Är 10 mer än 09?

Datum:
30 juli 2010 16:21

Grönt är skönt

Som i de flesta andra branscher sprutar cykeltillverkarna ur sig nya påstått förbättrade modeller varje år. Branschen brukar inför varje säsong även hävda att konsumenten får högre prestanda för en lika stor hög pengar som förra året. Ligger det någon sanning i de påståendena?
Text: Mikael Jonsson (micke@happymtb.org) Foto: Mikael Jonsson, Caroline Sandberg

Vi kommer här att titta på årets volymsäljare 7.0 i Nerve AM-serien från Canyon och jämföra med den 9.0 HS vi testade förra året och ser om nyare är bättre och hur långt årets mellanklass räcker mot fjolårets toppmodell.

Det kan direkt konstateras att det inte skett några revolutionerande förändringar i Canyons Nerve AM-serie från 2009 utan den stora nyheten för 2010 får sägas vara att framgaffelns slaglängd växt med 10 millimeter. Ramen har justerats för att bibehålla samma geometri som tidigare. Nerve AM 7.0 ligger stabilt i mitten av Nerve AM-serien och kostar vid publiceringen av denna artikel 20 450 kr. Instegsmodellen 5.0 fås för 15 335 kr och serien toppas i år av 9.0 SL för 33 749 kr. Årets 9.0 HS kostar för övrigt 27 611 kr och har således blivit drygt 11 000 kr billigare från ifjol trots nästan identisk utrustning. Alla prisuppgifter aktuella 2010-07-30.

Ram och komponenter

Frånsett justeringen för den längre framgaffeln är ramen i stort sett likadan som fjolårets vilket innebär 140 mm Horst-länkad fjädring baktill med kapslade maskinkullager i alla leder, koniskt styrhuvud med internt styrlager och bakbromsfäste för 160 mm bromsskiva enligt postmount-standard. De flesta spekulanter på en Nerve AM använder sannolikt vattenryggsäck men för det fåtal som inte gör det är det bra att veta att det finns fästen för flaskhållare på diagonalröret. Nytt för i år är att på motsatt sida av diagonalröret finns gängor för att fästa hållare för vajern till Hammerschmidt. Under överröret finns samma fästmöjligheter för att hålla vajern till en justerbar sadelstolpe. Tack vare att ramen tar 30,9 mm sadelstolpe kan de flesta populära justerbara sadelstolpar användas. Den medföljande sadelstolpsklämman är för övrigt ett nöje att använda då den ger kraftig klämeffekt utan att nämnvärd kraft fordras i fingrarna. Vajerdragningen till bakväxel och framväxel är intern i diagonalröret och slangen till bakbromsen löper under diagonalröret. I baktriangeln finns gott om plats för breda däck och lera.

Ramen är liksom som förra året fint preparerad. På ställen som utsätts för skav från vajerhöljen och bromsslangar sitter klar skyddstejp monterad, likaså under diagonalröret för att skydda från stenskott. Årets Nerve AM 7.0 finns i tre färger, testcykelns Acid Green, vit samt anodiserad svart. Vill du bygga själv levereras lös ram svartanodiserad och kostar 12 266 kr.

Som redan nämnts är 7.0 mellanmjölken i Nerve AM-serien och det innebär komponentmässigt alldeles utmärkta prylar men med mer funktion än bling-faktor. Däremot vad gäller framgaffeln har Canyon faktiskt gått all in och valt en Fox 32 Talas RLC FIT QR15. Slaglängden har som nämnts tidigare växt 10 mm till 150 mm sen 2009 och antalet akronymer har ökat i och med nyheten FIT. FIT står för Fox Isolated Technology och betyder på svenska att dämpningen inte längre sker i öppet oljebad utan i en sluten kassett på samma sätt som i storebröderna 36 och 40. I övrigt är det som tidigare är en luftfjädrad gaffel med justerbar slaglängd i tre lägen (Talas, 150/130/110), justerbar retur (R), lockout (L) med justerbar tröskel samt lågfartskompression (C). Gaffeln har ett till ramen passande koniskt styrrör som kombinerar det bästa av 1.5″ och 1 1/8″-standarderna.

