Den tyska postorderfirman Rose uppdaterar sitt MTB-utbud rejält till 2015. HappyMTB har testat 2015 års nyheter på plats i Kitzbühel i Österrikiska Alperna. I enlighet med rådande trender låg fokus mycket på #epicenduromadness.
Text och foto: Björn Olsson (bjorn@happmtb.org) och Anders Jansson (aj@happymtb.org)
Till 2015 har Rose gjort stora ingrepp i segmentet utförsorienterade cyklar. Samtliga MTB-modeller förutom downhillhojen The Unchained har uppdaterats med förändrade länkage, nya rör och modernare geometri. Ställs de olika cyklarna bredvid varann syns det att ingenjörerna har öppen planlösning på designkontoret. De olika ramarna är slående lika varandra i formgivning, four bar-länkage och identiska infästningar. Smart eftersom det håller reservdelslistan kort, men det var stundtals svårt att hålla reda på modellerna under pressvisningen.
Tyska som de är så har Rose en del vettiga ingenjörslösningar. De pratade varmt om den interna kabeldragningen som var enklare att hantera i år med en rejäl slits vid vevlagret för att smidigt lirka ut vajrarna. En lösning som åtminstone Canyon haft i många år och säkert andra också, så någon vidare nyhet är det inte utanför Bocholt där Rose-cyklarna ritas.
En riktigt bra lösning är däremot det nya växelörat med gänga för 12 mm axel. Det känns som en betydligt billigare mutter än att gänga fast axeln direkt i kedjestaget och denna lösning lär dyka upp hos konkurrenter framöver.
Uncle Jimbo
Roses stora endurovapen har fått 27,5-hjul i år. Uncle Jimbo är en typisk europeisk endurocykel med 160 mm slag fram och bak, ett lägre styrrör än tidigare år samt en gaffelvinkel på 66 grader.
Ramen är helt nyutvecklad för i år och har likt de andra cyklarna i familjen fått smartare vajerdragning och det fyndiga växelörat.
Intryck (Beo)
Testcykeln var utrustad med en Fox 34-gaffel, Mavic crossmax-hjul med tillhörande däck, samt Sram X01-komponenter. På testspåret kändes Uncle Jimbo väldigt trygg i alla farter utan att för den delen kännas helt livlös. Pressades cykeln svarade den direkt och utan några märkligheter, det gick utmärkt att köra rejält fort på hojen och överraskningarna uteblev. Geometrin kändes väldigt välbalanserad och neutral och lite mer trygg än lekfull, ville jag ta det lugnt en stund och bara åka med så tog sig cykeln ner av sig själv. Samtidigt bjöd den på stora leenden under press och cykeln är kapabel i även i hög fart med en mer aktiv åkstil. Uncle Jimbo är ett vettigt val för cyklisten som vill ha en hoj för såväl fjäll, skog och bikeparks och som inte har något emot lite extra vikt i utbyte mot trygghet när det går fort. Det är en vettig cykel att växa i men kanske i anonymaste laget för de som föredrar finlir i fullfart.
Referensbanan för cyklarna Uncle Jimbo, Granite Chief och Root Miller var toppleden Flechalm Trail från det närmaste berget som gav 1000 höjdmeter på sju kilometer, och innehöll några kortare klättringar. Leden varvade flowiga partier på sandig jordmån, snabba off camber-svängar på grus, bra och dåliga berms, djupa brake bumps, fullfartssträckor på smal, lagom brant rak stig samt en hel del rotiga, branta sektioner med leriga tajta svängar. En god mix av allt utom stenkistor som helt verkade saknas på berget.
Granite Chief
En cykeltyp som alltid går hem på svensk stig. Granite Chief har 150 mm slaglängd fram och bak, halvflack gaffelvinkel och 27,5-hjul. Modellen genomgick en stor uppdatering ifjol då den bland annat fick 27,5-hjul men har alltså uppdaterats igen för att passa in i Roses familj av heldämpade cyklar. Granite Chief kommer även i extra small.
Intryck (Beo)
Testcykeln var utrustad med fox 34-gaffel, X0/X9 komponenter, Hans Dampf-däck samt Sram Guide-bromsar med lite luft i tyvärr.
På stigen märktes det att Granite Chief är en mindre cykel än Uncle Jimbo. Cykeln kändes inte fullt så förtroendeingivande genom stöket, det krävdes en mer aktiv stil för att åka fort. Hojen var i storlek large men kändes inte märkvärdigt lång för mina 183 cm.
