[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?

Aron

Inventarie
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Happyredaktionen-spekulerar-2015-448x128.png


För nästan exakt ett år sedan publicerade vi en rad krönikor där Happyredaktionen siade om cykeltrenderna 2015. Vi förutspådde sotdöden för DH och såg starka livstecken hos 27+ och gravelbikes. Vi spånade om Enduro, Procore och elcyklar. Vi tänkte till kring organiserad stigcykling, träningshets och cykelns roll som transportmedel. Men då var då och nu är nu, och det som skiljer då från nu är att nu vet vi hur det gick.

Varje person gjorde fem förutsägelser och nu vill vi veta vem som hade mest rätt. Förverkligades våra trendspaningar? Här står öl, ära och stolthet på spel så döm oss rättvist.

oxr: http://happymtb.org/2014/12/31/oxr-spanar-pa-5-for-2015/
Westman: http://happymtb.org/2014/12/22/westmans-5-profetior-om-2015/
AJ: http://happymtb.org/2014/12/17/ajs-5-for-2015/
Bengt: http://happymtb.org/2014/12/15/bengts-siar-om-2015/
Aron: http://happymtb.org/2015/01/06/aron-spanar-om-2015/
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Formatet gör det svårt att kommentera vettigt.
Kan ni sammanställa allt med små rubriker i ett inlägg; typ en mening som nedan fast bättre skriven

"
Aron spådde minimalistskydd, fungerande stolpar, siffror, plusdäck, 1x för folket "

Westman ....

Är öl och ära på spel måste det gå rätt till... :)
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Enduro hypen var väl lite överdriven av alla. 1x11 kommer mer och mer ja, men det var väl knappast svårt att förutse.

En trend som jag tycker många missade är att det har blivit mycket mera priskrig på nätet med planet-x, canyon, cube och direktförsäljning av kina prylar etc.
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Kristoffer R skrev:
-------------------------------------------------------
> Formatet gör det svårt att kommentera vettigt.
> Kan ni sammanställa allt med små rubriker i ett
> inlägg; typ en mening som nedan fast bättre
> skriven
>
> Är öl och ära på spel måste det gå rätt
> till... :)


Jag leder ju, så här ändras ingenting. ;)
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Aron skrev:
-------------------------------------------------------
> Kristoffer R skrev:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Formatet gör det svårt att kommentera vettigt.
>
> > Kan ni sammanställa allt med små rubriker i
> ett
> > inlägg; typ en mening som nedan fast bättre
> > skriven
> >
> > Är öl och ära på spel måste det gå rätt
> > till... :)
>
>
> Jag leder ju, så här ändras ingenting. ;)

Haha :)
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Borde nog göras ett tyskt diagram om vinnaren ska koras.

Lite poänger i mina ögon....
Kanske AJ har rätt om Fatbike (vår Facebookgrupp "Fatbike Sweden" har vuxit mycket i år, från drygt 100 medlemmar till 337 i skrivande stund. XXL:s kampanjer tycks också i någon mån styra utveckling av fetcyklandet i vårt rike).

Westman sätter intressant fingret på "flowcykling" kontra tidshets i skogen. Är inte beteendet skiljelinjen mellan att ha "soul" för sysselsättningen eller ha cykeln som ett träningsredskap?

Aron grunnar kring siffernörderiet som en företeelse. I mina ögon en helt "osoulig" företeelse men den kommer helt säkert inte avta. Fast den diskussionen måste kanske ske någonstans för att känslan ska bli rätt i grejerna?

Bengt tror på 1 für alle, kan ju bara ha rätt på den punkten. Lättare cykel o enklare handhavande kan bara bli bra.

Sedan hoppas man ju att oxr har rätt om att cykeln som transportslag fått genomslag på allvar i år. Utifrån perspektivet av att jobba i en kommun tror jag i de flesta fall gott om planeringssidan i en kommun. Cykelbanor har nog dessvärre inte varit något politiker vinner väljare på, i alla fall inte på landsbygden, så det är inte högt prioriterat på den allmänna dagordningen. Drivmedelspriserna har också varit rätt billiga i några år och därmed har inte fokus från allmänheten varit på andra sätt att ta sig till jobbet heller (grovt generaliserat).

And the winner is.... delad seger för AJ och Aron
 
[Notis] - Cykeltrenderna 2015, hur gick det egentligen?
Nä men först får ni paketera gissningarna samt det rätta svaret om 2015 lite grann innan det här går att arbeta med!
 
Tillbaka
Topp