en annan. Men på frågan om det är möjligt att bedriva landslagsverksamhet och stötta i planering av en enduro cup på 10 % så menar Leif att det är tävlingsansvarig som ska hantera planeringen av Swe Cup Enduro och att förbundskaptenen ska fokusera på landslagsverksamheten.
SCF bedriver en lång rad aktiviteter med flera landslag men det är inte helt lätt att få en inblick i hur fördelningen av pengarna ser ut. Därför frågade vi Leif hur de ekonomiska resurserna ser ut för grengrupp och landslaget i gravity jämfört med övriga landslag? Vi får dock återkomma kring svaret på detta då arbetet med 2022 års budget inte är klart än:
– SCF är i ett pågående budgetarbete inför 2022 så den slutliga fördelningen blir klar först när budgeten är beslutad. Målsättningen är att gravity minst ska ha samma ekonomiska resurser 2022 som gravity hade 2021, Säger Leif Karlsson på SCF.
Daniel AxelssonViktor Norberg, Albert Lejergård och Mimmi Leiderth på Ulricehamn Enduro Swe Cup 2021.Undertecknads analys är att kommunikationen och förtroendet mellan förbundet och cyklister inom gravitygrenarna är haltande på många sätt samt att det tycks finnas luckor i representationen av dessa discipliner i förbundsstyrelsen.
Med andra ord något av en uppförsbacke för en ny organisation inom mtb på förbundet, 4 januari presenterades den nya organisationen med ett pressmeddelande. Men vi får hoppas att SCF hittar en bra väg framåt.

poqa 2022-02-25
Inte till cross country iallafall
LDG 2022-02-25
De vill att varje arrangör ska göra en hemsida för varje tävling. Snacka om att vilka ha allt gratis! Betala för en vettig sida själva istället! Var går alla pengar från anmälningsavgifter och licenser? Landsväg och Cross country?
MtbIte 2022-02-25
Jaså, var inne på deras hemsida men hittade ingen anmälningslänk
C-dale 2022-02-25
Enligt tävlingspprogrammet kan man anmäla sig från 1/3. Mer specifik information fås på PM som publiceras närmare tävlingsdatumet.
MtbIte 2022-02-25
Börjar närma sig första tävlingen 24 april . Skulle gärna kunna anmäla mig redan nu och kanske få lite mera information .
C-dale 2022-02-18
Blir det inte så ändå att den som kan lägga mest watt utöver motorns tar hem det ändå.
pnyberg 2022-02-17
Nu förespråkar jag inte ebike-tävlingar men...man måste nog tänka om helt och inte tänka att det är en vanlig cykeltävling. Helt andra moment lär tas med och ser man på el ews så är det inte bara att sätta cykeln i turbo och köra. Det krävs att man ...
Cinder2i40 2022-02-17
Jag förstår bara inte varför? Jag har försökt kolla på ett ebike race det var tråkigt. Om jag tävlar i xco är det för att mäta den fysiska förmågan tillsammans med den tekniska förmågan på cykeln. Varför skulle jag då vilja byta ut cykeln mot något t...
Raggamuffin 2022-02-03
Man åkte väl e-mtb som supportklass på GGN i år? Edit: förra året såklart. Och även i år https://gotlandgrandnational.se/om-gotland-grand-national/klasser/e-bike Tydligen går under 250W under SCF och över 250W under SMF.
jonte987 2022-02-02
Även MC är roligt.... Ebike i park är oundvikligt. Andra former förstår jag mig inte på.