Med foxbakdämparen i öppet läge var cykeln en smula livlös, bakänden gjorde ett bra jobb att jämna ut stöket men uppmanade inte till lek. Som personlig preferens är jag lite allergisk mot känslan av att nyttja hela slaget i vanlig åkning och här var just linjäriteten begränsande. I trail-läget däremot levde cykeln upp ordentligt, Den blev betydligt poppigare och mer livfull. Den höll sig högre i slaget och filmsladdarna, eller ”Scandinavian flicks” som de numera heter, blev bredare och mer effektfulla. Tyvärr tappade jag tryck i bakbromsen titt som tätt vilket drog ner helhetsupplevelsen en aning. Så ta intrycken med en nypa salt, det är ganska givet att cykeln känns mindre förtroendeingivande när bromspunkten kommer flera meter senare in mot kurvorna. Cykeln testades på eftermiddagen när nattens regn torkat upp, så banan var generellt mer snabbrullad.
Granite Chief är en välbyggd och bra stigcykel som är lättare och smidigare än Jimbo och bör passa fint som en hela-berget-cykel för vanligt plattsvenskt normalbruk. Hojen gör sig utmärkt i stora berg också, med rätt inställning på dämpare och åkare är den rolig och riktigt snabb.
Root Miller
Fläskiga tjugonior är populära och det har Rose snappat upp. Ramen är helt omgjord för 2015 med kortare styrrör och kedjestag, flackare gaffelvinkel och alltigenom modern geometri, det märks att utvecklarna haft stort fokus på att få AM-hojen Root Miller rätt. Med 130 mm i slag är den gjord för seriösa fartövningar.
Intryck (Beo)
Testcykeln var utrustad med en Revelationgaffel på 130 mm, en rockshoxdämp i bak, Shimano SLX/ XT-växlar, Formula-bromsar och 29″ Spank-hjul skodda med Mountain king 2,4”. På stigen var cykeln helt enkelt skitsnabb. De större hjulen åt effektivt brake bumps och rullade rysligt fort i den högre terrängen på berget. Root Miller kändes förtroendeingivande i nästan alla situationer, trygg i höga hastigheter men även förvånansvärt lekfull och rapp. I tajt skogsterräng med mycket rötter gav cykeln ibland lite busskänsla för mig som är ovan vid så stora hjul, men kändes ändå betydligt rappare än jag hade vågat hoppas på. Root Miller var rolig på riktigt i grundutförande och den kommer dessutom att erbjudas i en gaffeltrimmad variant under epitetet Supertrail, med en 140 mm gaffel istället för 130 mm som satt på testcykeln. Den känns som ett bra vapen i svensk enduroterräng och det ska bli kul att se vad den går för i vanlig plattskog.
Några vikter på cyklarna får ni inte reda på här. Ramarna på testcyklarna var fortfarande på prototypnivå och till produktionscyklarna kommer rörsatserna att anpassas till varje unik modell. Dessutom är halva grejen med Rose att du själv bestämmer vilka delar som ska sitta på vid leverans med hjälp av beställningsverktyget online, och därför själv (i samarbete med din plånbok) bestämmer vad du vill att cykeln ska väga.
Ground Control
Ground Control hette tidigare Jabba Wood och har likt resten av cyklarna blivit helt omdesignad och fått 27,5-hjul. Modellen är tänkt till det tyskarna kallar touring, de själva ser cykeln som lämplig till långa turer i lättare terräng och cykeln har 130 mm fjädringsväg fram och bak och en gaffelvinkel på 69 grader. En bra sak med Ground Control är att den likt Granite Chief säljs i storlek XS, om än med en något mindre fjädringsväg i bak, 115 mm istället för 130.
Intryck
På grund av den mesiga pitchen (vadå touring liksom?) hamnade cykeln långt ner i priolistan och någon provcykling hanns inte med.
Dr Z
Roses 29er Dr Z får sig en rejäl uppdatering till 2015.
Från att ha varit en 29er med inriktning mot touring blir nya Dr Z betydligt mer raceinriktad. Ett kortare styrhuvud och längre reach ska ge en mer utsträckt framåtlutad sittposition än tidigare. Styrvinkel har brantats till med en halv grad och kedjestagen kortats in något vilket ska ge ett kvickare uppträdande. Slaglängden är 100 mm fram och bak.
