Falun gör sig beredda på cykelfest

Datum:
26 maj 2015 12:06

Foto: Mattias Lindqvist

I helgen är det dags för Scandianvian Outdoor Games i Falun. På happy har så klart diskussionen gått hetast kring Canyon Enduro Sprint som går av stapeln på söndagen. Men det är fler tvåhjuliga event som kan vara värda att kolla in för den intresserade.


Ser man på programmet för SOG, som det kallas, så kan man konstatera att cykling är en av de mest tongivande sporterna under helgen. Vi ser bland annat en slopestyletävling, ett stadsrace på mtb, guidade turer, klassikern Långa Lugnet och så klart endurotävlingen, som är deltävling 2 i Enduro Sweden Series by Canyon. Missa inte att happymtb.org kommer att fotografera både Canyon Enduro Sprint och Långa Lugnet. Så håll utkik efter banderollen och se riktigt snabb ut!

Förutom att det är praktisk cykling av alla de slag kommer även flera tillverkare att ställa ut sina cyklar för besökare att kika på. Här nedan är en sammanfattning av allt som händer kopplat till cykel.

 

Fredag 29 maj på Stora Torget i Falun

Canyon Slopestyle Jam
Några av landets mest lovande unga cyklister kör ett kort och intensivt jam mitt på Stora Torget i Falun. Det kommer att flippas, snurras och flygas hej vilt. Missa inte! Canyon Slopestyle Jam drar igång vid 18-tiden.

Cannondale City MTB Race
Det här är en spännande nyhet för i år och lite av ett test… 16 inbjudna cyklister tävlar i heat om fyra längs en 450 meter lång bana på Stora Torget. Tävlingen avgörs i en klassisk stege fram till finalen. Canyon City MTB Race startar 19.30.

Falu Stigcyklisters Guldkorn
Följ med Falu Stigcylister på en tur till några av Faluns bästa stigar. Avslappnat tempo. Turen startar på Stora Torget och avslutas med after bike på Smak Tapas & Mera.
Lördag 30 maj på Lugnet

Långa Lugnet
Lördag är långloppsdag och det är åter dags för Långa Lugnet. Nyheter för i år är bland annat en kraftigt förbättrad första loop där masterstarten försvunnit och flera grusvägspartier är utbytta mot stigar och fina traktorspår. Andra nyheter är Korta Lugnet som består av de två första looparna, ca 40 km samt att damelitklassen har en separat start en timme innan övriga för att få chansen att tävla på samma villkor som herreliten.
Barnens MTB-lopp
En annan nyhet för i år är Barnens MTB-lopp som är ett enkelt race för alla barn mellan 0-10 år. Ingen tidtagning och barnen väljer själva om de vill köra korta eller långa banan. Alla barn som deltar får medalj och present!

Clinics & Turer
Under lördagen ordnas ett antal spännande MTB-clinics varav flera handlar om enduro – perfekt för dig som är på plats och värmer upp inför söndages enduro-race.

 

Söndag 31 maj på Lugnet

Canyon Enduro Sprint
Söndag är enduro-dag och det är dags för Sveriges äldsta sanktionerade enduro-race – Canyon Enduro Sprint som numera arrangeras av Falu Stigcyklister. Tävlingen kommer att avgöras längs en bana med 7 specialsträckor fördelade över ca 25 km. Tävlingen är fulltecknad sedan flera veckor, men det dyker upp platser till försäljning då och då här på Happy, håll utkik.

Clinics & Turer
På söndag arrangeras även ett antal clinics med fokus på Cross Country och även Stigcykeltur för tjejer med She Rides som kommer bli riktigt trevlig.

 

För mer information eller om du vill anmäla dig till någon av eventen så kan du gå in på outdoorgames.se.

Diskutera och kommentera

Cykling i inboxen

8 900 cyklister får redan Happyrides nyhetsbrev – gör som dem!
✓ Redaktionens bästa artiklar
✓ Utvalda annonser från Köp & Sälj
✓ Populära forumtrådar
✓ Exklusiva tävlingar

Inget spam – avsluta när du vill.

Författare

Bengt Luthman

KÖP & SÄLJ