Baktill tämjs ojämnheterna precis som på förra årsmodellen av en Fox Float RP23 men här är två saker nya. Dels Boost Valve som är teknik lånad från DH-sidan som ska ge bättre stöd genom slaget och bättre kontroll när slaglängden tar slut och dels en ännu större luftburk för en så linjär fjäder som möjligt.

Avids mellanmodell Elixir R står för inbromsningarna. Sintrade belägg och 203 mm skiva fram och 185 mm bak borgar för att tillräcklig stoppkraft finns.

Drivlinan är en mix av SRAM och Shimano där SRAM står för växelreglage och bakväxel, båda av valör X.9. Shimano har fått leverera ett trippelvevparti av modell SLX, en XT-framväxel samt kassett och kedja.

Hjulen kommer från DT Swiss och lystrar till namnet M1800 som berättar att det är hjul avsedda för All Mountain och att paret väger 1800 gram. Fram matchar navet lämpligt nog gaffelns QR15-axel och bak är det 10 mm genomgående axel i form av DTs RWS-spärrskaft.

Däckvalet är oförändrat från ifjol vilket innebär Schwalbe Fat Albert fram och Nobby Nic bak. Nobby Nic har ny design för året men båda däcken är i bekant snakeskin-upplaga och 2.4″ breda.

Kontaktpunkterna mot cyklisten utgörs av Canyons egna grepp och en Selle Italia XR Light. Handtagen sitter på ett Easton EA50 styre i low rise utförande som hålls av en Syntace F149 styrstam. Sadeln hålls av en Syntace P6 sadelstolpe i aluminium. Pedaler ingår som brukligt inte.

Framgaffel   : Fox 32 TALAS RLC FIT QR15, 1.5 Tapered Steerer
Bakdämpare   : Fox Float RP 23 Boost Valve XXV Sleeve
Bromsar      : Avid Elixir R 203/185 mm
Vevparti     : Shimano SLX M660 22/32/44 175 mm
Framväxel    : Shimano XT E-Type
Bakväxel     : SRAM X.9 long cage
Kassett      : Shimano Deore 11-34
Kedja        : Shimano CN-HG53
Växelreglage : SRAM X.9 Trigger
Nav fram     : DT Swiss M1800
Nav bak      : DT Swiss M1800
Fälgar       : DT Swiss M1800
Däck         : Schwalbe Fat Albert 2,4"/Nobby Nic 2,4"
Styrlager    : Acros AiX-03 1.5 - 1 1/8
Styrstam     : Syntace F149, 90 mm
Styre        : Easton EA50, 685 mm brett, 25 mm rise
Sadelstolpe  : Syntace P6 Alu 30,9 mm
Sadel        : Selle Italia XR Light
Pedaler      : -
Riktpris     : 20 450:- (2010-07-27)

Geometri och vikt

Vi har mätt upp vårt testexemplar i storlek large vilket ger oss följande geometritabell som överensstämmer med vad Canyon uppger:

Styrvinkel        : 68,5 grader
Effektivt överrör : 620 mm
Hjulbas           : 1135 mm
Vevlagerhöjd      : 336 mm med  originaldäcken.
Vevlager-lyft     : -5 mm relativt navcentrum.
Kedjestag         : 433 mm
Reach             : 420 mm
Stack             : 602 mm
Vikt utan pedaler : 13,16 kg

Canyons system för storleksrekommendation PPS (länk) rekommenderar egentligen medium för mina 183 cm men som oftast är jag på gränsen mellan medium och large och valde att prova large den här gången. Större delen av testtiden har jag dock kört med en väsentligt kortare styrstam än den 90 mm som levereras. Vid beställning kan kunden välja önskad längd på styrstammen. Det kan vara intressant att veta att på ramstorlek large är maximal sitthöjd 80 cm med originalstolpen. Ramen finns i fyra storlekar från S (16,5″) till XL (22″).

