.

.
Jodå, man ska bara välja "Skicka privat meddelande" istället för "Nytt ämne".

Egentligen skulle man ju kunna ta bort "Nytt ämne" när man är inne i PM-vyn men hur kul skulle det vara?
 
.
För färgblinda: Den översta ellipsen är röd = fel. Den andra är grön = rätt.

pm.PNG ht=358




Lyckas man ändå klicka fel är det en ledtråd att man inte behöver välja mottagare när man skapar ett nytt ämne istället för ett PM. ;)
 
.
the_TnT skrev:
-------------------------------------------------------
> Lyckas man ändå klicka fel är det en ledtråd
> att man inte behöver välja mottagare när man
> skapar ett nytt ämne istället för ett PM. ;)

det kan också vara en ledtråd till att det uppenbarligen inte är tillräckligt tydligt eftersom folk gör fel med jämna mellanrum. det är lätt att skylla på användarna när utformningen av en funktion inte är så genomtänkt.

fast jag håller nog med jomper, det är samtidigt lite roligt. själv skrev jag ett ganska internt PM häromdagen i en tråd, låg uppe i flera minuter och det var ordentligt pinsamt. dock verkar det ha gått de flesta förbi så jag klarade mig precis :)
 
.
jomper skrev:
-------------------------------------------------------
> Egentligen skulle man ju kunna ta bort "Nytt
> ämne" när man är inne i PM-vyn men hur kul
> skulle det vara?


Helt rätt, punkt-trådar behövs lite då och då!
 
.
Gör man något idiotsäkert kommer det snart en bättre idiot. ;)

Jag har föreslagit att "Nytt ämne" ska döljas från PM-sidan, men de ytterst begränsade programmeringsresurserna vi har tillgång till behövs bättre på andra ställen. :/
 
.
the_TnT skrev:
-------------------------------------------------------
> Gör man något idiotsäkert kommer det snart en
> bättre idiot. ;)

Bättre upp! Gör det idotsäkert.
 
.
fredrikw skrev:
-------------------------------------------------------
> dock verkar det ha gått de flesta förbi så jag
> klarade mig precis :)
Det är vad du TROR :)
 
.
Hmm... vi kanske kanske talar om olika saker. Jag syftar på det fall där man väljer alternativet "Svara privat". Då citeras inlägget och man skriver sitt lilla meddelande. Därefter skickar man iväg det, och då dyker denna upp:

PM.gif ht=522


Som om man inte hade svarat! Inte är det klockrent precis.
 
.
Det här stod i dagens DN, jag drog lite på smilbanden:

På hajsafari i Sydafrika

Mytomspunnen. Vill du se en vithaj? Störst chans har du utanför Kapstaden. 


Snacka om riktad reklam! Mytis, just du har störst chans utanför Kapstaden. (Någon på DN tycker du ska dra?)
 
Tillbaka
Topp