Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Man kan ju få fram en procent på försämring...
Förstår att elbilar är ett laddat ämne för alla boomers, men jäklar så det skrivs flitigt här och det är ju kul... På ett cykelforum.
Ursäkta mig. Jag ville bara skoja lite. Visste inte att det var olämpligt att skämta.Att fråga om Tesla har bra battterier på ett Teslaforum är väl lite som att fråga om Gud finns på ett pingstkyrkoforum?
Han syftar på antalet mil som krävs. Det är en myt baserad på en extremt felaktig studie som en tog hänsyn till tillverkning av dieselbilen eller tillverkning/frakt av olja/diesel utan endast utsläpp enligt NEDC när bilen kördes. Medans på elbilen räknades allt med från tillverkning av bil till tillverkning av el som sedan användes. Man använde också data som var gammal gällande elbilstillverkningen och förutsatte ett extremt smutsigt elnät. Etc etc.Hur kan det vara det? Har inte prisskillnaden skett eller hur menar du?
Vilken del av mitt inlägg som kan jämföras med något så grovt som t.ex. "5G sprider Covid" menar du?
De är flera faktorer som kan påverka.Om jag köper en bil med 120 kW batteri och DC snabbladdning, kan jag ladda den någonstans i Jönköping snabbt eller hur funkar det?
Nu var det väl elbilslobbyn som påstod att den var felaktig, såvitt jag minns gjordes väl studien av ett tyskt välrenommerat forskningsinstitut. När det gäller embodied energy kollade man väl skillnaden på att bygga en dieselbil och en elbil, där naturligtvis batteriet ligger elbilen i fatet. Sedan räknade man på de förbrukningssiffror som finns, antog tysk elmix (vilket är ganska rimligt i Tyskland). Visst kan man alltid hitta brister i en studie, men så felaktig som elbilslobbyn ville få den till var den definitivt inte.Han syftar på antalet mil som krävs. Det är en myt baserad på en extremt felaktig studie som en tog hänsyn till tillverkning av dieselbilen eller tillverkning/frakt av olja/diesel utan endast utsläpp enligt NEDC när bilen kördes. Medans på elbilen räknades allt med från tillverkning av bil till tillverkning av el som sedan användes. Man använde också data som var gammal gällande elbilstillverkningen och förutsatte ett extremt smutsigt elnät. Etc etc.
Studien var helt åt helvete. Man kan älska bensin och diesel och ändå förstå att den är fel när man går igenom den.Nu var det väl elbilslobbyn som påstod att den var felaktig, såvitt jag minns gjordes väl studien av ett tyskt välrenommerat forskningsinstitut. När det gäller embodied energy kollade man väl skillnaden på att bygga en dieselbil och en elbil, där naturligtvis batteriet ligger elbilen i fatet. Sedan räknade man på de förbrukningssiffror som finns, antog tysk elmix (vilket är ganska rimligt i Tyskland). Visst kan man alltid hitta brister i en studie, men så felaktig som elbilslobbyn ville få den till var den definitivt inte.
Pss som man kunde se att elbilslobbyns ”sågning” av den också är fel när man går igenom den, åtminstone vi som jobbar inom ecodesign-området. Så sanningen ligger väl nånstans mittemellan.Studien var helt åt helvete. Man kan älska bensin och diesel och ändå förstå att den är fel när man går igenom den.
Jag jobbar inte inom ecodesignområdet. Antar att jag inte är kvalificerad att fortsätta diskussionen.Pss som man kunde se att elbilslobbyns ”sågning” av den också är fel när man går igenom den, åtminstone vi som jobbar inom ecodesign-området. Så sanningen ligger väl nånstans mittemellan.
Här har f.ö. DN gjort en jämförelse, tyvärr bakom betalvägg.
![]()
Klimatsmartaste sättet att tänka vid bilbytet – DN har jämfört två alternativ
Diesel mot elbil utsläppwww.dn.se
Lite klassisk ooms härskarteknik igen?Jag jobbar inte inom ecodesignområdet. Antar att jag inte är kvalificerad att fortsätta diskussionen.