I skogen

Fjolårets Nerve AM gillades skarpt och Canyon har inte förändrat karaktären utan cykeln känns lika kapabel, neutral och balanserad vilket inte är förvånande när geometrin är oförändrad. Nerve AM är följaktligen fortsatt smidig och snabb och den låga vevlagerhöjden och därmed låga tyngdpunkten bidrar till att cykeln känns trygg och förutsägbar. Att årets testcykel är en storlek större än vid fjolårets test gör att uppförandet blir mer stabilt än lekfullt tack vare den längre hjulbasen.

Bakfjädringen har tack vare Boost Valve-dämparen förbättrats och slaglängden används mer måttfullt. Det är jämfört med fjolårsmodellen lättare att hitta ett lufttryck som både ger bra grepp och komfort men även motstår bottning. På den Hammershmidtutrustade Nerve AM 9.0 HS vi testade ifjol styvnade bakfjädringen under påverkan av kedjespänningen. Detta berodde på att drivningen då uteslutande skedde från ett framdrev på 22 tänder. På Nerve AM 7.0 med traditionellt trippelvevparti sker exakt samma sak om lilla klingan används men på mellan- och stora klingan påverkas inte fjädringen på samma sätt utan är betydligt känsligare för underlaget. Trampeffektiviteten är dock fortfarande mycket bra för cykeltypen, mycket tack vare Boost Valve-tekniken, Pro Pedal-spaken användes sällan under testet.

Utförsåkning kan precis som tidigare avverkas i oväntat högt tempo, faktiskt ännu högre än med fjolårets modell. Mest tack vare de förbättrade fjädringskomponenterna men även tack vare den ytterligare stabilitet som den större ramens längre hjulbas ger. Baksidan av längre hjulbas är att cykeln inte upplevs lika smidig i till exempel snäva serpentinsvängar i lägre fart.

Det är förvånande hur hårt det går att piska en hela berget-cykel med “bara” 140 mm fjädring även i mycket utmanade terräng. Men om vi ska klyva hår är bakfjädringen fortfarande lite för linjär när det börjar gå fort på riktigt utför. Ett test med Boost Valve-dämparen i kombination med fjolårets snäppet mindre luftburk utföll väldigt bra. Men detta är som sagt hårklyverier och bara relevant för de som verkligen tänjer på gränsen för vad Nerve AM 7.0 är ämnad för.

Fox nya gafflar med FIT är några steg framåt och något bakåt. Talas 32:an på Nerve AM 7.0 är ganska precis 80 gram lättare än 2009 års modell tack vare mindre olja och den ger bättre stöd och kontroll under både kompression och retur. Den största förbättringen är den jämna progressiviteten genom hela kompressionen. Tyvärr har känsligheten över småstök minskat något men om det är priset för övriga förbättringar så är åtminstone jag beredd att betala det. Även Talas-funktionen för att reducera slaglängden fungerar mer konsekvent än tidigare och inte minst är vredet mindre elakt mot fingrarna. Däremot är det fortfarande så att fronten på Nerve AM inte är så hög eller gaffelvinkeln så flack att sänkning behövs särskilt ofta.

Växlingar bak effektueras av X.9-växeln på karaktäristiskt SRAM-vis, distinkt och med tydlig feedback i reglaget och skillnaden mot dyrare X.0 är minimal. Största skillnaden gällande drivningen mot fjolårets 9.0 HS är förstås vevparti och framväxel. Även om XT-växeln ger utmärkta framväxlingar så medför traditionellt trippelvevparti med tillhörande bakväxel med lång arm att den resulterande långa kedjan fladdrar vilt i stökig terräng och har problem att stanna kvar på valt framdrev. Om vi håller oss till traditionella vevpartier och framväxlar passar i min mening ett dubbelvevparti med 24/36/bashring (kombinerat med en bakväxel med kortare arm) bättre på cykeltypen och skulle göra att kedjan oftare ligger på önskat drev även när det blir stökigt.