Ramtekniska detaljer delas med märkets övriga cyklar. Den nya bakdämparinfästningen gör att enbart ett flaskställ ryms i ramen.
Intryck (AJ)
Testcykeln var utrustad med X0-komponenter och gaffel/dämpare från Fox. Vikten mättes till 12,2 kg.
Någon klassisk svensk långloppsterräng med platt trampande långa partier var svår att uppbringa i området. Lättåkta grusvägar finns det förvisso gått om men de går oftast rejält brant upp eller nerför bergen.
Den mer framåtlutande sittställningen ger mer tryck på framhjulet och gör att Dr Z klättrar bättre än tidigare modell som blev väl lätt fram i branta backar. Med öppen dämpare bak gungar det en del i klättringar och Dr Z kräver plattform för att dels motverka gunget men främst för att lugna det mentala att ingen effekt går förlorad.
Den nya kvickare geometrin gör cykeln något enklare att få runt men ger samtidigt ett mer nervöst intryck än tidigare och kräver mer av cyklisten, speciellt då det går utför. En sänkstolpe är välkommet i branta tekniska nerfarter.
Dr Z har genomgått stora förändringar sedan vi senast testade den 2012. Nu känns Dr Z som en modern 29er. Användningsområdet har också skiftats från touring till att bli mer av en renodlad långloppscykel.
Mr Big och Psycho Path
Roses hardtails i kolfiber får en helt ny design till 2015. Psycho Path som tidigare hade 26-tumshjul tar klivet upp till 27,5. Därmed försvinner 26-tum helt ur Roses MTB-sortiment på cyklar under 160 mm slaglängd (undantaget Dirt- och Slopestyle-modellerna). Mr Big har som tidigare 29-hjul.
Användningsområdet för Mr Big är enligt Rose långlopp/marathon medan Psycho Path lämpar sig mer för knixiga XC-banor och sprint-race.
Sittpositionen på de båda är också inriktade mot race och tävling. Längden på styrhuvudet har kortats in rejält jämfört med tidigare modeller och är cirka 40 mm kortare på Psycho Path och 30 mm kortare på Mr Big. Styrvinkeln har brantats till med en halv grad mot tidigare för att ge ett kvickare uppträdande.
För att öka komforten i sadeln har diametern på sadelstolpen reducerats från 31,6 till 27,2 mm. Samtidigt har ramens sadelrör gjorts kortare för att få ett länge utstick på sadelstolpen som därmed tillåts flexa mer.
Den tidigare 135 mm bakaxeln med snabblås har fått ge vika för mer modern genomgående 142×12-axel där växelörat, precis som på övriga modeller, har inbyggda gängor för bakaxeln.
Båda ramarna är förberedda för Shimanos elektriska XTR Di2. Batteriet är avsett att monteras i sadelröret och kopplingsboxen får plats i diagonalröret framför vevlagret. Ramarna har också speciella ramgenomföringar för el-kablarna.
Intryck
Mr Big visades enbart upp som lös ram och inga kompletta cyklar fanns att tillgå.
Psycho Path fanns i flera olika utrustningsalternativ med bland annat nya mekaniska XTR monterat. Den modellen vägde in på 9,45 kg.
Tyvärr fanns bara storlek Medium att tillgå vilket inte alls ger en rättvist bild för någon som är 186 cm och intrycken utelämnas därför.
The Tusker
Sist men absolut inte minst är Roses nya fatbike The Tusker. Fatbikes ser ut att bli 2015 års stora trend. Från att ha varit en smal nisch kommer flera stora tillverkare med feta cyklar till 2015. Rose är inget undantag och vill vara med på tåget. Det viskades dock lite om att Roses fethjuling främst kommit till efter önskemål från skandinaviska cyklister.
Enligt Rose är Tusker en cykel för snö och mjuka underlag men den kan även fungera som en vanlig stigcykel. Namnet Tusker kommer för övrigt från en afrikansk elefant med stora betar.
Det är inte bara däcken som är feta på Tusker. Hela cykeln ger ett massivt intryck med sina tjocka ramrör och förstärkningar. Tusker är avsedd för 4,0-tum breda däck och ramen har 170 mm brett baknav. Vevlagerbredden är 100 mm. Axlarna är genomgående fram och bak.