Det är väl ändå rätt kul att skämta om Tesla, det får du ha.Ursäkta mig. Jag ville bara skoja lite. Visste inte att det var olämpligt att skämta.
På den här siten hittar man elbilsladdareOm jag köper en bil med 120 kW batteri och DC snabbladdning, kan jag ladda den någonstans i Jönköping snabbt eller hur funkar det?
Och för att svara på frågan så finns det en Ionity laddare i Gränna på 350KW vid Circle K macken, dvs rando fika samtidigt som man laddar.På den här siten hittar man elbilsladdare
EV Charging Map
uppladdning.nu
Ja, det där är väl en av de bättre studier som gjorts, med jämförbara bilar (förutom räckvidd då) och kvalitet på indata som bör bara likvärdig. Men även där är dieselbilen bättre över 20.000 mil med tysk elmix. Allt beror på elmixen. Och om batteribyte blir nödvändigt i elbilen.![]()
Elbil renare än dieselbil i Europa
Det poppar ständigt upp nya studier som jämför miljö- och klimatavtrycket hos elbilar med bensin- och dieselbilar. Volkswagen har genomfört en intressant studie som jämför två likvärdiga bilar – en elektrisk och en dieseldriven.teknikensvarld.se
![]()
Säger man att linjerna möts vid 12000 mil, så har jag i alla fall 20 år kvar dit med nuvarande bil och körmönster.
Förutsatt att du laddar med EU energimix. Med svensk vatten/kärn/vind-kraft så går det förstås mycket snabbare.Säger man att linjerna möts vid 12000 mil, så har jag i alla fall 20 år kvar dit med nuvarande bil och körmönster.
Vårt elnät sitter ju ihop med Europas så... likaså atmosfären. Men om man vill kan man ju även blanda in biodiesel i ekvationen, vilket vi har rätt mycket inblandat i vår svenska diesel.Förutsatt att du laddar med EU energimix. Med svensk vatten/kärn/vind-kraft så går det förstås mycket snabbare.
Ja, jag hittade den kartan efter lite googling! Tack!
Varför ska man räkna med ett batteribyte på 20k mil, dummaste jag hört.Ja, det där är väl en av de bättre studier som gjorts, med jämförbara bilar (förutom räckvidd då) och kvalitet på indata som bör bara likvärdig. Men även där är dieselbilen bättre över 20.000 mil med tysk elmix. Allt beror på elmixen. Och om batteribyte blir nödvändigt i elbilen.
Det var svenska IVL som gjorde ”studien” och den passerade inte peer review iom alla felaktigheter, så det blev aldrig publicerad utanför deras egna kanal.Nu var det väl elbilslobbyn som påstod att den var felaktig, såvitt jag minns gjordes väl studien av ett tyskt välrenommerat forskningsinstitut. När det gäller embodied energy kollade man väl skillnaden på att bygga en dieselbil och en elbil, där naturligtvis batteriet ligger elbilen i fatet. Sedan räknade man på de förbrukningssiffror som finns, antog tysk elmix (vilket är ganska rimligt i Tyskland). Visst kan man alltid hitta brister i en studie, men så felaktig som elbilslobbyn ville få den till var den definitivt inte.
Om stod det. Dock är ju erfarenheterna än så länge begränsade. Garantierna brukar ju vara 8 år eller 16.000 mil, och då 70%. Ger väl en fingervisning.Varför ska man räkna med ett batteribyte på 20k mil, dummaste jag hört.
Då är det olika studier vi sett, den jag hört det var ett j-a liv kring var tysk.Det var svenska IVL som gjorde ”studien” och den passerade inte peer review iom alla felaktigheter, så det blev aldrig publicerad utanför deras egna kanal.