Avids Elixir R-bromsar är riktigt bra. De är lika lättdoserade som kraftfulla och för AM-cykling i Sverige är skivorna närmast en storlek för stora. Bladen ligger mycket bra i händerna och ergonomin är mycket god. Personligen tycker jag de är behagligare att använda än de Formula The One som satt på förra årets 9.0 HS och både bromskraft och modulation, om än inte finish, ligger i samma liga. Att R-modellen av Elixir inte har någon justering för när i bladets rörelse beläggen ska börja röra sig är inget jag saknat. Bakfjädringen påverkas inte kännbart av bromsning.

M1800-hjulen är en bra kompromiss mellan låg vikt och styrka och har helt enkelt bara fungerat under testperioden. Frihjulet har 30 POE (Points Of Engagement, greppunkter) vilket är nästan dubbelt så många som på fjolårets EX1750 som bara hade 16. Fälgarna är tillräckligt breda för att lira även med riktiga downhilldäck vilket rekommenderas vid ren utförscykling då hög fart kombinerat med elaka stenar kommer att leda till punkteringar, bucklade fälgar och allmänt sura miner om originaldäcken används. Paret Fat Albert och Nobby Nic har trots Snake Skin för tunna sidoväggar för såna aktiviteter men är däremot hyfsade däck för stigcykling och en bra kompromiss mellan vikt/punkteringsskydd och grepp/rullmotstånd.

Cockpitutrustningen är några kliv ner på exklusivitetsskalan jämfört med fjolårets 9.0 HS men det är likafullt bra komponenter. EA50-styret från Easton är en billigare modell i aluminium istället för kolfiber och med den rådande trenden med bredare och bredare styren inte mer än medelbrett trots sina 685 mm. Det är dock fullt tillräckligt för stigåka för oss av normal kroppsbyggnad och Eastons vinklar och balans mellan styvhet och komfort är utmärkta. Även sadelstopen är av aluminium istället för kolfiber men har fortfarande två skruvar för steglös inställning av sadelvinkeln och höjdmarkeringar på röret för att det ska vara lätt att ställa in samma höjd varje gång efter en tillfällig sänkning. Varför har inte alla sadelstolpar detta?

Sammanfattning

”Den idealiska partnern för krävande bergscykling och din favorit på den lokala rundan” skriver Canyon på sin webbsajt och det är faktiskt inte bara marknadsföringstjafs. Nerve AM är väldigt allsidig och fixar allt från rent grusvägsrejs till en dag i en bikepark utan mer än ett däckbyte och lite pumpning på gaffel och dämpare. För heldagsutflykter med många höjdmeter både uppför, plattför och nedför är Nerve AM 7.0 ett mycket bra val.

Canyon har till 2010 bibehållit Nerve AM-seriens fina neutrala åkegenskaper och har framför allt genom att specificera årets deluxemodeller av Fox fjädringskomponenter gjort en mycket bra cykel ännu bättre. I det här fallet är nyare alltså bättre och bortsett från växlingar fram erbjuder årets mellanmodell väl så hög prestanda som fjolårets top of the line. Även om just Nerve AM 7.0 blivit märkbart dyrare än förra årets modell får köparen väldigt mycket för pengarna och de svagheter som vi ifjol upplevde att Nerve-AM serien hade är förbättrade.

Länkar:

Vårt test av 2009 Canyon Nerve AM 9.0 HS
Tillverkarens information
Canyon Sverige

Kommentera och diskutera

Cykling i inboxen

Upptäck veckans höjdpunkter från Happyrides redaktion, forum och Köp & Sälj.
Få också chans att vinna fina priser i våra medlemstävlingar.
8 900 cyklister är redan med – häng på du också!

Inget spam – avsluta när du vill.

Författare

Mikael Jonsson

KÖP & SÄLJ