Ramen har justerbara dropouts som ger möjlighet att antingen använda växlar eller att köra singlespeed/navväxlar. När nu möjligheten till singlespeed finns hade vi gärna sett att sadelstaget var delbart för att kunna använda beltdrive (remdrift). När konstruktören Max hörde om våra önskemål tittade han direkt ned på sadelstaget och det såg ut som om han funderade över om en sådan lösning skulle kunna gå att genomföra.
I fronten kommer det att sitta antingen 80 mm dämpad gaffel eller stel gaffel av Roses eget fabrikat i kolfiber eller aluminium.
Intryck (AJ)
Den stora elefanten var utrustad med Sram 1×11 och en 80 mm RS Bluto-gaffel och vägde in på 15,46 kg utan pedaler.
Vid de första tramptagen kändes Tusker som en normal fatbike. Skenet bedrar alltid med fatbikes och de ser ut att rulla betydligt trögare än vad de faktiskt gör. Första svängen avslöjade dock att allt inte stod helt rätt till. Initialt krävdes betydande kraft i styret för att få framhjulet att överhuvudtaget reagera. Väl i sväng ville framhjulet sedan fortsätta att svänga av egen vilja och det krävdes kraft för att hålla mot. Det något märkliga uppträdandet sades vara ett resultat av däcken som satt monterade. Vi provade att både fylla på och släppa ur luft men uppträdandet var detsamma. De färdiga produktionscyklarna kommer att få helt andra däck och där Schwalbes kommande fatbike-däck Jumbo Jim diskuterades som ett alternativ.
Någon snö gick tyvärr (?) inte att uppbringa i den 25-gradiga värmen så det blev Tuskers uppträdande på hårdare barmark som fick utvärderas. I området finns ett 2,1 km långt flow-trail med 450 hm fallhöjd och 55 kurvor. Underlaget är mestadels slätt men har partier av rejäla rotmattor. När vi väl kom underfund med det märkliga uppträdandet från däcken blev resan ner riktigt underhållande. Det är främst greppet i däcken som är fatbikens stora styrka. Trots relativt lågt mönster greppar däcken ordentligt i de tighta kurvorna. Det går att bromsa mycket effektivt utan tendens att tappa grepp. Cykeln klättrar även riktigt bra med avseende på greppet bak.
Om en dämpad framgaffel är nödvändigt på fatbike kan diskuteras. I normalfallet, på mjuka underlag i lugnare tempo, blir det lite kaka på kaka med dämpad gaffel då däckvolymen tar hand om de flesta ojämnheter från underlaget. Den om åker mer aggressivt kan dock uppskatta dämpad gaffel. Främst då dämpningen ger betydligt bättre kontroll av framhjulet som med stel gaffel studsar okontrollerat upp och ner.
Ramen med dess design och grova ramrör känns dock något överbyggd. Bara för att det är en fatbike behöver inte allt vara fett. De grova sadelstagen tog även i vaderna vid cykling. Produktionsramarna får svängda stag som ska minimera detta problem. Kedjestagen hade däremot bra frigång för hälarna.
Utbudet av fatbikes kommer troligtvis att svämma över nästa säsong. Med sina justerbara dropouts som erbjuder möjlighet till singlespeed sticker Rose ut lite från mängden. Även om några andra tillverkare också har den lösningen är merparten av fatbikes avsedda för växlar. Får Tusker dessutom möjlighet till beltdrive har Rose en produkt få andra kan erbjuda.
Roses MTB-nyheter 2015
Modell Hjulstorlek Alu/Kolfiber Slaglängd Mr Big 29 Kolfiber HT 100 Psycho Path 27,5 Kolfiber HT 100 Dr Z 29 Alu FS 100 Root Miller 29 Alu FS 130 Root M Supertrail 29 Alu FS 140 Ground Control 27,5 Alu FS 130 Granite Chief 27,5 Alu FS 150 Uncle Jimbo 27,5 Alu FS 160 Soul Fire 26 Alu FS 185 The Jester 26 Alu FS 90 Slopestyle The Bruce 26 Alu HT 100 Dirt/4X The Tusker 26 Fatbike Alu HT 80 alt 0
Priser och tillgänglighet
Priser och utrustningsnivåer för 2015-års modeller presenteras i samband med nya Rose-katalogen i november.
Första titt – Rose landsväg 2015