Men nu finns det ju dock ett ganska stort antal elbilar som passerat detta miltal och för t ex Tesla så har degraderingen inte varit i närheten av några 30%.Om stod det. Dock är ju erfarenheterna än så länge begränsade. Garantierna brukar ju vara 8 år eller 16.000 mil, och då 70%. Ger väl en fingervisning.
Gissningsvis är det samma då en tysk lobbygrupp plockade upp IVL-studien och sprang med den. Jobbat med detta ganska länge nu så jag har god koll på just denna uppståndelsen. Allt kommer tillbaka till IVL-studien med data från (om jag kommer ihåg rätt) 2012.Då är det olika studier vi sett, den jag hört det var ett j-a liv kring var tysk.
Svårt att hitta tillförlitliga siffror gällande framställning iom att oljebolagen inte är så sugna på att redovisa det. Men jag hittade denna som verkat grävt bra i det https://innovationorigins.com/en/producing-gasoline-and-diesel-emits-more-co2-than-we-thought/ så då får man lägga till 24-30%.https://chargefinder.com/se är en bättre karta för laddare tycker jag.
Vill man jämföra CO2-utsläpp (som inte är det enda som släpps ut ur avgasröret) så är https://www.carboncounter.com en intressant sida. MIT ligger bakom. Där kan du jämföra olika avgas- och batteribilar avseende CO2.
Glöm inte bort att fossila bränslen gör slut på energi under flera delar av sin framställning också, precis som ett batteri. Det räknas inte med alla gånger.
Om stod det. Dock är ju erfarenheterna än så länge begränsade. Garantierna brukar ju vara 8 år eller 16.000 mil, och då 70%. Ger väl en fingervisning.
Det var Ifo Institut (forskningsinstitut) som gjorde den tyska studien, den tittade på en Tesla Model 3 (fanns de 2012?) och en Mercedes nånting. Men oavsett, det blev ett jävla liv på elbilslobbyn iaf, bl.a. på Teslas lobbysajt vad-den-nu-heter.Gissningsvis är det samma då en tysk lobbygrupp plockade upp IVL-studien och sprang med den. Jobbat med detta ganska länge nu så jag har god koll på just denna uppståndelsen. Allt kommer tillbaka till IVL-studien med data från (om jag kommer ihåg rätt) 2012.
Ska kika på den tyska också. Ser direkt ett problem med siffrorna gällande Golfarna. De lägger endast till 10% för hela produktionskedjan gällande bränslet. Sedan misstänker jag att de utgått ifrån NEDC-körcykeln när de räknat på co2/km iom att detta var från 2017. Så den siffran är i princip omöjlig att nå i verkligheten utan den är i realiteten mycket högre.Det var Ifo Institut (forskningsinstitut) som gjorde den tyska studien, den tittade på en Tesla Model 3 (fanns de 2012?) och en Mercedes nånting. Men oavsett, det blev ett jävla liv på elbilslobbyn iaf, bl.a. på Teslas lobbysajt vad-den-nu-heter.
Edit: Ser nu att artiklar om båda studierna (Ifo resp IVL) länkas i TV-artikeln här ovan.
Nu är det ju inte så vanligt att varken batterier eller motorer havererar, däremot vet vi att alla batterier försämras över tid och förr eller senare måste bytas. Jag tycker att 70% är ganska kasst, och det av en idag redan kort räckvidd från början.Tjena!
Garantin på Volvon och BMWn som står på min uppfart är markant kortare än 8 år. Men en motor som havererar är ju billigt att byta.. Eller?
Du förutsätter att det tappar 30%, med en vettig temperering så kommer det dröja, förmodligen längre än bilens livslängd i övrigt.Nu är det ju inte så vanligt att varken batterier eller motorer havererar, däremot vet vi att alla batterier försämras över tid och förr eller senare måste bytas. Jag tycker att 70% är ganska kasst, och det av en idag redan kort räckvidd från början.
Strax över 10% på 32k mil.
Känns acceptabelt helt klart.
Kanske inte riktigt jämförbart men säg den förbränningsmotor som har kvar 90% av hk efter 30k mil.
