Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Är den där mtb:n och den 3-växlade de hojar du harvar runt på?En bra dag i dag, till skillnad från i går. Körde standardrundan på 1:55:05 med MTB:n. Är nog nere i samma tid som med den 3-växlade gubbcykeln nu. Det mesta stämde - trafiken, vädret, allt på cykeln funkade, nysmord kedja som inte hoppade av, pigg i benen etc. Jag hade även bytt bakdäck till lite bredare (41-42 mm) och höjt sadeln någon cm, så ytterligare ett lyft för cyklingen och känslan.
Tack! Det blir mestadels dessa två. Just nu är den 3-växlade havererad, så jag fixade iordning MTB:n istället, som stått i träda sen i våras med trasigt vevparti. Jag har även en racer, men kör inte så mycket på den. Mest lite längre landsvägsrundor, när andan faller på.Är den där mtb:n och den 3-växlade de hojar du harvar runt på?
Starkt isf.
Behöver du delar? Jag har ett 3-växlat Sachs Torpedo nav från sent 60-tal i delar. Oklart skick och vet inte om det är kompatibelt med ditt nav, men det är gratis och vi bor väl ganska nära varandraDet treväxlade Torpedo-navet havererade
Tack för erbjudandet! Jag ska ha det i åtanke. Jag har inte orkat ta tag i det ännu. Skulle behöva riva isär skiten och göra en ordentlig okulärbesiktning, men det ser rätt illa ut, är min initiala bedömning. Hjulet vobblar i sidled på navet, drivkransen likaså, metallen vid vänstra pilen i bilden nedan var inte bar tidigare och godset vid högra pilen är helt av. Jag vet inte hur mycket som kan räddas/återanvändas. Farsan sade sig ha ett komplett fungerande 3-växlat nav i reserv, men jag vet inte hur villig han är att släppa det. Jag återkommer!Behöver du delar? Jag har ett 3-växlat Sachs Torpedo nav från sent 60-tal i delar. Oklart skick och vet inte om det är kompatibelt med ditt nav, men det är gratis och vi bor väl ganska nära varandra
Det fanns ett lag som hette Team Crescent från 2000-2002. Det övergick sen i Team Bianchi Scandinavia/Nordic och var aktivt till 2004. Tommy Prim var teamchef. Lagtiteln och verksamheten var registrerad som ett Division III–lag med fokus på U23-cyklister. Jag gissar att det var någon av medlemmarna i det teamet du träffade.Finfin fikarunda i propagandaväder idag, blå himmel och nästan vindstilla.
När jag låg och kämpade i slutet för att få upp snittet över 30 så rullade det ikapp en herre i övre medelåldern på gravel och började snacka. Det var först lite kränkande men han var mycket trevlig. Han hade tydligen varit proffs i "Crescent" (har de haft något proffslag?). Jag är dålig på gamla svenska tävlingscyklister så vet inte om det var någon man ska känna till. Men jag hoppas det stämmer, för det kändes bättre att bli gravel-kränkt av ett f.d. proffs än av en random cykelgubbe.
Visa bilaga 792225
Helt olika generationer. Teamchefen född på 50-talet, de i laget födda i slutet av 70-talet/början av 80-talet.Han bor dessutom i Varberg, så det är inte helt omöjligt. De andra i laget verkar inte ha fyllt 50 än.
Älskar stravas AiVisa bilaga 792185
Nej, 162 i snitt, 178 som topp. 12 sekunder z1 och 2:23 z3...Saknas pulsmätning?
well, då är det väl tiden som AI tycker är för knappNej, 162 i snitt, 178 som topp. 12 sekunder z1 och 2:23 z3...
Det verkar som den tar titeln som en sanning. Ska testa den tesen...well, då är det väl tiden som AI tycker är för knapp
Heeeeeeelt underbar sommarkväll! Fick en nästan religiös känsla när jag susade fram på vägarna norr om stan i perfekt temperatur, lätt medvind, kvällssolen i ryggen, nyvaxad och tyst kedja, nyrakade och pigga ben, skönt swoshande hjul, allting bara stämde och flöt på och var så njutningsfullt!!! Jag bara skrattade rakt ut flera gånger, om någon såg mig måste de ha trott att jag rymt från en institution... Magi! :-)
Bara ett par veckor kvar innan höstens kvällsmörker gör sådana här efter jobbet-rundor omöjliga. Men försöker skjuta bort såna tankar nu.
Visa bilaga 788181
Någon form av snabbdistans ikväll. Ex-proffset jag cyklade med igår sade iofs att han brukade snitta 33 på sina grusrundor ()
Det ser otäckt härligt ut!
Stackare! Löpning!! Nej då hade det fått bli Netflix iställetStällde in pga regnvädret här. Det blev 2h löpning istället.
Hellre springa i lite regn än att dö tråkdöden på den stationära cykeln inomhus.Stackare! Löpning!! Nej då hade det fått bli Netflix istället![]()
Tråkdöden gav 4,5 mil z2, rätt stabilt i både kraft och puls.Hellre springa i lite regn än att dö tråkdöden på den stationära cykeln inomhus.![]()
Hahaha exakt samma här, kortare distans men 8 månader sen sist. Fasiken vad låren fick sig en omgångSnygg kan man inte påstå att den är, särskilt inte med de fula skärmarna, men nu är den iaf. rätt så funktionell för mitt ändamål. I dag slutmonterade jag den nya framväxeln och nu växlar cykeln som en, nåja 3x9-växlad, dröm. Lugn tur efter en regnig vilodag. Fint väder, men ganska blött i marken och lerigt på sina håll.
Benen börjar så smått återhämta sig efter den lilla löpturen i onsdags, de första löpstegen på typ 11 veckor. Det gick ok att cykla lugnt i dag, men jag har fortfarande problem att gå ned för trappor eller att resa mig från toasitsen utan att ta hjälp av armarna. Ska nog springa lite mer frekvent än var 11:e vecka framöver.
Visa bilaga 793044