Hur ser det ut på ex.vis M3 då, den har ju av nån anledning sämre garanti än MS/MX? Och framförallt, hur ser det ut för elbilar för medelsvensson, t.ex. koreanerna eller folkvagn? 70% tog jag fr garantivillkoren.Du förutsätter att det tappar 30%, med en vettig temperering så kommer det dröja, förmodligen längre än bilens livslängd i övrigt.
Här är t ex Teslas snittdegradering för MS/X till 32 000 mil.
Visa bilaga 494574
Framför allt är tidens tand ett osäkert kort angående batterier, lång sträcka under kort tid verkar gå rätt bra.Om stod det. Dock är ju erfarenheterna än så länge begränsade. Garantierna brukar ju vara 8 år eller 16.000 mil, och då 70%. Ger väl en fingervisning.
Ja, väldigt osäkert. Men leasing- och förmånsbilsfolket behöver ju inte bry sig om det, utan det blir ju ett problem för de verkliga miljöhjältarna, dvs de som håller bilarna rullande länge. Det vore ju en riktig miljömässig backlash om bilars livslängd faller till 10-12 år eller liknande pga uttjänta batterier som är för dyra att byta. Eller så nöjer sig dessa miljöhjältar om batteriet håller till/från jobbet, laddar hemma över natten, och undviker långresor. Sådant återstår att se.Framför allt är tidens tand ett osäkert kort angående batterier, lång sträcka under kort tid verkar gå rätt bra.
Elbilslobby, miljöhjältar.... Det finns en krass ekonomisk sida som talar för elbilar även om de ha begränsad räckvidd osv. Man har helt enkelt redan nu stora fördelar som inte påverkar någon annan negativt. Utöver det slipper man en stinkande relik de flesta dagarna per år. Körde manuell Saab i måndags, ett straff jämfört med elbil.Ja, väldigt osäkert. Men leasing- och förmånsbilsfolket behöver ju inte bry sig om det, utan det blir ju ett problem för de verkliga miljöhjältarna, dvs de som håller bilarna rullande länge. Det vore ju en riktig miljömässig backlash om bilars livslängd faller till 10-12 år eller liknande pga uttjänta batterier som är för dyra att byta. Eller så nöjer sig dessa miljöhjältar om batteriet håller till/från jobbet, laddar hemma över natten, och undviker långresor. Sådant återstår att se.
Menar du att bonus malus och höga skatter på bränsle och fordon inte påverkar någon negativt?Elbilslobby, miljöhjältar.... Det finns en krass ekonomisk sida som talar för elbilar även om de ha begränsad räckvidd osv. Man har helt enkelt redan nu stora fördelar som inte påverkar någon annan negativt. Utöver det slipper man en stinkande relik de flesta dagarna per år. Körde manuell Saab i måndags, ett straff jämfört med elbil.
Jag pratar om de gamla elbilarna och batterier. Läs inläggen.Menar du att bonus malus och höga skatter på bränsle och fordon inte påverkar någon negativt?
Köra Saab är alltid ett straff, oavsett vad man jämför med :-)Elbilslobby, miljöhjältar.... Det finns en krass ekonomisk sida som talar för elbilar även om de ha begränsad räckvidd osv. Man har helt enkelt redan nu stora fördelar som inte påverkar någon annan negativt. Utöver det slipper man en stinkande relik de flesta dagarna per år. Körde manuell Saab i måndags, ett straff jämfört med elbil.
Alla post-92. Om de inte misskötts såklart. Det säljs inte B20 idag längre.
10% är rätt mycket ändå men man är väl nere på runt fjärde ägaren då. Och då lär det avspegla sig på prisbilden.
Motsvarande bil för fjärde ägaren idag är nog totalt sett sämre maskinellt med de reparationer som oftast följer. Slipper byta avgassystem i alla fall.
Det här med att motorer skulle tappa massa effekt känns inte som en grej.